Kierunkowskazy na łamanym pierwszeństwie – sprawdź, czy przypadkiem nie łamiesz przepisów

0
2764

Kierunkowskazy na łamanym pierwszeństwie, czyli co na to przepisy?

Interpretacja przepisów ruchu drogowego pozostawia wiele wątpliwości wśród kierowców, nierzadko dzieląc ich na dwie strony. Najlepszym przykładem jest tu kwestia pt. kierunkowskazy na łamanym pierwszeństwie.

Kierunkowskazy na łamanym pierwszeństwie – w czym tkwi problem?

W opinii części użytkowników dróg, skrzyżowanie z łamanym pierwszeństwem przejazdu nie zwalnia z obowiązku korzystania z “migaczy” kierowców, których samochód znajduje się na drodze głównej. Pozostali twierdzą, że jest dokładnie na odwrót. Która ze stron ma rację? Zanim odpowiemy na to pytanie, zastanówmy się przez chwilę, czym właściwie jest skrzyżowanie z łamanym pierwszeństwem?

Odpowiedź jest bardzo prosta – w takim przypadku, droga główna biegnie w kierunku innym niż na wprost. Skoro sama definicja tego określenia jest jasna, to gdzie tu problem? Otóż zdaniem części kierowców, łamaną drogę z pierwszeństwem przejazdu należy traktować jak prostą, w związku z czym, nie zachodzi konieczność sygnalizowania zamiaru zmiany kierunku jazdy. To ewidentny błąd.

Kierunkowskazy na łamanym pierwszeństwie – nie sygnalizujesz manewru? Popełniasz wykroczenie

Kierunkowskazy na łamanym pierwszeństwie
Kierunkowskazy na łamanym pierwszeństwie…

Tzw. skrzyżowanie z łamanym pierwszeństwem przejazdu, powinno być traktowane dokładnie tak samo, jak choćby skrzyżowanie dróg równorzędnych, oczywiście w kontekście kierunków jazdy, nie pierwszeństwa. W sytuacji, gdy przecinają się dwie drogi, kierowcy mogą jechać prosto, w lewo lub w prawo. Bez względu na to, czy droga główna biegnie w lewo czy w prawo, nie może być traktowana jako prosta.

Niedopuszczalne jest zatem niesygnalizowanie zamiaru zmiany kierunku jazdy, jak również używanie kierunkowskazów podczas jazdy na wprost, co jest równie częstym widokiem. Takie zachowanie może tylko wprowadzić niepotrzebny chaos, a w wielu przypadkach, bywa niebezpieczne.

Kierunkowskazy na łamanym pierwszeństwie – ustawodawca zajął jasne stanowisko

Kierunkowskazy na łamanym pierwszeństwie
… powinny być bezwzględnue używane

Potwierdzeniem faktu, według którego na skrzyżowaniu z łamanym pierwszeństwem, w kwestii używania kierunkowskazów, należy stosować przepisy art. 22 ust. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym, są słowa ministra Matka Chodkiewicza. W lipcu, posłanka Barbara Bubula złożyła na jego ręce zapytanie w tej sprawie, z prośbą o doprecyzowanie przepisów. Odpowiedź Chodkiewicza nie pozostawia żadnych wątpliwości.

– Odnosząc się do problematyki poruszonej w zapytaniu Pani Poseł uprzejmie wyjaśniam, iż określone w pkt. 5.2.1.1 oraz pkt 5.2.1.3 załącznika nr 1 do rozporządzenia z dnia 3 lipca 2003 r. zasady stosowania znaku D-1 „droga z pierwszeństwem” jednoznacznie wskazują, że jeżeli droga z pierwszeństwem zmienia kierunek na skrzyżowaniu, to pod wszystkimi znakami określającymi pierwszeństwo przejazdu (D-1, A-7 „ustąp pierwszeństwa”, ewentualnie B-20 „stop”) umieszcza się odpowiednie odmiany tabliczek T-6a „tabliczka wskazująca rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie (umieszczana na drodze z pierwszeństwem)” i T-6c „tabliczka wskazująca rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie (umieszczana na drodze podporządkowanej)”.

Z treści art. 22 ust. 5 ustawy – Prawo o ruchu drogowym wynika natomiast, że kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru – czytamy w odpowiedzi udzielonej przez ministra infrastruktury, adresowanej do posłanki Bubuli.

Jak poradzić sobie z intruzem pod maską? Przeczytaj!