Obchodzony dziś Światowy Dzień Mózgu to dobra okazja do tego, aby wymienić kilka sposobów na to, jak ochronić nasz mózg przed zaburzeniami procesów poznawczych i rozwojem demencji. Przeczytajcie koniecznie!
Mózg – jak zadbać o jego zdrowie?
Chcąc ochronić mózg, przy wsiadaniu na rower zakładamy kask, który zapobiegnie groźnym urazom, które mogą prowadzić do ciężkich zaburzeń procesów poznawczych. Jednak brak ćwiczeń, uboga dieta, stosowanie określonych leków i wiele innych czynników może wystawić nasz mózg na duże ryzyko utraty zdrowia. Oto kilka sposobów na to, aby zapobiec demencji w starszym wieku – lub przynajmniej ją odroczyć. Wspomnieliśmy o ćwiczeniach. Nawet regularny spacer redukuje ryzyko rozwoju demencji. Wiele badań wykazało, że uprawianie ćwiczeń fizycznych przez 15 minut co najmniej 3 razy w tygodniu zmniejsza ryzyko rozwoju demencji o 30-40%. Znajdźmy więc lekką i przyjemną formę aktywności fizycznej, jak na przykład spacery, jazda rowerem, pływanie czy aerobik. Wybór należy do nas! Kolejną ważna kwestią jest ochrona przez utratą słuchu. Problemy ze słuchem podnoszą ryzyko zachorowania na demencję, a co za tym idzie – społecznej izolacji. Unikajmy więc ekspozycji na głośny hałas. Regularnie też badajmy słuch u lekarza.
Jak wesprzeć funkcjonowanie mózgu?
Warto również kontrolować ryzyko wystąpienia problemów z układem krążenia. Wysokie ciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu, cukrzyca czy arytmia serca mogą zwiększać ryzyko takich schorzeń jak choroba Alzheimera. Stosujmy więc zdrową dietę, unikajmy palenia papierosów i – o czym już wspomnieliśmy – regularnie ćwiczmy. Unikajmy słodkiego jedzenia i napojów. Kolejną ważną sprawą, o której już napomknęliśmy, jest ochrona głowy podczas aktywności fizycznej. Chodzi przede wszystkim o jazdę na rowerze, hulajnodze czy rolkach. Badania wykazały, że urazy głowy doznane w dzieciństwie mogą mieć negatywny wpływ na mózg, co może ujawnić się zarówno w krótkiej, jak i długie perspektywie. Wzrasta również ryzyko zachorowania na różnego rodzaju demencje w starszym wieku, również na chorobę Alzheimera. Starajmy się też bezpiecznie prowadzić samochód, aby zapobiec potencjalnie groźnym wypadkom drogowym.
Warto też wiedzieć, że pewne leki mogą powodować problemy z pamięcią, prowadzące do demencji. Staramy się przyjmować leki z umiarem, nad czym zawsze powinien czuwać lekarz. Chodzi zwłaszcza o leki na receptę, przyjmowane długookresowo. Uważajmy na tzw. leki antycholinergiczne, które stosuje się w terapii depresji, zapalenia pęcherza moczowego, alergii czy problemów ze snem. Starajmy się zażywać odpowiednią dawkę snu. Badania potwierdzają, że jego niedobór jest powiązany ze spowolnieniem procesów myślowych i wzrostem ryzyka rozwoju demencji. Większość ekspertów poleca 7-8 godzin snu na dobę. Dodajmy, że leki nasenne nie są rozwiązaniem. Mogą natomiast wzmocnić problemy poznawcze. Jeżeli zaś chcemy się zrelaksować, unikajmy alkoholu. Długotrwałe nadmierne jego spożywanie prowadzi do niewydolności poznawczej. Starajmy się też unikać stresu, który powoduje wydzielanie kortyzolu. Hormon ten ma silnie negatywny wpływ na mózg zwłaszcza osób starszych. Warto więc chronić je przed stresowymi sytuacjami.
Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż
Źródło: www.kpwashingtonresearch.org