Renault Trafic L2

Renault Trafic L2 – Użytkowy i użyteczny

Renault Trafic L2
Moto Magazyn Radia Bezpieczna Podróż – Renault Trafic L2 – 14.07.2020

Renault Trafic L2

Bus przystosowany do transportu osób. W tym konkretnym przypadku przystosowany dodatkowo do transportu osób z niepełnosprawnością ruchową. Zatem poza ośmioma osobami podróżującymi i kierowcą mamy jeszcze miejsce na np. wózek dla niepełnosprawnych. Sporym ułatwieniem jest zamontowana pochylnia dla wózków, którą z niewielkim użyciem siły możemy rozłożyć i złożyć. Na wszelki wypadek, producent w wyposażeniu dodaje skrzynkę narzędziową, z której możemy skorzystać w razie konieczności jeśli chodzi o np. szybką naprawę samej pochylni albo chociażby transportowanego wózka dla niepełnosprawnych. Testowana przez nas wersja to wersja przedłużona – L2 o długości prawie 5,5 metra. Z wygodnym udogodnieniem dla wspomnianych wózków. Sam kokpit kierowcy jest kokpitem nowoczesnego samochodu. Auto w testowanej przez nas wersji wyposażone było w dotykowy ekran, nawigację, kamerę cofania i wszelkie elektroniczne udogodnienia przydatne dla kierowcy. Sam fotel kierowcy również oferuje względny komfort jazdy, a pamiętajmy, że tego typu samochody służą jednak do dłuższej jazdy. A udogodnienia w postaci wszelkich schowków należą do standardów w tej klasie samochodów.

Renault Trafic L2 – Silnik/Skrzynia

Testowany przez nas egzemplarz Renault Trafic był wyposażony w nowoczesny, dwulitrowy silnik diesla, generujący moc 145 KM. Pozwala on osiągnąć ponad 300 Nm. A to umożliwia nam naprawdę dynamiczną jazdę. Producent podaje informację, że nasz bus może rozwinąć prędkość do prawie 180 km/h. Nowej generacji diesel wyposażony w nowoczesny common-rail oferuje nam cichą i komfortową jazdę przy aksamitnym brzmieniu silnika. Wersja, którą testowaliśmy była wyposażona w sześciostopniową, manualną skrzynię biegów. Bylibyśmy w zupełności szczęśliwi, gdyby skrzynia była automatyczna. A skąd inąd, Renault oferuje bardzo dobrej jakości automaty. Tego nam w testowanej przez nas wersji zabrakło.

Renault Trafic L2 – Koła/Komfort/Bezpieczeństwo

Opony standardowe w tej klasie samochodów posiadają rozmiar 215/65/16, co gwarantuje nam komfort jazdy. Samochód przy swojej masie przekraczającej 1800 kg prowadzi się pewnie i daje poczucie „trzymania się drogi” i faktycznie tak jest. A to przecież ważne, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo w podróży. Nie zapominajmy, że w to auto w założeniu ma przewozić osiem osób, z uwzględnieniem pasażerów niepełnosprawnych ruchowo.

Renault Trafic L2 – Ekonomia

Trafic jest jednym z nielicznych dostawczaków, którego cena jest naprawdę atrakcyjna i rozpoczyna się jeszcze poniżej 100 tys zł. Co w porównaniu z busami innych producentów stawia Renault Trafica w czołówce. W naszym teście udało nam się sprowadzić spalanie poniżej 8 l na 100 kilometrów. Producent wskazuje na spalanie na poziomie 7,8 l i rzeczywiście właśnie takie parametry udało nam się osiągnąć. Trzeba podkreślić, że Renault Trafic jest jednym z najpopularniejszych samochodów użytkowych zarówno w Europie jak i w Polsce.