Przejście dla pieszych – zmiany przepisów

332

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przejście dla pieszych

Przejście dla pieszych to obszar, na którym każdego roku dochodzi do ogromnej liczby wypadków drogowych. Wkrótce jednak kierowcy będą musieli się mieć na baczności w obrębie znaku D-6. Niebawem mają wejść w życie nowe przepisy. W efekcie prawo jazdy będzie można stracić już na miejscu przykrego zdarzenia. 

Przejście dla pieszych – maksymalne bezpieczeństwo 

W przeciwieństwie do kierowców, pieszych nie chroni zarówno karoseria, jak i poduszki powietrzne czy pasy bezpieczeństwa. W związku z tym to oni są najbardziej narażonymi uczestnikami ruchu drogowego. Wspomniane zmiany mają wejść w życie w grudniu 2021 roku. Szczególne zaostrzenie kar przewiduje się względem kierowców, którzy przekraczają prędkość na przejściu dla pieszych, w tym prowadzając auto pod wpływem alkoholu. Dla wielu prowadzących samochód charakterystyczny żółty trójkąt z pieszym to wciąż zbyt słabe ostrzeżenie. Tym bardziej, jeśli w pobliżu nie ma sygnalizacji świetlnej. Choć z roku na rok sytuacja pieszych poprawia się coraz bardziej, to nadal w tym zakresie jest wiele do zrobienia. Projekt kar, który niebawem ma wejść w życie jest na ostatniej prostej. Czytamy w nim, że „W razie popełnienia wykroczenia określonego w $1 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów, w szczególności jeżeli sprawca wykroczenia spowodował zagrożenie bezpieczeństwa pieszego”. 

Przejście dla pieszych

Przejście dla pieszych – zdarzenia na drodze 

Jak już wyżej wspomnieliśmy nowe przepisy mają karać kierowców, którzy spowodują narażenie życia pieszego. W tym rozumieniu mowa o takich sytuacjach jak: 

*nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, w tym osobie niepełnosprawnej lub z widoczną niepełnosprawnością;

*wyprzedzanie pojazdu przed przejściem lub na przejściu dla pieszych;

*omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu przepuszczenia pieszych; 

*naruszenie zakazu jazdy po chodniku; 

Jeżeli kierowca popełni, któryś z powyższych wykroczeń grozi mu mandat do 1,5 tys. zł. W przypadku, gdy złamie przepisy dwa razy w ciągu dwóch lat, kara zostanie zwiększona do minimum 3 tys. zł. To jednak nie wszystko. W szczególnych sytuacjach sąd natychmiastowo będzie mógł orzec zakaz prowadzenia pojazdu. W tej sytuacji chodzi o okres od sześciu miesięcy do trzech lat. Warto też przypomnieć, że wyprzedzanie dozwolone jest tylko na tych przejściach, które kierowane są przez sygnalizację świetlną. 

Przejście dla pieszych – obustronna odpowiedzialność 

Okazuje się, że nowe przepisy mają na celu nie tylko kwestie kierowców, ale i samych pieszych. Często dochodzi do sytuacji, gdy oni sami wymuszają pierwszeństwo w rejonie pasów. Przykładem może być przypadek 18-latki z Gliwic, potrąconej przez samochód osobowy. Jak ustalono m.in. z nagrań monitoringu, młoda kobieta nie upewniła się, że nie spowoduje zagrożenia i wpadła wprost pod nadjeżdżający pojazd. W efekcie piesza cudem uniknęła śmierci, została jednak uznana za winną zdarzenia drogowego. Na drodze chwila nieuwagi może zadecydować o życiu drugiej osoby. Niestety kierowcy w praktyce nadal często o tym zapominają. Najnowsze zaostrzone przepisy są tego najlepszym dowodem. Miejmy nadzieje, że staną się „zielonym światłem” bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Zapraszamy do wysłuchania audycji „Bezpieczni na Mazowszu – Bezpieczny pieszy”. Audycja została zrealizowana w Radiu Bezpieczna Podróż.

Cz. 1 – Bezpieczni piesi – Bezpieczni na Mazowszu – odcinek 17
Cz.2 – Bezpieczni piesi – Bezpieczni na Mazowszu – odcinek 17
Cz. 3 – Bezpieczni piesi -Bezpieczni na Mazowszu – odcinek 17

Foto: Canva.com

Zobacz także: Rondo Biszkoptowe – co to jest?

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia