
Trzy dni emocji i trzy różne triumfy na trzech etapach Vuelty 2025 – tak, tak oczywiście jest to 80. edycja wyścigu kolarskiego Vuelta a Espana. Bez wątpienia jest to wyścig zaliczany do wielkich turów, po Tour de France i Giro d’Italia. Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). Tegoroczna edycja prestiżowego wyścigu Vuelta a Espana rozpoczęła się 23 sierpnia i potrwa do 14 września. Trasa liczy ponad 3150 kilometrów i składa się z 21 etapów, biegnących z włoskiej Venaria Reale do Madrytu. Kolarze mają już przejechane ogólnie 9 etapów, a co wydarzyło się na etapach 7, 8, 9?
Góry rządzą, finisz wygrywa zawodnik szybkości, a lider drży w czerwieni, od solowej ucieczki Juana Ayuso na Cerler, przez chaotyczny, ale efektowny sprint Jaspera Philipsena w Saragossie. Aż po potężny, samotny atak Jonasa Vingegaarda zmniejsza stratę na Valdezcaray, zmieniając dynamikę klasyfikacji generalnej. Klasyfikacja generalna wciąż otwarta, a walka o czerwoną koszulkę zapowiada kolejne starcia.
Trzy dni emocji i trzy różne triumfy – 7
7 etap górski zakończony w Cerler, poprowadzony z Andory, a trasa liczyła 188 km. To był triumfalny powrót dla Hiszpana Juana Ayuso z (UAE Team Emirates-XRG), który pokonał stratę czasową z poprzedniego dnia, kończąc dzień w solowej ucieczce i zdobywając spektakularne zwycięstwo na finiszu w Cerler.
To jego pierwsze zwycięstwo w Vuelcie — wyjątkowe zwycięstwo na rodzimej ziemi. Uzyskał przewagę ok. 1:15 nad Marco Frigo z (Israel-Premier Tech) i także 1:21 nad Raulem Garcią Pierną z (Arkea-B&B Hotels). Choć pomimo sukcesu Ayuso, Torstein Træen (Bahrain Victorious) utrzymał koszulkę lidera z przewagą 2:33 nad Jonasem Vingegaardem.
Trzy dni emocji i trzy różne triumfy – 8
8 etap z Monzon Templario do Zaragoza, etap płaski, idealny dla sprinterów, liczący 163,5 km. Odcinek sprinterski zakończył się dramatycznym finiszem, gdzie Jasper Philipsen z Alpecin-Deceuninck wygrał drugi etap, pomimo wcześniejszego złamania obojczyka. Odniósł swoje drugie zwycięstwo w tegorocznej Vuelcie — wcześniej triumfował w etapie otwierającym wyścig.
W sprinterskiej rozgrywce wyprzedził Brytyjczyka Ethan Vernon z (Israel-Premier Tech) i Belg Arne Marit z (Intermarche-Wanty). Stanisław Aniołkowski z (Cofidis) został sklasyfikowany na 18. miejscu, a Michał Kwiatkowski z (Ineos Grenadiers) na 27. W klasyfikacjach bez zmian — Træen nadal liderem generalki, a Mads Pedersen utrzymał koszulkę punktową.
Trzy dni emocji i trzy różne triumfy – 9
9 etap górski, rozpoczęty z Alfaro i zakończony królewskim podjazdem premiował mocnych kolarzy na 13,2 km podjeździe do stacji narciarskiej Valdezcaray, a trasa licząca 195,5 km. Jonas Vingegaard z (Visma-Lease a Bike), zaprezentował imponującą akcję i wygrywając solo, dzięki agresywnemu atakowi na ostatnim podjeździe.
Z bardzo dobrej strony pokazał się w niedzielę Tom Pidcock z (Q36.5 Pro Cycling Team), który zameldował się na 2. pozycji, a w klasyfikacji generalnej wskoczył już na 4. lokatę. Na trzecim miejscu był Portugalczyk Joao Almeida z (UAE Team Emirates-XRG).
Lider po etapie: Træen utrzymał koszulkę lidera pomimo straty 1:46 względem Vingegaarda — jego przewaga nad Duńczykiem zmalała do 37 sekund. Klasyfikacja punktowa: Mads Pedersen nadal lideruje klasyfikację punktową.
Trzy dni emocji i trzy różne triumfy – podsumowanie
Po dziewięciu etapach tegorocznej Vuelty wyścig nabiera tempa, a także klasyfikacji generalnej pozostaje niezwykle zacięta. Jonas Vingegaard udowodnił swoją klasę, wygrywając etap 9. po samotnym ataku na Valdezcaray, zbliżył się do lidera Torsteina Træena na zaledwie 37 sekund. Co zwiastuje emocjonującą rywalizację w nadchodzących dniach. Dobra forma Joaa Almeidy, Tomasa Pidcocka i innych kandydatów do podium sprawia, że walka o czerwoną koszulkę zapowiada się pasjonująco.
Po dniu przerwy wyścig wznowi się w środę, 3 września, etapem z Arguedas do Larra-Belagua. Kolejne dni przyniosą nowe wyzwania, a peleton będzie musiał stawić czoła zarówno trudnym trasom, jak i zmieniającym się warunkom atmosferycznym. Z pewnością nie zabraknie emocji i niespodzianek, które uczynią tę edycję Vuelty niezapomnianą.

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. A jeżeli zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: od 1:5 do 7:6 i wygrany mecz i awans do 4 rundy – Iga Świątek








































