TPD Helenów dla dzieci

529

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kawaler Orderu Uśmiechu Zbigniew Drzewiecki wśród uczniów szkoły nr 244
Kawaler Orderu Uśmiechu Zbigniew Drzewiecki wśród uczniów szkoły nr 244

Dziś gościem Dominika Morawskiego w audycji Mój Wawer jest Zbigniew Drzewiecki – dyrektor Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD Helenów, który w ostatnich dniach został kawalerem „Orderu Uśmiechu”. Ośrodek Helenów obchodzi w tym roku 100-lecie swojego powstania, chociaż jego początki sięgają roku 1918 kiedy to podczas spotkań właścicieli pałacu oraz m.in Józefa Piłsudskiego, Tomasza Arciszewskiego i innych. Dr Bronisława Skłodowska-Dłuska i jej mąż dr Kazimierz Dłuski przekazali działkę z budynkami położoną w Aninie, Robotniczemu Wydziałowi Wychowania Dziecka i Opieki nad Nim, działającemu przy PPS, na Dom dla dzieci. Ofiarodawcy chcieli przez to uczcić pamięć przedwcześnie zmarłej córki. Dom w Helenowie miał mieć charakter świecki i nosił imię Heleny Dłuskiej. Dom miał dać opiekę „dzieciom ulicy” z Warszawy i okolic które zostały same po pierwszej wojnie światowej. Trzeba zaznaczyć że koszty utrzymania około setki dzieci były zbiórki i różnego rodzaju akcje pomagające zasilić budżet.

Częstym gościem Helenowa był Józef Piłsudski, a Tomasz Arciszewski pierwszy prezes TPD był organizatorem wizyt dzieci u marszałka Józefa Piłsudskiego. Dzieci dzięki temu bywały w Belwederze, a bywało i tak że otrzymywały upominki poprzez powrotów do Sulejówka. Podczas swoich urodzin marszałek zezwalał dzieciakom na podkręcanie wąsa i przymierzaniu jego czapki maciejówki. Inną ciekawą historią jest prezent od Marii Curie Skłodowskiej siostry ofiarodawczyni, o czym warto posłuchać. Ważnym elementem wychowania była nauka poprzez pracę.

W czasie okupacji dom w Helenowie dalej służył opiece nad dziećmi. Znajdowały w nim opiekę i schronienie, te które utraciły rodziców na skutek działań wojennych.

Wyzwalanie doprowadziło do całkowitego zniszczenia zabudowań, na szczęście udało się uchronić przed stratami przebywające tam dzieci. Ich drogi poprowadziły w kierunku Nowego Dworu Mazowieckiego i Legionowa, niestety brak jest informacji gdzie trafiły dalej.

Mamy apel do osób które w tamtych latach miały coś wspólnego z Helenowem o kontakt, w celu uzupełnienia historii ośrodka.

TPD Helenów dla dzieci - Nadanie sztandaru Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD Helenów
TPD Helenów dla dzieci – Nadanie sztandaru Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD Helenów

W 1958 roku zarząd główny Robotniczego TPD podjął decyzję o reaktywacji i rozbudowie ośrodka Helenów. Jedną z metod pozyskiwania środków na ten ośrodek i inne były znaczki na świadectwach szkolnych, były to tzw. składki społeczne. Na początku był to ośrodek reedukacyjny dla chłopców z klas 2-6 wyrównujący zaniedbania w wychowaniu.

W 2003 decyzja MEN zmieniono profil działania na pracą z dziećmi niepełnosprawnymi. O dalszych losach ośrodka prosimy słuchać rozmowy Dominika Morawskiego z panem Zbigniewem Drzewieckim.

CENTRUM REHABILITACJI, EDUKACJI I OPIEKI TPD „HELENÓW”

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia