Nysa N 63 tropic – nowoczesny prototyp

978

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Nysa N 63 tropic

W Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej produkowano wiele samochodów, z których duża część była eksportowana. Takim samochodem był produkt Nyskich Zakładów Samochodów Dostawczych (ZSD)

Nysa N 63 tropic

Zacznijmy jednak od roku 1961. Był to rok ważny, ponieważ roczna produkcja Nys w 1961 roku przekroczyła 3000 sztuk. Później na potrzeby eksportu opracowano już bardziej luksusowe odmiany: mikrobusu i sanitarki, lecz w wersji dla klimatu umiarkowanego i tropikalnego. Pojazdy te były lakierowane i ostatecznie wyposażone w Sanockiej Fabryce Autobusów (SFA).

Nysa N 63 tropic

W tym samym roku zaczęto również prowadzić prace nad modyfikacją nadwozia. Rezultatem tej działalności była rodzina samochodów oznaczonych symbolem N 63. Budowę prototypów prowadzono w latach 1962–1963, a wśród nich znalazły się: mikrobusy, furgon, towos, sanitarka (ambulans) oraz kinowóz. Prezentacja odbyła się w 1963 roku na XXXII Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Nysa N 63 tropicKażdy samochód typu N 63 otrzymał nowy, górnozaworowy silnik typu S-21 opracowany w Fabryce Samochodów Osobowych (FSO). Jego moc wynosiła 51,5 kW przy 4000 obr/min, co wyraźnie poprawiło dynamikę pojazdu oraz zmniejszyło nieco zużycie paliwa.
Nadwozie o konstrukcji szkieletowej otrzymało poszycie zewnętrzne przystosowane do tłoczenia. Tłoczona z blachy podłoga umożliwiła likwidację dotychczasowego szkieletu podłogi. Sylwetka pojazdu została unowocześniona, zastosowano duże gięte przednie szyby, a także świetliki w dachu. Zmianie uległa również stylizacja ściany przedniej, poprawiono wentylację wnętrza poprzez zastosowanie wywietrzników dachowych oraz bocznych.

Nysa N 63 tropic

Niestety analiza kosztów uruchomienia produkcji tego modelu wykazała, że byłyby one za wysokie w stosunku do korzyści,a dalsze prace nad samochodem N 63 zostały wstrzymane, jednak wykorzystując zdobyte doświadczenie podczas konstruowania modelu N 63, opracowano bardziej ograniczoną modernizację dotychczasowego nadwozia Nysy N 59.

Koniecznie przeczytaj o: https://bezpiecznapodroz.org/bizon-wielki-sukces-zrodzony-prl-u

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia