Czy zmiana opon to konieczność? Ekspert radzi

0
1045
smiling auto mechanic carrying tire in tire store

Zarówno początek zimy, jak i jej koniec wywołuje u kierowców dyskusję na temat tego, czy powinno się zmieniać opony. Zwolenników zmiany ogumienia z letniego na zimowe i odwrotnie przybywa z roku na rok, ponieważ zwiększyła się świadomość właścicieli samochodów. Natomiast przeciwnicy takiej wymiany najczęściej zasłaniają się zbędnym i kosztownym wydatkiem.

W Polsce nie ma prawnego obowiązku wymiany opon, jednak w wielu krajach Europy taki nakaz jest ustalony przez prawo. W naszym kraju obowiązują przepisy, według których przez cały rok można jeździć na dowolnych oponach o bieżniku minimum 1,6 mm. W większości europejskich państw (np. Austria, Czechy, Litwa czy Szwecja) nakaz wymiany opon na zimowe jest ustalony na okres od 1 listopada do początku kwietnia. Natomiast w Estonii, Finlandii i na Łotwie taki nakaz obowiązuje od 1 grudnia. W Europie są też kraje (np. Niemcy czy Luksemburg), gdzie nakaz wymiany opon jest uzależniony od warunków panujących na drodze.

– Wymiana opon w Polsce nie jest obowiązkowa, jednak wielu kierowców robi to dobrowolnie, aby poprawić komfort jazdy i bezpieczeństwo – zwraca uwagę przedstawiciel marki TAKTO Finanse. – Niestety, na polskich drogach nadal można zobaczyć samochody z oponami niedostosowanymi do warunków atmosferycznych i pory roku, co mści się szczególnie w górach. Najczęstszym powodem rezygnacji ze zmiany ogumienia są koszty i brak środków na nowe opony. Ich zakup to dość duży wydatek, a do tego trzeba doliczyć koszty wizyty w warsztacie. Lepiej jednak sfinansować takie wydatki nawet szybką pożyczką na raty przez Internet, którą łatwo spłacić, niż ryzykować bezpieczeństwem – podkreśla przedstawiciel TAKTO Finanse.

Taki punkt widzenia podzielają również eksperci motoryzacyjni, których zapytaliśmy o zdanie.

Czym się różnią opony zimowe od letnich?

Podstawową i najbardziej zauważalną różnicą między oponą letnią a zimową jest rzeźba bieżnika. Ogumienie wykorzystywane latem posiada prawie gładkie i duże klocki, niewielką ilość nacięć i szerokie kanały odprowadzające. Taka budowa sprawia, że opona lepiej styka się z asfaltem oraz dokładniej przyczepia się do rozgrzanego słońcem podłoża. To gwarantuje stabilny tor jazdy samochodu. Natomiast szerokie kanały odprowadzające zapobiegają ślizganiu się auta po kałużach w czasie deszczowej pogody.

Bieżnik opony zimowej składa się z dużej ilości lameli i nacięć. Szczeliny w centralnej części ogumienia są węższe, pogrubione są tylko rowki odprowadzające wodę i błoto pośniegowe na boki. Tak zbudowana powierzchnia sprawia, że „zimówka” zapewnia lepszą przyczepność na śniegu.

Opony zimowe i letnie różnią się między sobą również składem mieszanki, z której wyprodukowana jest guma. Ogumienie wykorzystywane w sezonie letnim wykonywane jest z materiału twardego z dużą domieszką sadzy. Dzięki temu letnie opony są w stanie zachować prawidłowe parametry pracy nawet przy rozgrzanym asfalcie. Twarda guma sprawia, że opony letnie nie tracą swojej konsystencji i nie topią się podczas upałów. Problem z tak skonstruowanym ogumieniem zaczyna się, gdy temperatura spada poniżej 5 st. C, ponieważ podczas mrozów staje się ona twarda jak kamień.

„Zimówki” są wykonane z gumy miękkiej, która ma dużą zawartość krzemionki. Taki skład opon sprawia, że zachowują one miękkość i plastyczność nawet przy wysokich mrozach.

Wymiana opon poprawia bezpieczeństwo i komfort jazdy

Eksperci zgodnie potwierdzają, że opony letnie nie nadają się do jazdy zimą i na odwrót – „zimówki” nie powinny być używane w sezonie letnim. Ogumienie zimowe, które jest wykonane z miękkiej gumy, w wysokich temperaturach staje się mniej odporne i jest bardziej podatne na zużycie. Jeżdżenie w sezonie letnim na takich oponach może doprowadzić do ich uszkodzenia i do powstania niewidocznych, ale zagrażających bezpieczeństwu mikropęknięć.

Za to opony letnie, które są wykonane z twardej gumy, nie są tak przyczepne, jak „zimówki” na powierzchni oblodzonej lub zasypanej śniegiem, a do tego sztywnieją na mrozie, co jeszcze utrudnia kontakt z asfaltem.

Sezonowa wymiana opon w Polsce nie jest obowiązkowa, jednak warto to robić z własnej inicjatywy dla poprawienia bezpieczeństwa i komfortu jazdy. W naszym kraju nie ma sztywnych reguł, kiedy należy zmieniać ogumienie z zimowego na letnie i odwrotnie. Jednak ogólnie przyjęta zasada brzmi, że letnie opony należy założyć, gdy średnia dobowa temperatura na zewnątrz utrzymuje się powyżej 7 st. C. Natomiast „zimówki” warto zakładać już po pierwszych przymrozkach.