Pożar auta – jak gasić?

538

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pożar auta to pożar, z którym spotykamy się rzadziej, niż pożary budynków mieszkalnych. Co robić, gdy taki nam się przydarzy bądź jesteśmy jego świadkiem? Z jednej strony wydawać by się mogło, że gaszenie aut osobowych stwarza stosunkowo najmniej problemów. Bo pojazdy te są nieduże, a konstrukcja wszystkich jest do siebie zbliżona. Nie ma więc problemów z przeprowadzeniem rozpoznania. Wystarczy rzut oka, aby stwierdzić, czy wewnątrz nie znajdują się zagrożeni ludzie. Ale czy na pewno? Pamiętać musimy, że ważne jest podczas rozpoznania sprawdzenie, jakim paliwem napędzany jest samochód. I z pewnością sytuacja komplikuje się, gdy ogień opanowuje większą liczbę pojazdów, np. w efekcie zderzenia lub karambolu oraz sytuacji, kiedy wewnątrz aut znajdują się uwięzieni ludzie.

Pożar auta – o czym nie wolno nam zapomnieć?

Przystępując do gaszenia auta starajmy się nie powodować wzrostu intensywności pożaru. Nie otwieramy więc bez potrzeby drzwi, okien, maski przykrywającej silnik. Jeśli pożar nie jest intensywny, należy wyłączyć pracujący silnik, odciąć dopływ paliwa, a także (w przypadku pożaru instalacji elektrycznej) odłączyć główny przewód elektryczny od akumulatora. Mały pożar, np. silnika lub instalacji elektrycznej, można ugasić za pomocą koca lub przy użyciu np. gaśnicy proszkowej. Po wprowadzeniu pod maskę środka gaśniczego należy przymknąć maskę, aby ograniczyć dopływ powietrza. Do gaszenia samochodów raczej nie zaleca się używania dwutlenku węgla.

Pożar auta – czy tylko gaśnica?

W przypadku braku środków gaśniczych można ewentualnie wykorzystać piasek. Rozwinięty pożar samochodu najlepiej gasić przy użyciu piany gaśniczej. Można też zastosować prąd wody. Podczas pożaru auta napędzanego gazem należy pamiętać o szybkim zbiciu płomienia i chłodzeniu wodą zbiornika z gazem. Gasząc samochód należy brać pod uwagę możliwość wybuchu zbiornika z paliwem. W związku z tym przede wszystkim trzeba odsunąć znajdujących się w pobliżu ludzi na bezpieczną odległość.

O czym jeszcze należy pamiętać przystępując do gaszenia płonącego auta? Odpowiedzi na to pytanie i kilka ważnych wskazówek usłyszycie w naszej audycji „Bezpieczni na Mazowszu”. Audycja została zrealizowana przez Radio Bezpieczna Podróż. Usłyszycie w naszym programie także wskazówki, co robić, gdy pożar wybuchł w domu wielorodzinnym i wielokondygnacyjnym…

Cz. 1 – Bezpieczni na Mazowszu – Profilaktyka przeciwpożarowa 2 – odcinek 15
Cz. 2 – Bezpieczni na Mazowszu – Profilaktyka przeciwpożarowa 2 – odcinek 15
Cz. 3 – Bezpieczni na Mazowszu – Profilaktyka przeciwpożarowa 2 – odcinek 15

Foto: Pixabay

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: Defibrylatory AED

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia