Chińczycy za dzierżawę terminala portowego płacą 100x mniej niż powinni. Brawo! Terminal Gdynia polem bitwy wywiadów?

Sytuacja w Gdyni jest przykładem szerszego problemu chińskiej ekspansji na świecie. Chiny wykorzystują różne instrumenty, w tym ekonomiczne, do realizacji swoich strategicznych celów. Należy zachować ostrożność i dbać o polskie interesy. Tyle że u nas jest zawsze walka polityczna albo rozbiory

725

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu. Terminal Gdynia
Terminal Gdynia

Konflikt wokół dzierżawy terminala portowego w Gdyni przez chińskiego operatora budzi kontrowersje. Powodują je różne czynniki, zarówno z punktu widzenia finansowego, jak i bezpieczeństwa państwa. Chińska spółka GCT płaci za użytkowanie wieczyste zaledwie 294 tysiące złotych rocznie. To w sumie przez 20 lat daje kwotę niecałych 6 mln złotych. Terminal Gdynia miejsce ważne? nie dla rządu RP.

6mln zł zamiast 600mln zł – jest różnica

Ta suma jest znacznie niższa niż standardowe stawki obowiązujące inne firmy, które mogłyby opłacać nawet 30 mln złotych rocznie. Suma ta pomnożona przez 20 lat daje 600mln zamiast 6mln zł. Sprawa ta budzi kontrowersje ze względu na strategiczne znaczenie portu w Gdyni. Zarówno z perspektywy handlowej, jak i militarnej i bezpieczeństwa kraju.

Chiński operator ma wyjątkowy status, wynikający z wcześniejszego przejęcia terenu od upadającej Stoczni Gdynia, co uniemożliwia portowi czy Ministerstwu Infrastruktury pełną kontrolę nad tym obszarem. Dodatkowo, fakt istnienia chińskiej platformy logistycznej Logink, pozwalającej na śledzenie ruchów statków i przewożonych towarów, budzi obawy co do bezpieczeństwa. Zjawisko to nabiera szczególnego znaczenia w kontekście niedalekiej odległości od terminali przeładunkowych wykorzystywanych przez wojsko, co może być związane z ryzykiem szpiegostwa. Terminal Gdynia pole bitwy wywiadów.

Wojna wywiadów? nie, my nie mamy wywiadu albo on śpi, wywiadówkę mamy ale to w szkole

Kwestia opłat od Chińczyków staje się jednym z elementów większej debaty na temat bezpieczeństwa państwa i kontroli nad strategicznymi portami. W związku z tym, sprawa terminala GCT ma zostać podniesiona na sejmowej Komisji Służb Specjalnych, gdzie szefowie służb kontrwywiadowczych odpowiedzą na pytania dotyczące tej kwestii. Obecna sytuacja rysuje się jako istotny problem zarówno z perspektywy gospodarczej, jak i bezpieczeństwa narodowego.

Sytuacja w Gdyni jest przykładem szerszego problemu chińskiej ekspansji na świecie. Chiny wykorzystują różne instrumenty, w tym ekonomiczne, do realizacji swoich strategicznych celów. Należy zachować ostrożność i dbać o polskie interesy. Tyle że u nas jest zawsze walka polityczna albo rozbiory. Jeśli Pegasus czy Hermes będą obsługiwały kontrolę opozycji nie obcych służb będziemy biedni i wykorzystywani. Stan służb jest jak widać na poziomie San Marino tyle że tam mają tor f1 i dobrze się bawią. Tu zabawa się skończyła!

———————

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja bez barier z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia