Historia zapory w Dębe

459

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

droga przez zaporę w dębe
historia zapory w Dębe, jezdnia na zaporze

Historia zapory w Dębe ma konkretnie swój początek w latach 1958 -1963 roku. Istniała potrzeba uregulowania biegu rzeki Narwi. Podczas budowy Zalewu Zegrzyńskiego zaplanowano rozbudowę stopnia wodnego w Dębem i przy jego lewym brzegu utworzono miejsce na śluzę żeglugową. Maksymalny poziom piętrzenia Narwi na stopniu w Dębe to w rzeczywistości 7,10 m.

Historia Zapory w Dębe

Prace budowlane rozpoczęły się tak naprawdę od 1958 roku. Trwały one do 22 lipca 1963 r., kiedy to nastąpiło oficjalne zakończenie budowy zapory i pierwszy dzień uruchomienia budowanej w tym samym czasie Elektrowni Wodnej Dębe. Wybór daty 22 lipca nie był przypadkowy, bowiem w tamtych czasach w tym dniu obchodzono Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Do czasu oddania elektrowni, już od 1962 r. dokonywano powolnego spiętrzania Narwi. W miejscowości Dębe na 21,6 km od ujścia Narwi do Wisły postawiono 220 metrowa zapora czołowa o wysokości 14 m. Przepływ wody zapewnia system jazów. Na szczycie zapory wybudowana została szosa łącząca Legionowo z Nasielskiem.

Rejsydlaciebie.pl

Historia Zapory w Dębe cd.

Zapora w Dębe

Historia Zapory w Dębe – historia Narwi i jej zapor

Aby zilustrować wielkość przedsięwzięcia należy wspomnieć, że oprócz budowy zapory głównej potrzebne było utworzenie granic zbiornika wodnego za pomocą wałów ziemnych. Zrobione to było po to aby spiętrzone wody Narwi nie wylały się na całą okolicę. Te wały ziemne to zapory boczne, których szczyty są dwu metrowej szerokości. Łączna długość wszystkich zapór bocznych wynosi 62 km.

Historia Zapory w Dębe – historia Narwi i jej zapor cd.

Zapora w Dębe to pierwsza w Polsce zapora zaprojektowana do wybudowania na rzece nizinnej. Co ciekawe na czas trwania prac zaszła potrzeba czasowego przesunięcia koryta o 80 m. Budowle na zaporze od najgłębszych miejsc pod ziemią po dachy mają 35 m wysokości. Waga jazów to blisko 80 t.

Zdjęcia: WikimediaCommons, Rejsydlaciebie.pl

Poczytaj także o:Edytuj wpis ‹ Radio Bezpieczna Podróż — WordPress (bezpiecznapodroz.org)

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia