Służby w Polsce żyją swoim życiem, Hermes bóg złoczyńców

Zobacz, jak wprowadzenie systemu Hermes przez Prokuraturę Krajową naruszyło prywatność i zaufanie obywateli. Marzec Sejmu Hołownia krytykuje te działania.

175

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Hołownia kontra Żaryn: Słowa o Putinie wywołały burzę
Hołownia kontra Żaryn: Słowa o Putinie wywołały burzę

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wyraził swoje zdanie na temat stosowania systemu Hermes przez Prokuraturę Krajową. Uznał to za działanie sprzeczne z polską racją stanu, które obniżyło potencjał obronny Rzeczpospolitej.

Marszałek Hołownia twierdzi że obywatele tracą zaufanie do państwa – po Pegasusie to kolejny taki system, co jeszcze?

Na konferencji prasowej Hołownia stwierdził, że sprawa jest „szalenie poważna”. Zaznaczył, że obywatele tracą zaufanie do państwa, gdy nie są pewni, czy są obserwowani czy podsłuchiwani zgodnie z prawem. Krytykując poprzednią władzę, zaznaczył, że działania te stworzyły atmosferę niepewności co do prywatności jednostki.

Hołownia podkreślił, że każdy miał swoją prywatną „podglądarkę” i „podsłuchiwarkę”, co dodatkowo zwiększało poczucie niebezpieczeństwa i braku kontroli nad własnym życiem. W jego ocenie, działania te były sprzeczne z polską racją stanu, naruszając potencjał obronny kraju i narażając go na realne niebezpieczeństwo.

W kontekście ujawnienia zakupu systemu Hermes przez Prokuraturę Krajową, Hołownia postulował utworzenie instytucji ds. relacji ze służbami, która przyznałaby obywatelom prawa do informacji dotyczących prowadzonych przeciwko nim kontroli operacyjnych, nawet jeśli te nie przyniosły skutków. Jego zdaniem, taka instytucja byłaby kluczowa dla przywrócenia zaufania społecznego do służb i zabezpieczenia praw obywateli.

System Hermes do podsłuchu i szpiegowania

Hermes to system do podsłuchu i szpiegowania opracowany przez izraelską firmę NSO Group. Jest to oprogramowanie szpiegujące, które może być instalowane na smartfonach i innych urządzeniach mobilnych, aby przechwytywać dane i komunikację.

Możliwości systemu Hermes:

 • Podsłuchiwanie rozmów telefonicznych
 • Przeglądanie wiadomości tekstowych i e-maili
 • Śledzenie lokalizacji GPS
 • Dostęp do historii przeglądania i pobranych plików
 • Zdalne włączanie kamery i mikrofonu
 • Przeglądanie danych z aplikacji społecznościowych

Jak działa system Hermes?

System Hermes wykorzystuje różne metody do infekowania urządzeń, w tym:

 • Phishing: Ofiary otrzymują wiadomości e-mail lub SMS-y z linkami, które po kliknięciu instalują złośliwe oprogramowanie.
 • Złośliwe aplikacje: Aplikacje zainfekowane systemem Hermes mogą być dostępne w oficjalnych sklepach z aplikacjami lub pobierane z nieoficjalnych źródeł.
 • Ataki typu „zero-day”: System Hermes może wykorzystywać luki w zabezpieczeniach oprogramowania do infekowania urządzeń bez wiedzy użytkownika.

—————-

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Dziękujemy że przeczytałeś ten artykuł, jest on przygotowany przez naszą redakcję składającą się z osób z niepełnosprawnościami. Niektórzy z nas mają znaczne dysfunkcje jak porażenie mózgowe jednak walczymy bo umysły mamy dzielne dzięki takim jak TY. Takim którzy dają nam wiarę w sens tego co robimy. Im większy nasz zasięg tym więcej takich jak MY znajdzie sens życia dzięki takim jak TY.

Pierwsza w UE radiowa i portalowa redakcja z niepełnosprawnościami

Przełam swoje bariery, dołącz do nas, mamy świetne narzędzia do niwelowania różnic i doświadczenie w kaształceniu osobowości. Jesteśmy Organizacją Pożytku Publicznego. Razem pokonamy trudności a ty zostaniesz świetnym dziennikarzem. Walcz razem z nami o lepsze jutro takich jak TY i MY. kontakt@radiobp.org

redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio
redakcja z niepełnosprawnościami portal i radio

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia