Ćwiczenia na zmęczone oczy – jak zadbać o wzrok?

430

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Zmęczony i pogarszający się wzrok to prawdziwa plaga wśród osób pracujących przed komputerem. Kiedy ograniczenie kontaktu z monitorem jest niemożliwe, warto regularnie wykonywać bardzo proste ćwiczenia oczu, a także stosować odpowiednią dietę. Jak dbać o wzrok? Dowiecie się z tego artykułu!

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Ćwiczenia na wzrok

Jednym z najprostszych sposobów na to, aby ulżyć naszym oczom jest zamknięcie ich co godzinę i zakrycie rękami na pół minuty. Następnie opuście dłonie i powoli otwórzcie oczy. Inne ćwiczenie, które można wykonywać co godzinę, a które pozwoli skutecznie rozluźnić mięśnie gałki ocznej, to pięciokrotne zatoczenie oczami koła, zaczynając od prawej strony, kierując powoli wzrok ku górze, następnie w lewo, w dół i kończąc wędrówkę gałki ocznej w punkcie wyjścia po prawej stronie. Możemy też dziesięć razy spojrzeć jak najbardziej w górę i powoli opuszczać wzrok jak najbardziej w dół. Następnie spójrzmy jak najbardziej w prawo, a potem w lewo – również dziesięć razy. Całe to ćwiczenie wykonajcie cztery razy. Jeszcze inne ćwiczenie polega na spoglądaniu raz w prawo, raz w lewo, zatrzymując za każdym razem wzrok na trzy sekundy. Cały taki cykl należy powtórzyć dziesięć razy.

ćwiczenia na oczy
fot. Laurenz Kleinheider / Unsplash

Elastyczność mięśni oczu zwiększy też ćwiczenie polegające na kreśleniu znaku nieskończoności. Znajdźcie pustą ścianę, usiądźcie naprzeciwko niej w odległości około trzech metrów i przez dwie minuty kreślcie kontur „leżącej” ósemki. Przez następne dwie minuty kreślcie ten sam kształt w przeciwnym kierunku. Starajcie się nie ruszać głową! Możecie też zmodyfikować to ćwiczenie i „pisać” wzrokiem na ścianie różne słowa, zaczynając od prostych, trzyliterowych wyrazów. Jakie jeszcze zabiegi pozwolą odetchnąć naszym oczom? Spróbujcie masażu! Usiądźcie wygodnie, rozluźnijcie ramiona i zamknijcie oczy. Następnie opuszkami palców bardzo delikatnie masujcie skórę wokół oczu okrężnymi ruchami. Po dziesięciu ruchach zmieńcie kierunek masażu. Ulgę w ciągu dnia przyniesie też ćwiczenie polegające na robieniu sobie przerwy co dwadzieścia minut i patrzenie przez dwadzieścia sekund na jakiś oddalony o kilka metrów przedmiot lub budynek za oknem.

Jak jeszcze można zadbać o wzrok?

Oprócz powyższych ćwiczeń warto też co pół godziny szybko zamrugać w celu nawilżenia oczu. Uczucie relaksu przyniesie też rozluźnienie mięśni twarzy. Zróbcie kilka różnych min, popracujcie żuchwą i zamrugajcie oczami. A co jeść, aby wspierać wzrok? Sięgajcie często po produkty zawierające duże ilości witaminy A i antyoksydantów. Substancje te znajdziemy na przykład w marchwi, pomidorach, natce pietruszki, jagodach, brokułach, morelach, dyni czy orzechach włoskich. Dieta na dobry wzrok powinna dostarczać również odpowiedniej ilości witaminy B, która znajduje się w produktach pełnoziarnistych. Nie zapominajmy też o witaminie C, kryjącej się w cytrusach, ziemniakach, porzeczkach czy winogronach. Regularnie sięgajmy też po tłuste ryby morskie, zawierające kwasy tłuszczone omega-3 i -6. W kwasy te bogate są też oleje: słonecznikowy, lniany czy rzepakowy. Dzięki zawartości luteiny nasz wzrok chronią również jajka i szpinak.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia