Defibrylatory AED ratują życie

396

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

dav

Defibrylatory AED stały się w ostatnich latach powszechnie obecne nie tylko w miejskiej przestrzeni. Praktycznie można je znaleźć w każdej mniejszej i większej miejscowości, nie mówiąc już o dużych aglomeracjach. Spotykamy je w różnych miejscach – na dworcach, w sklepach, w instytucjach i obiektach użyteczności publicznej – są zamontowane na ścianach i dostępne dla wszystkich. Ale tak naprawdę w tej obecnej wersji AED istnieją dopiero od 2001 roku. Ich powszechność i dostępność jest bardzo ważna – w Polsce bowiem do nagłego zatrzymania krążenia (NZK) dochodzi rocznie u 40 tys. osób. Województwo Mazowieckie może poszczycić się największą liczbą AED – zarówno mobilnych, jak i stacjonarnych. W samej Warszawie jest ponad 180 miejsc, gdzie możemy znaleźć defibrylatory AED. Przy czym jedna lokalizacja nie oznacza, że tam jest tylko jeden defibrylator AED, bo na terenie samego portu lotniczego im. Fryderyka Chopina jest aż pięćdziesiąt takich urządzeń, a na Dworcu Głównym pięć.

Defibrylatory AED – ratują życie

Szacuje się, że w Polsce co dziewięć minut umiera ktoś z chorobą serca. Główny Urząd Statystyczny prognozuje, że ilość osób, które cierpią na tego typu przypadłości, może wynosić nawet 800 tysięcy osób. Z pośród nich spory odsetek nie wie o tym, że choruje na poważne schorzenie. Właśnie dlatego tak ważna jest profilaktyka i szeroki dostęp do defibrylatorów AED. To właśnie te urządzenia często decydują o tym, czy chory przeżyje, czy nie. Poza tym urządzenia AED są bardzo bezpieczne.

Defibrylatory AED – dlaczego automatyczne i zewnętrzne?

Defibrylatory AED, jak zapewniają zarówno ich producenci, jak i personel medyczny, są jak najbardziej bezpieczne. Działają w oparciu o baterię. Nie ma możliwości, by ktoś uległ porażeniu impulsem prądu, nawet gdy dotknie w trakcie defibrylacji pacjenta. Nie ma tu również możliwości przypadkowego wyzwolenia impulsu elektrycznego. A dlaczego automatyczne i zewnętrzne? Idea defibrylatora dostępnego dla każdego powstała już w 1990 roku. Urządzenie było jednak zbyt ciężkie i skomplikowane w obsłudze. Wcześniej, w 1981 roku, powstał manualny defibrylator wyposażony w wyświetlacz EKG i komunikaty głosowe, jednak obsługiwać go mógł tylko wykwalifikowany personel medyczny. Aby defibrylator mógł być używany przez osoby nieprzeszkolone, niezbędne było wypracowanie kilku elementów, którymi charakteryzują się współczesne urządzenia. Dzisiejsze defibrylatory mają bardzo niską wagę, która nie przekracza kilku kilogramów (około 2-2,5 kg). Samodzielnie dokonują analizy i rozpoznawania rytmu serca nadającego się do defibrylacji. A koszt ich produkcji jest dość niski, cena popularnych modeli AED wynosi około 5 000 zł.

AED – wpływ na poprawę ogólnego bezpieczeństwa

Defibrylatory umieszczone w miejscach publicznych mocno wpływają na poprawę bezpieczeństwa zarówno wśród mieszkańców, jak i osób przemieszczających się w ich sąsiedztwie. Nie chodzi tylko o możliwość ich wykorzystania w razie wystąpienia ww. NZK. Inwestycja w zakup defibrylatora AED często jest bodźcem, który sprawia, że lokalna społeczność zaczyna się interesować zagadnieniem udzielania pierwszej pomocy, przez co zwiększa się świadomość społeczna. Z kolei władze samorządowe i lokalni społecznicy organizują kursy i szkolenia, na których przekazywana jest nieoceniona wiedza praktyczna. Takie działania przynoszą znaczącą poprawę ogólnego bezpieczeństwa, które jest podstawą do zrównoważonego rozwoju lokalnych społeczności. Nie bójmy się więc AED i w razie konieczności sięgajmy po te urządzenia.

A więcej na temat defibrylatorów AED na Mazowszu dowiesz się z poniżej zaprezentowanej audycji radiowej „Bezpieczni na Mazowszu”. Audycję tę zrealizowało Radio Bezpieczna Podróż.

Cz. 1 – AED – Bezpieczni na Mazowszu – odcinek 10
Cz. 2 – AED – Bezpieczni na Mazowszu – odcinek 10
Cz. 3 – AED – Bezpieczni na Mazowszu – odcinek 10

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj także: Korytarz życia – przepisy i zasady

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia