Czy zmiana opon to konieczność? Ekspert radzi

1290

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

smiling auto mechanic carrying tire in tire store

Zarówno początek zimy, jak i jej koniec wywołuje u kierowców dyskusję na temat tego, czy powinno się zmieniać opony. Zwolenników zmiany ogumienia z letniego na zimowe i odwrotnie przybywa z roku na rok, ponieważ zwiększyła się świadomość właścicieli samochodów. Natomiast przeciwnicy takiej wymiany najczęściej zasłaniają się zbędnym i kosztownym wydatkiem.

W Polsce nie ma prawnego obowiązku wymiany opon, jednak w wielu krajach Europy taki nakaz jest ustalony przez prawo. W naszym kraju obowiązują przepisy, według których przez cały rok można jeździć na dowolnych oponach o bieżniku minimum 1,6 mm. W większości europejskich państw (np. Austria, Czechy, Litwa czy Szwecja) nakaz wymiany opon na zimowe jest ustalony na okres od 1 listopada do początku kwietnia. Natomiast w Estonii, Finlandii i na Łotwie taki nakaz obowiązuje od 1 grudnia. W Europie są też kraje (np. Niemcy czy Luksemburg), gdzie nakaz wymiany opon jest uzależniony od warunków panujących na drodze.

– Wymiana opon w Polsce nie jest obowiązkowa, jednak wielu kierowców robi to dobrowolnie, aby poprawić komfort jazdy i bezpieczeństwo – zwraca uwagę przedstawiciel marki TAKTO Finanse. – Niestety, na polskich drogach nadal można zobaczyć samochody z oponami niedostosowanymi do warunków atmosferycznych i pory roku, co mści się szczególnie w górach. Najczęstszym powodem rezygnacji ze zmiany ogumienia są koszty i brak środków na nowe opony. Ich zakup to dość duży wydatek, a do tego trzeba doliczyć koszty wizyty w warsztacie. Lepiej jednak sfinansować takie wydatki nawet szybką pożyczką na raty przez Internet, którą łatwo spłacić, niż ryzykować bezpieczeństwem – podkreśla przedstawiciel TAKTO Finanse.

Taki punkt widzenia podzielają również eksperci motoryzacyjni, których zapytaliśmy o zdanie.

Czym się różnią opony zimowe od letnich?

Podstawową i najbardziej zauważalną różnicą między oponą letnią a zimową jest rzeźba bieżnika. Ogumienie wykorzystywane latem posiada prawie gładkie i duże klocki, niewielką ilość nacięć i szerokie kanały odprowadzające. Taka budowa sprawia, że opona lepiej styka się z asfaltem oraz dokładniej przyczepia się do rozgrzanego słońcem podłoża. To gwarantuje stabilny tor jazdy samochodu. Natomiast szerokie kanały odprowadzające zapobiegają ślizganiu się auta po kałużach w czasie deszczowej pogody.

Bieżnik opony zimowej składa się z dużej ilości lameli i nacięć. Szczeliny w centralnej części ogumienia są węższe, pogrubione są tylko rowki odprowadzające wodę i błoto pośniegowe na boki. Tak zbudowana powierzchnia sprawia, że „zimówka” zapewnia lepszą przyczepność na śniegu.

Opony zimowe i letnie różnią się między sobą również składem mieszanki, z której wyprodukowana jest guma. Ogumienie wykorzystywane w sezonie letnim wykonywane jest z materiału twardego z dużą domieszką sadzy. Dzięki temu letnie opony są w stanie zachować prawidłowe parametry pracy nawet przy rozgrzanym asfalcie. Twarda guma sprawia, że opony letnie nie tracą swojej konsystencji i nie topią się podczas upałów. Problem z tak skonstruowanym ogumieniem zaczyna się, gdy temperatura spada poniżej 5 st. C, ponieważ podczas mrozów staje się ona twarda jak kamień.

„Zimówki” są wykonane z gumy miękkiej, która ma dużą zawartość krzemionki. Taki skład opon sprawia, że zachowują one miękkość i plastyczność nawet przy wysokich mrozach.

Wymiana opon poprawia bezpieczeństwo i komfort jazdy

Eksperci zgodnie potwierdzają, że opony letnie nie nadają się do jazdy zimą i na odwrót – „zimówki” nie powinny być używane w sezonie letnim. Ogumienie zimowe, które jest wykonane z miękkiej gumy, w wysokich temperaturach staje się mniej odporne i jest bardziej podatne na zużycie. Jeżdżenie w sezonie letnim na takich oponach może doprowadzić do ich uszkodzenia i do powstania niewidocznych, ale zagrażających bezpieczeństwu mikropęknięć.

Za to opony letnie, które są wykonane z twardej gumy, nie są tak przyczepne, jak „zimówki” na powierzchni oblodzonej lub zasypanej śniegiem, a do tego sztywnieją na mrozie, co jeszcze utrudnia kontakt z asfaltem.

Sezonowa wymiana opon w Polsce nie jest obowiązkowa, jednak warto to robić z własnej inicjatywy dla poprawienia bezpieczeństwa i komfortu jazdy. W naszym kraju nie ma sztywnych reguł, kiedy należy zmieniać ogumienie z zimowego na letnie i odwrotnie. Jednak ogólnie przyjęta zasada brzmi, że letnie opony należy założyć, gdy średnia dobowa temperatura na zewnątrz utrzymuje się powyżej 7 st. C. Natomiast „zimówki” warto zakładać już po pierwszych przymrozkach.

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia