Bezterminowe prawo jazdy czas na wymianę

Bezterminowe prawo jazdy czas na wymianę. Prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r.

445

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bezterminowe prawo jazdy czas na wymianę
Bezterminowe prawo jazdy czas na wymianę
  • Bezterminowe prawo jazdy wydane przed 2013 rokiem muszą być wymienione na nowe dokumenty z określonym terminem ważności. Jest to zgodne z Ustawą o kierujących pojazdami, która wprowadziła nowy wzór prawa jazdy. Terminy wymiany bezterminowych praw jazdy zależą od daty urodzenia kierowcy. Osoby urodzone w latach 1951-1955 mają czas do końca 2028 roku, a osoby urodzone w latach 1986-1990 mają czas do końca 2032 roku. Możesz sprawdzić dokładny termin wymiany dla swojego rocznika na stronie Ministerstwa Infrastruktury. Wymiana bezterminowego prawa jazdy nie wiąże się z koniecznością ponownego zdawania egzaminu ani badania lekarskiego. Wystarczy złożyć wniosek w wydziale komunikacji, dołączyć zdjęcie i zapłacić opłatę w wysokości 100,50 zł. Nowe prawo jazdy będzie ważne przez 15 lat, chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Jeśli nie wymienisz bezterminowego prawa jazdy w wyznaczonym terminie, dokument straci ważność i nie będziesz mógł nim legalnie kierować pojazdem. Może to skutkować mandatem, punktami karnymi lub nawet zatrzymaniem prawa jazdy. Dlatego warto zadbać o wymianę dokumentu na czas.

Bezterminowe prawo jazdy – czy wymiana jest obowiązkowa?

Zgodnie z brzmieniem Ustawy o kierujących pojazdami Osoby posiadające prawo jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. obowiązane są dokonać ich wymiany, na prawa jazdy zgodne z nowym wzorem prawa jazdy określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 1. Konieczność wymiany bezterminowych praw jazdy dotyczy zatem wszystkich osób, które uzyskały te uprawnienia przed wprowadzeniem nowych przepisów. Ustawodawca ustalił określone terminy, w których wymiana dokumentów jest obowiązkowa.

Do kiedy trzeba wymienić bezterminowe prawo jazdy?

Wymiana musi nastąpić w latach 2028-2033. Wymiany takiego dokumentu dokonuje się w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zameldowania kierowcy. Jak czytamy w ust. 4 Ustawy o kierujących pojazdami: Prawa jazdy wydane do dnia 18 stycznia 2013 r. podlegają wymianie w okresie od dnia 19 stycznia 2028 r. do dnia 18 stycznia 2033 r. w terminach określonych przez ministra właściwego do spraw transportu lub w terminie wcześniejszym na wniosek posiadacza prawa jazdy. I tu można zadać pytanie? Co się stanie, gdy nie wymienisz bezterminowego prawa jazdy. Brak wymiany „bezterminowego” prawa jazdy w terminach określonych powyżej, skutkuje utratą ważności tego dokumentu. Jak czytamy w ust. 6 ww. Ustawy: Podlegające wymianie prawa jazdy […] zachowują ważność w okresie, na jaki zostały wydane, nie dłużej niż do terminów wymiany ustalonych zgodnie z przepisami ust. 4, pod rygorem utraty ważności dokumentu.

Aby wymienić bezterminowe prawo jazdy, należy:

1.Złożyć wniosek o wymianę prawa jazdy w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zameldowania. Wniosek można pobrać ze strony [Ministerstwa Infrastruktury] lub wypełnić elektronicznie na portalu [ePUAP].

2.Dołączyć do wniosku aktualne zdjęcie do prawa jazdy o wymiarach 35 x 45 mm, wykonane na jednolitym jasnym tle, z widocznymi oczami i uszami, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami.

3.Zapłacić opłatę skarbową w wysokości 100,50 zł na konto urzędu, który wydał prawo jazdy. Opłatę można również uiścić w kasie urzędu lub za pomocą karty płatniczej.

4.Odbierać nowe prawo jazdy w terminie 30 dni od złożenia wniosku. Jeśli nie odbierzesz dokumentu w tym czasie, zostanie on unieważniony i będziesz musiał złożyć nowy wniosek.

To wszystko, co musisz zrobić, aby wymienić bezterminowe prawo jazdy na nowy dokument.

Jeśli nie wymienisz prawa jazdy w wyznaczonym terminie, dokument straci ważność i nie będziesz mógł legalnie kierować pojazdem. Może to skutkować mandatem, punktami karnymi lub nawet zatrzymaniem prawa jazdy. Dlatego warto zadbać o wymianę dokumentu na czas.

Pomóżcie nam wspólnie dla Was pracować!

Zgłaszam się z apelem do organizatorów i uczestników do nadesłania krótkiej relacji lub chociażby kilku fotek. Z pewnością ukażą się na naszej stronie. Czekam na sygnał piotrpawlak@radiobp.org

 I na koniec jeżeli jesteś fanem motoryzacji i nie tylko, a zastanawiasz się co zrobić z wolnym czasem? Wybierz się na jedną z bez wątpienia godnych uwagi imprez umieszczonych w naszym kalendarzu Zlot Spotkanie Motoryzacja Piknik sezon 2023.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia