Co ile wymiana oleju silnikowego? – Kiedy zmienić olej?

teraz wszystko znajdziesz w sieci nawet olej silnikowy

380

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

olej silnikowy sklep arge
olej silnikowy sklep arge

Jak i kiedy zmienić olej silnikowy? na jaki? Gdzie kupić najkorzystniej? nasz krótki poradnik

Co ile wymiana oleju silnikowego? – Kiedy zmienić olej?

Regularna wymiana oleju silnikowego jest jedną z podstawowych czynności konserwacyjnych w pojeździe. Należy o tym pamiętać, aby utrzymać samochód w jak najlepszym stanie. Właściwe zrozumienie tego, co ile wymieniać olej i kiedy to zrobić, pozwoli nam na uniknięcie potencjalnych problemów z silnikiem. Co więcej, przedłuży życie naszego pojazdu. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy i dlaczego warto pamiętać o regularnej wymianie oleju. Jaka powinna być optymalna ilość oleju w silniku i na co zwrócić uwagę podczas jego kontroli. Jakie skutki może mieć jej zaniedbanie oraz od czego zależy szybkość zużycia oleju silnikowego.

Dlaczego warto pamiętać o regularnej wymianie oleju silnikowego?

Olej silnikowy odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania silnika. Działa jako smar, który redukuje tarcie między ruchomymi częściami silnika. To w konsekwencji przekłada się na mniejsze zużycie i dłuższą żywotność silnika. Ponadto olej silnikowy pomaga w chłodzeniu silnika, rozprowadzając ciepło wytworzone przez ruchome części. Działa antykorozyjnie, redukuje kwaśne substancje powstałe na skutek spalania paliwa w komorze silnika.

Kolejny aspekt to czyszczenie. Olej silnikowy zbiera zanieczyszczenia takie jak sadza, metalowe opiłki i inne osady, które powstają podczas procesu spalania. W miarę jak olej się zużywa, traci swoją zdolność do utrzymania czystości silnika. W konsekwencji prowadzi to do powstawania wszelkiego rodzaju osadów i zatorów.

Dlaczego olej silnikowy szybko się zużywa?

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że jazda na krótkich dystansach, bez osiągnięcia optymalnej temperatury silnika, stanowi prawdziwe wyzwanie dla jego pracy. Zanim olej silnikowy dotrze do najbardziej oddalonych zakątków kanałów smarowania, musi się odpowiednio rozgrzać. Ten proces może potrwać od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. W międzyczasie niektóre części silnika mogą pracować „na sucho”. Dzieje się tak, gdyż nie zawsze film olejowy zostaje utrzymany na powierzchni elementów. Dlatego też najkorzystniejsze warunki dla pracy silnika to jego równomierne obciążanie przez dłuższy okres np. poprzez jazdę na autostradzie. W przypadku niektórych typów olejów pora roku także ma znaczenie. Dzieje się tak dlatego, że niskie temperatury zaburzają właściwości oleju mineralnego, zwiększając jego lepkość i gorzej rozprowadzając się po silniku. Olej syntetyczny cechuje się wyższą odpornością na niskie temperatury, utrzymując niską lepkość, co pozwala na szybsze dotarcie do wrażliwych węzłów tarcia. 

Olej silnikowy Sklep Arge
sklep z olejami silnikowymi

Co ile wymiana oleju w samochodzie

O tym, że poziom oleju silnikowego jest za niski, informuje nas podświetlona na czerwono kontrolka na desce rozdzielczej. W takiej sytuacji należy od razu zatrzymać auto w bezpiecznym miejscu i sprawdzić poziom oleju. Czasami wystarczy go uzupełnić, ale nierzadko alarmująca kontrolka sygnalizuje poważną awarię.

Tak naprawdę częstość wymiany oleju silnikowego zależy od typu i wieku silnika. Ponadto od stylu jazdy, warunków atmosferycznych i jakości oleju. Ogólna zasada jest taka, że olej silnikowy powinien być wymieniany zgodnie z zaleceniami producentów silnika (instrukcja obsługi), z reguły co 10 000 – 30 000 km lub co 12 miesięcy. Im starszy pojazd, tym częściej powinna być dokonywana kontrola i wymiana oleju. Jeśli korzystasz z auta zarówno na autostradach, jak i w mieście i pod dużym obciążeniem, warto przyspieszyć wymianę oleju do 8-12 tysięcy kilometrów. Szczególnie dotyczy to silników z turbodoładowaniem oraz tych, które są eksploatowane głównie na krótkich trasach w aglomeracjach miejskich. Należy pamiętać również, aby co 2-3 tankowania kontrolować poziom oleju w silniku.

Dlaczego? Zdarza się, że jednostka napędowa zużywa zgodnie ze swoją specyfikacją nawet litr oleju na tysiąc kilometrów. W przypadku nowszych aut zaleca się kierowanie się informacjami zawartymi w instrukcji obsługi pojazdu. Jest to spowodowane tym, że producenci bardzo często podają konkretną częstotliwość wymiany oleju dla swoich modeli. 

