Duży sukces młodego polskiego skoczka

128

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Na zdjęciu polski skoczek narciarski Łukasz Łukaszczyk z brązowym medalem. Duży sukces młodego polskiego skoczka.
Duży sukces młodego polskiego skoczka - Łukasz Łukaszczyk z brązowym medalem. Źródło (www.facebook.com/olimpijski).

Duży sukces młodego polskiego skoczka – oczywiście mowa o Łukaszu Łukaszczyku jest to 16 – letni polski skoczek narciarski pochodzący z klubu (TS Wisła Zakopane). Wywalczył medal prestiżowej imprezy na IV Zimowych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Gangwon (Korea Południowa). Zdobył brązowy medal w indywidualnym konkursie na skoczni normalnej już pierwszego dnia. Chociaż w drugiej serii upadł, ale to wystarczyło na zdobycie medalu. Ponieważ w pierwszym skoku zaprezentował się w znakomitym stylu.

Duży sukces młodego polskiego skoczka – przebieg konkursu

Konkurs rozpoczął się dla Polaków doskonale. Ponieważ Łukasz w pierwszej serii skakał jako piąty i z wynikiem 105 metrów (74 pkt.). Przeskoczył skocznie i jednocześnie obejmując prowadzenie, którego nie oddał prawie do końca zawodów. Jego śladem poszedł drugi z Polaków Kacper Tomasiak. Który skokiem na 104,5 metra (73 pkt.) został wiceliderem olimpijskiego konkursu.

Oczywiście przed serią finałową lepiej być nie mogło. A to, dlatego że mieliśmy dwóch Polskich skoczków na prowadzeniu. Tuż za naszymi reprezentantami uplasowało się na trzecim miejscu Kazach Ilya Mizernykh z wynikiem (103,5 m/71 pkt.). I także na 4 miejscu Szwajcar Felix Trunz z wynikiem (103,5 m/71 pkt.).

Choć w drugiej serii karty rozdawał wiatr i od jej rozpoczęcia co chwilę zawodnicy byli wstrzymywani. Ponieważ jednak w rezultacie konkurs przebiegał bez większych problemów i przestojów.

Jeżeli chodzi o Kacpra Tomasika niestety, nie wytrzymał presji i po nieudanym skoku spadł na 6. miejsce, kończąc zawody ostatecznie na 7. pozycji. Drugi z Polaków, który był liderem po 1 serii w finałowej rundzie poszybował na odległość 108,5, metra deklasując rywali. Tylko że poleciał aż tak daleko, że nie ustał swojej próby i przez co stracił pewną szansę na złoty medal i musiał zadowolić się brązowym krążkiem. Złoto przypadło Kazachowi lji Miziernychowi, a srebro Nikiemu Hummlowi z Austrii.

Duży sukces młodego polskiego skoczka – Łukasz Łukaszczyk nowy talent?

Łukaszczyk trenuje skoki narciarskie od 7. roku życia. Lipca 2019 roku, w Ruhpolding zdobył brązowy medal w konkursie drużyn mieszanych w (kategorii wiekowej do lat 13) podczas nieoficjalnych letnich mistrzostw świata dzieci. W sierpniu 2021 w Hinterzarten zajął 4, lokatę w zawodach FIS Youth Cup oraz zwyciężył w rywalizacji drużynowej.

W sierpniu 2022 w Szczyrku zadebiutował w FIS Cupie, plasując się w siódmej dziesiątce. Pierwsze punkty tego cyklu zdobył 7 października 2023 w Villach, gdzie zajął 8. miejsce. Oczywiście jeszcze stawał na podium mistrzostw Polski w skokach narciarskich. Latem 2021 zdobył srebrny medal w konkursie drużynowym.

Jednego jestem pewien, że Polskie zaplecze w młodych skoczkach ma. Pokazuję choćby występ i duży sukces młodego polskiego skoczka w Korei Łukasza Łukaszczyka, a także 17-letni Kacper Tomasiak. To oznacza, że nasze skoki mają kolejny wielki talent. Choć nazwiska Łukaszczyk i Tomasiak to jednak niejedyne talenty w polskich skokach. Ponieważ jest również bez wątpienia wicemistrz świata juniorów Jan Habdas czy nawet Kacper Juroszek.

Zainteresował cię nasz materiał? Przeczytaj także: PolSKI Turniej 2024 w skokach narciarskich