Pożar auta – jak gasić?

290

Pożar auta to pożar, z którym spotykamy się rzadziej, niż pożary budynków mieszkalnych. Co robić, gdy taki nam się przydarzy bądź jesteśmy jego świadkiem? Z jednej strony wydawać by się mogło, że gaszenie aut osobowych stwarza stosunkowo najmniej problemów. Bo pojazdy te są nieduże, a konstrukcja wszystkich jest do siebie zbliżona. Nie ma więc problemów z przeprowadzeniem rozpoznania. Wystarczy rzut oka, aby stwierdzić, czy wewnątrz nie znajdują się zagrożeni ludzie. Ale czy na pewno? Pamiętać musimy, że ważne jest podczas rozpoznania sprawdzenie, jakim paliwem napędzany jest samochód. I z pewnością sytuacja komplikuje się, gdy ogień opanowuje większą liczbę pojazdów, np. w efekcie zderzenia lub karambolu oraz sytuacji, kiedy wewnątrz aut znajdują się uwięzieni ludzie.

Pożar auta – o czym nie wolno nam zapomnieć?

Przystępując do gaszenia auta starajmy się nie powodować wzrostu intensywności pożaru. Nie otwieramy więc bez potrzeby drzwi, okien, maski przykrywającej silnik. Jeśli pożar nie jest intensywny, należy wyłączyć pracujący silnik, odciąć dopływ paliwa, a także (w przypadku pożaru instalacji elektrycznej) odłączyć główny przewód elektryczny od akumulatora. Mały pożar, np. silnika lub instalacji elektrycznej, można ugasić za pomocą koca lub przy użyciu np. gaśnicy proszkowej. Po wprowadzeniu pod maskę środka gaśniczego należy przymknąć maskę, aby ograniczyć dopływ powietrza. Do gaszenia samochodów raczej nie zaleca się używania dwutlenku węgla.

Pożar auta – czy tylko gaśnica?

W przypadku braku środków gaśniczych można ewentualnie wykorzystać piasek. Rozwinięty pożar samochodu najlepiej gasić przy użyciu piany gaśniczej. Można też zastosować prąd wody. Podczas pożaru auta napędzanego gazem należy pamiętać o szybkim zbiciu płomienia i chłodzeniu wodą zbiornika z gazem. Gasząc samochód należy brać pod uwagę możliwość wybuchu zbiornika z paliwem. W związku z tym przede wszystkim trzeba odsunąć znajdujących się w pobliżu ludzi na bezpieczną odległość.

O czym jeszcze należy pamiętać przystępując do gaszenia płonącego auta? Odpowiedzi na to pytanie i kilka ważnych wskazówek usłyszycie w naszej audycji “Bezpieczni na Mazowszu”. Audycja została zrealizowana przez Radio Bezpieczna Podróż. Usłyszycie w naszym programie także wskazówki, co robić, gdy pożar wybuchł w domu wielorodzinnym i wielokondygnacyjnym…

Cz. 1 – Bezpieczni na Mazowszu – Profilaktyka przeciwpożarowa 2 – odcinek 15
Cz. 2 – Bezpieczni na Mazowszu – Profilaktyka przeciwpożarowa 2 – odcinek 15
Cz. 3 – Bezpieczni na Mazowszu – Profilaktyka przeciwpożarowa 2 – odcinek 15

Foto: Pixabay

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Defibrylatory AED

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego