Jak uzyskać odszkodowanie gdy ubezpieczyciel umywa ręce ?

199

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

jak uzyskać odszkodowanie gdy ubezpieczyciel umywa ręce

Jak uzyskać odszkodowanie gdy ubezpieczyciel umywa ręce i nie chce wypłacić nam należnych świadczeń?

Jak wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji w 2016 r. w wyniku wypadków drogowych rannych zostało niemal 41 tys. osób. Równolegle dochodzą niepokojące sygnały dotyczące praktyk towarzystw ubezpieczeniowych – poszkodowani i ich bliscy skarżą się na zaniżanie wysokości należnego świadczenia, a nawet odmowę jego wypłaty przez ubezpieczyciela. Tymczasem, jak przekonuje prawnik z jednej z kancelarii odszkodowawczych, każdy poszkodowany w wypadku, o ile nie jest wyłącznym sprawcą, ma prawo do uzyskania od firmy ubezpieczeniowej stosownego świadczenia. Jak uzyskać odszkodowanie gdy ubezpieczyciel umywa ręce ? Sprawdź.

jak uzyskać odszkodowanie gdy ubezpieczyciel umywa ręce
jak uzyskać odszkodowanie gdy ubezpieczyciel umywa ręce ?

Jakie świadczenia nam się należą po wypadku ?

  • Zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę, które jest świadczeniem jednorazowym, mającym stanowić sposób złagodzenia cierpień fizycznych i psychicznych poszkodowanego (art. 445 k.c. w związku z 444 k.c.);
  • zwrot wszelkich kosztów związanych z wypadkiem, tj. kosztów leczenia i rehabilitacji, transportu poszkodowanego i jego bliskich, przystosowania mieszkania do potrzeb poszkodowanego, a także przygotowania ofiary wypadku do wykonywania nowego zawodu (art. 444 § 1 k.c.);
  • renta uzupełniająca, która ma stanowić wyrównanie różnicy w dochodach osiąganych przez poszkodowanego przed wypadkiem w stosunku do dochodów uzyskiwanych przez niego po wypadku (art. 444 § 2 k.c.);
  • jednorazowe odszkodowanie (tzw. kapitalizacja renty), gdy poszkodowany w następstwie wypadku stał się inwalidą, a takie świadczenie umożliwi mu wykonywanie innego zawodu lub rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej (art. 447 k.c.);
  • renty na zwiększone potrzeby, która zapewni poszkodowanemu środki na leczenie, rehabilitację, opiekę czy lepsze odżywianie (art. 444 § 2 k.c.);
  • zwrot utraconych zarobków, gdy poszkodowany nie może wykonywać dotychczasowej pracy z powodu krótkotrwałej niepełnosprawności, w tym przypadku bierze się pod uwagę różnicę między dochodami, jakie osiągałby poszkodowany, gdyby nie zaistniała szkoda, a dochodami, które w danej chwili może osiągać, jak i zwiększone wydatki, jeżeli są następstwem tej szkody (wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 17 września 2013 r. I ACa 763/13, LEX nr: 1511658).

Ubezpieczyciel umywa ręce , chociaż oprócz powyższych świadczeń możesz domagać się leczenia w prywatnej placówce medycznej …

jak uzyskać odszkodowanie gdy ubezpieczyciel umywa ręcePowyższe świadczenia należą się wszystkim osobom uczestniczącym w kolizji bądź wypadku drogowym –  także pieszemu, motocykliście i rowerzyście. W przypadku, gdy to poszkodowany przyczynił się do zaistnienia wypadku lub do zwiększenia rozmiarów szkody, przyznane odszkodowanie będzie pomniejszone o ustalony wskaźnik procentowy, zależny od oceny stanu faktycznego dokonanej przez sąd w toku postępowania cywilnego (zgodnie z art. 362 k.c.).

Na tym jednak nie koniec. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 2016 r. ofiara wypadku może żądać, by z polisy OC sprawcy pokryto również koszty leczenia w prywatnej placówce medycznej (uchwała 7 sędziów SN, III CZP 63/15). Uchwała otwiera przed poszkodowanymi dostęp do szybkiej i wysokiej jakości opieki medycznej oraz darmowej rehabilitacji w nowoczesnych klinikach. Co więcej, poszkodowany nie jest zobowiązany do podjęcia w pierwszej kolejności leczenia w placówkach finansowanych ze środków NFZ.  Niestety,  niewiele osób zdaje sobie sprawę z tej możliwości. Zamiast skorzystać z szybkiej rehabilitacji, która daje szansę na powrót do pełni zdrowia, tracą tym samym cenny czas na bezowocne szukanie wolnych miejsc „na NFZ”.

Jak jednak wygrać z firmą ubezpieczeniową? W tym wypadku warto skorzystać z usług renomowanej kancelarii odszkodowawczej. Zatrudnieni w niej prawnicy pomogą w wywalczeniu odpowiedniego odszkodowania, a także doradzą w kwestii wyboru placówki medycznej czy kliniki rehabilitacyjnej.

Koniecznie Sprawdź jak uzyskać odszkodowanie – wypadek drogowy

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia