TPD Helenów dla dzieci

256
Kawaler Orderu Uśmiechu Zbigniew Drzewiecki wśród uczniów szkoły nr 244
Kawaler Orderu Uśmiechu Zbigniew Drzewiecki wśród uczniów szkoły nr 244

Dziś gościem Dominika Morawskiego w audycji Mój Wawer jest Zbigniew Drzewiecki – dyrektor Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD Helenów, który w ostatnich dniach został kawalerem “Orderu Uśmiechu”. Ośrodek Helenów obchodzi w tym roku 100-lecie swojego powstania, chociaż jego początki sięgają roku 1918 kiedy to podczas spotkań właścicieli pałacu oraz m.in Józefa Piłsudskiego, Tomasza Arciszewskiego i innych. Dr Bronisława Skłodowska-Dłuska i jej mąż dr Kazimierz Dłuski przekazali działkę z budynkami położoną w Aninie, Robotniczemu Wydziałowi Wychowania Dziecka i Opieki nad Nim, działającemu przy PPS, na Dom dla dzieci. Ofiarodawcy chcieli przez to uczcić pamięć przedwcześnie zmarłej córki. Dom w Helenowie miał mieć charakter świecki i nosił imię Heleny Dłuskiej. Dom miał dać opiekę “dzieciom ulicy” z Warszawy i okolic które zostały same po pierwszej wojnie światowej. Trzeba zaznaczyć że koszty utrzymania około setki dzieci były zbiórki i różnego rodzaju akcje pomagające zasilić budżet.

Częstym gościem Helenowa był Józef Piłsudski, a Tomasz Arciszewski pierwszy prezes TPD był organizatorem wizyt dzieci u marszałka Józefa Piłsudskiego. Dzieci dzięki temu bywały w Belwederze, a bywało i tak że otrzymywały upominki poprzez powrotów do Sulejówka. Podczas swoich urodzin marszałek zezwalał dzieciakom na podkręcanie wąsa i przymierzaniu jego czapki maciejówki. Inną ciekawą historią jest prezent od Marii Curie Skłodowskiej siostry ofiarodawczyni, o czym warto posłuchać. Ważnym elementem wychowania była nauka poprzez pracę.

W czasie okupacji dom w Helenowie dalej służył opiece nad dziećmi. Znajdowały w nim opiekę i schronienie, te które utraciły rodziców na skutek działań wojennych.

Wyzwalanie doprowadziło do całkowitego zniszczenia zabudowań, na szczęście udało się uchronić przed stratami przebywające tam dzieci. Ich drogi poprowadziły w kierunku Nowego Dworu Mazowieckiego i Legionowa, niestety brak jest informacji gdzie trafiły dalej.

Mamy apel do osób które w tamtych latach miały coś wspólnego z Helenowem o kontakt, w celu uzupełnienia historii ośrodka.

TPD Helenów dla dzieci - Nadanie sztandaru Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD Helenów
TPD Helenów dla dzieci – Nadanie sztandaru Centrum Rehabilitacji, Edukacji i Opieki TPD Helenów

W 1958 roku zarząd główny Robotniczego TPD podjął decyzję o reaktywacji i rozbudowie ośrodka Helenów. Jedną z metod pozyskiwania środków na ten ośrodek i inne były znaczki na świadectwach szkolnych, były to tzw. składki społeczne. Na początku był to ośrodek reedukacyjny dla chłopców z klas 2-6 wyrównujący zaniedbania w wychowaniu.

W 2003 decyzja MEN zmieniono profil działania na pracą z dziećmi niepełnosprawnymi. O dalszych losach ośrodka prosimy słuchać rozmowy Dominika Morawskiego z panem Zbigniewem Drzewieckim.

CENTRUM REHABILITACJI, EDUKACJI I OPIEKI TPD “HELENÓW”