Poziom oleju sprawdza się przy zimnym silniku lub kilkanaście minut po jego wyłączeniu. Pamiętajmy, aby samochód był ustawiony na płaskim, równym podłożu. Taka kontrola powinna być wykonywana po przejechaniu średnio 1 000 kilometrów lub raz w miesiącu, obowiązkowo przed każdą dalszą podróżą

Jaka powinna być ilość oleju w silniku?

W tej kwestii należy zachować umiar. Nie powinno go być za mało ani za dużo. Więc ile? Najlepiej, jeśli jego poziom znajduje się na 3/4 wysokości pomiędzy wskazówkami min. i max. na bagnecie pomiarowym. Zarówno zbyt duża, jak i mała ilość oleju silnikowego może doprowadzić do poważnych awarii silnika. Utrzymanie odpowiedniego poziomu oleju podczas zimy jest szczególnie ważne. Wtedy zaleca się utrzymanie jego ilości na środku skali bagnetu. Mniejsza ilość oleju łatwiej i szybciej się rozgrzeje. Jest to istotne w przypadku niskich temperatur, gdy olej staje się gęstszy i utrudnia uruchomienie silnika. 

Na co zwrócić uwagę podczas kontroli poziomu oleju?

Podczas takiej kontroli zaniepokoić nas powinien między innymi zapach spalenizny i bardzo czarna barwa oleju. Są to sygnały jego spalenia. W takiej sytuacji możemy podejrzewać, że zastosowaliśmy nieodpowiedni produkt, co gorsza mamy do czynienia z awarią. Zaleca się także, aby podczas takiej kontroli, co jakiś czas rozetrzeć olej w palcach. Ma to na celu sprawdzenie, czy olej nie zawiera w sobie opiłków metalu lub innych zabrudzeń.

Skutki zaniedbania wymiany oleju – kiedy zmienić olej?

Zaniedbanie regularnej wymiany oleju silnikowego może prowadzić do szeregu negatywnych skutków dla naszego pojazdu. Po pierwsze olej może stracić swoje kluczowe właściwości. Mowa tu o zdolności smarowania, lepkości czy umiejętności utrzymania warstwy olejowej tzw. ścięcie filmu olejowego. Co więcej, taki olej traci zawartość dodatków uszlachetniających. Ponadto w oleju może zgromadzić się zbyt dużo sadzy i wilgoci, które są niekorzystne dla silnika. Jako pierwszy awarii ulegnie napinacz rozrządu. Jego uszkodzenie może w skrajnych przypadkach prowadzić do kolizji zaworów z tłokami z powodu przeskoczenia łańcucha. Stary olej silnikowy może spowodować także uszkodzenie łożysk turbosprężarki, która jest szczególnie wrażliwa na jakość oleju. W późniejszym etapie może dojść do zatarcia wału korbowego, popychaczy zaworowych, czy tłoków. Nie zwlekaj kiedy zmienić olej.

Sklep Arge — szeroki wybór olejów silnikowych

Skutki zaniedbania wymiany oleju mogą być naprawdę poważne, dlatego nie ma co ryzykować. Tym bardziej że naprawy tych awarii należy liczyć w tysiącach złotych, a wymiana oleju z filtrem i uszczelkami to wydatek rzędu kilkuset złotych. Bez względu na typ pojazdu i jego silnik, sklep Arge proponuje bogatą ofertę wysokiej jakości olejów silnikowych. W ich asortymencie znajdziesz zarówno oleje mineralne, półsyntetyczne, jak i syntetyczne. 

Arge to doświadczona hurtownia motoryzacyjna z ponad 28-letnią obecnością na rynku. Sklep Arge to autoryzowany dystrybutor marek: Castrol, Lotos, ELF, TotalEnergies, Shell, Petronas i Ravenol. Dzięki temu możesz być pewny, że znajdziesz olej idealny dla Twojego auta. W ofercie tego sklepu oprócz gamy olejów silnikowych znajdziesz również akcesoria samochodowe, filtry, płyny eksploatacyjne oraz bogaty wybór części zamiennych. Czyli to wszystko, czego potrzebujesz do utrzymania swojego auta w nienagannej kondycji.

Dla tych, którzy cenią wygodę, sklep Arge oferuje szybką wysyłkę z opcją dostawy do domu. Dzięki temu zaoszczędzisz czas i otrzymasz odpowiedni olej bez konieczności wychodzenia z domu. Ten sklep gwarantuje szybką i profesjonalną obsługę, atrakcyjne ceny i krótkie terminy realizacji zamówień. Wybierając Arge, masz gwarancję jakości oraz satysfakcji z dokonanych zakupów. Odwiedź sklep.arge.pl już teraz.

poznaj prawdę o autach elektrycznych czyli jak płoną baterie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia