Aronia

Na Zdrowie 3 – Aronia

Na Zdrowie – Aronia – 28.08.2020

W trzecim odcinku cyklu „Na Zdrowie” prowadzący biorą na warsztat mały, czarny owoc, który kryje w sobie potężne właściwości prozdrowotne. Aronia ceniona jest na całym świecie, zwłaszcza wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych i krajów skandynawskich. W takiej sytuacji może dziwić fakt, że w Polsce – kraju, który jest największym na świecie producentem aronii – owoc ten wciąż jest dość niedoceniany. Na eksport przeznaczonych jest aż 90% rodzimej produkcji aronii!

Sok z aronii nie cieszy się w Polsce zbyt wielką popularnością, prawdopodobnie ze względu na swój cierpki i dość kwaśny smak. Tymczasem wcale nie trzeba pić go w dużych ilościach, aby odczuć jego dobroczynne właściwości. Wystarczy jedynie 50 ml dziennie. W czym tkwi prozdrowotna moc aronii? Przede wszystkim, jej owoce zawierają mnóstwo naturalnej, w pełni przyswajalnej witaminy C, a także sporo witaminy P (kwasu foliowego), witamin z grupy B, witaminę A oraz wysokie stężenie antyoksydantów. Jako jeden z niewielu owoców, w aroniach znajdziemy też bezcenne, rzadkie pierwiastki śladowe, jak molibden, bar, jod, mangan czy miedź, oraz te częściej występujące w przyrodzie, lecz równie ważne, jak wapń czy cynk.

Sok z aronii dobrze znają pacjenci będący w trakcie rekonwalescencji po chemioterapii. Zabiegi te nierzadko silnie wyniszczają organizm, znacznie nadszarpując jego odporność. Napój ten nieobcy może być również osobom zmagającym się z nadciśnieniem tętniczym czy miażdżycą. Antocyjany zawarte w aroniach skutecznie wzmacniają, uelastyczniają i udrażniają naczynia krwionośne – zarówno te największe, jak i włosowate. Owoce te są więc świetnym uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Jednak sok z aronii poleca się uwadze nie tylko osób chorych lub rekonwalescentów. Kto jeszcze powinien regularnie sięgać po ten napój? Odpowiedź na to pytanie może Was zaskoczyć.

Wśród ekspertów trwa dyskusja na temat tego, czy najzdrowszym owocem na naszej planecie jest aronia, czy rosnąca w Ameryce Południowej jagoda acai. Produkty z obydwu możemy znaleźć na półkach sklepów ze zdrową żywnością oraz w działach poświęconych tego rodzaju produktom w supermarketach. Co wobec tego powinniśmy wybrać: sok z aronii czy liofilizowane jagody acai? Nad właściwą decyzją w tej sytuacji zastanawiają się również prowadzący audycji. Nie tylko w kontekście zdrowia, ale i kondycji naszego portfela.

O niezbyt powszechnie znanych dobroczynnych właściwościach aronii oraz kilku innych ciekawostkach na temat tego niepozornego owocu rozmawiają Paweł Kubalski i Ryszard Cichy.