Ziemniak

Na Zdrowie 11 – Ziemniak

Na Zdrowie – Ziemniak – 17.07.20

Czy znacie warzywo bardziej pospolite niż ziemniak? W naszym kraju można go znaleźć praktycznie w każdym sklepie spożywczym i osiedlowym „warzywniaku”. Jednak ziemniaka nie uprawia się na ziemiach polskich „od zawsze”. Co więcej, nie jest to tak naprawdę nasze rodzime warzywo, choć w naszym kraju jest obecne od kilku wieków. Ziemniak pochodzi bowiem z Ameryki Południowej, zaś do Polski dotarł w XVI wieku. Zadomowił się w naszym kraju tak dobrze, że dziś Polska jest ósmym na świecie producentem tego warzywa. Po przesłuchaniu tego odcinka z pewnością będziecie patrzeć na to pozornie zwyczajne warzywo w nieco inny sposób.

Zasada, aby nie jeść tego, czego nie jedli nasi dziadkowie, ma swój głęboki sens. Chodzi przede wszystkim o to, aby nie serwować naszemu organizmowi produktów, których mógłby nie strawić. Wynika to z faktu, że na przestrzeni wieków nasze układy pokarmowe przystosowały się do przyswajania regularnie zjadanych, rodzimych produktów. Do tej grupy należy między innymi bulwiasty bohater tej audycji.

„Zjedz mięso, a zostaw ziemniaki” – ile razy słyszeliście w dzieciństwie to zalecenie? To wynik wciąż pokutującego przekonania, że ziemniaki tuczą i nie zawierają zbyt wielu składników ważnych dla naszego zdrowia. Z historii możemy się jednak dowiedzieć, że to właśnie ziemniaki uratowały wiele osób przed śmiercią głodową i wcale nie chodziło wyłącznie o skrobię, w którą są bogate. Prowadzący obalają kilka mitów związanych z tym cennym warzywem i wymieniają jego zaskakujące, dobroczynne właściwości.

Wartość odżywcza wynikająca z obecności skrobi w ziemniakach są więc jedną z wielu zalet tych warzyw. Okazuje się też, że ziemniaki, jeżeli będą odpowiednio przyrządzone, mogą być bardzo lekkostrawne. A co z wartościami prozdrowotnymi tego warzywa? Badania naukowe wykazały, że substancje zawarte w ziemniakach zapobiegają mutacjom zdrowych komórek w komórki nowotworowe! Warzywa te również znakomicie odkwaszają organizm. Mają też korzystny wpływ na pracę nerek, a nawet żołądka i dwunastnicy. Przychylniejszym wzrokiem powinny spojrzeć na te warzywa również osoby, które chciałyby poprawić kondycję swojej cery i zniwelować zmarszczki.

Czy ziemniaki są mniej kaloryczne od kasz? Czy można jeść je na surowo? Czy warto obierać ziemniaki? Dlaczego diabetycy powinni uważać na pureé z ziemniaków? Jakie cenne witaminy i mikroelementy zawierają te warzywa? Jaki rodzaj obróbki termicznej zachowa w nich najwięcej dobroczynnych składników? Czym warto przyprawiać ziemniaki, a jakich dodatków unikać? Wszystkiego tego dowiecie się z rozmowy Jaropełka Laskowskiego i Ryszarda Cichego.