Fundacja Emanio Arcus – Radio Bezpieczna Podróż

Fundacja Emanio Arcus z siedzibą w Legionowie została założona w 2012 roku głównie w celu niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym oraz wykluczonym społecznie.

Jako Fundacja przez lata zdobywaliśmy doświadczenie oraz zaprzyjaźniliśmy się z tematyką niepełnosprawności, rehabilitacji i aktywizacji osób pokrzywdzonych przez los. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, organizacji pozarządowych oraz samorządów z którymi mamy przyjemność współpracować, mieliśmy możliwość stworzyć wiele wspaniałych projektów, realnie przyczyniających się do poprawy jakości życia naszych podopiecznych. Od 2018 roku zasłużyliśmy na status Organizacji Pożytku Publicznego z czego jesteśmy ogromnie dumni.

Po wielu latach starań udało nam się stworzyć jeden z największych naszych projektów, jakim jest Zakład Aktywności Zawodowej – restauracja „Zdrówko Legionowo”, w którym to zatrudnienie znajduje 25 osób, z czego 10 ze znacznym, a 8 z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Nasi podopieczni podejmują pracę na takich stanowiskach jak kelnerzy, pomoce kuchenne, kucharze, wsparcie techniczne. Przed jego otwarciem przy współpracy z Urzędem Miasta Legionowo oraz Karlskrona Kommun Kompetens Center zorganizowaliśmy wyjazd integracyjny naszych podopiecznych do Szwecji. Tam mieliśmy okazję uczestniczyć w konferencji poświęconej niepełnosprawności oraz rozwiązaniom stosowanym w kraju, który uchodzi za wzór do naśladowania w tej dziedzinie. Dzięki temu mogliśmy przenieść niektóre z nich do naszego ZAZ-u, aby wypracować jak najlepszy sposób integracji naszych pracowników, ich komfortu oraz poziomu pracy.

Ponieważ widzimy skuteczność naszych działań, nie chcieliśmy ograniczać się jedynie do pomocy lokalnym niepełnosprawnym. Dlatego też zdecydowaliśmy się wystąpić o koncesje radiowe. Nasze Radio ma na celu szerzenie pomocy i świadomości osobom niepełnosprawnym, ich rodzinom oraz znajomym, ale nie tylko. Nasz program jest skonstruowany tak, aby każdy znalazł w naszej ofercie coś dla siebie. Już teraz w naszej ramówce są nadawane audycje kulturalno-rozrywkowe, informacyjne, medyczne, z zakresu psychologii oraz motoryzacyjne. Docelowo pracujemy nad tym, aby Radio Bezpieczna Podróż obok przekazu ogólnoinformacyjnego i ogólnokrajowego niosło za sobą informacje dotyczące lokalnej społeczności – przewidujemy około 4 godzin dziennie odrębnego programu dla każdej z koncesyjnych lokalizacji.

Na obecnym polskim rynku medialnym nasze radio jest medium wyjątkowym – jest to pierwsza w kraju i w Europie rozgłośnia nadająca cyfrowo, tworzona przez zespół, którego część stanowią osoby niepełnosprawne. Jesteśmy nośnikiem informacji, do których za pośrednictwem prowadzonego także przez naszą fundację portalu www.bezpiecznpodroz.org może dotrzeć każdy i o każdej porze. Na wspomnianej stronie internetowej można słuchać Radia Bezpieczna Podróż, zarówno na bieżąco, jak i podcastów, naszych audycji archiwalnych. Tam też znajdują się wszelkie informacje o ramówce radia, jego twórcach i autorach poszczególnych programów. Do naszych odbiorców staramy się również sukcesywnie docierać poprzez obecnie najpopularniejsze środki przekazu, czyli media społecznościowe tj. Instagram czy Facebook. W najbliższej przyszłości planujemy zamieszczać audycje Radia Bezpieczna Podróż również w formie filmów na naszym kanale You Tube.

Postawienie przed sobą ambitnego celu, jakim było stworzenie Radia, które jest jednocześnie i ogólnopolskie i lokalne to ogromne wyzwanie. Ogólnopolskie – bo najważniejsze problemy osób niepełnosprawnych są identyczne wszędzie, a lokalne – ponieważ to swoista platforma, dzięki której lokalne społeczności będą mogły się integrować, pomagać sobie wzajemnie, a także inicjować lokalne działania na rzecz potrzebujących. Podobnym wyzwaniem jest prowadzenie wspomnianego portalu – www.bezpiecznapodroz.org, którego nadrzędnym celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, gdyż wypadki komunikacyjne jak powszechnie wiadomo to najczęstsza przyczyna nabytej niepełnosprawności.

Jesteśmy radiem społecznym, nie komercyjnym – pozyskiwane i zgromadzone środki przeznaczamy na cele statutowe. To Radio – Radio Bezpieczna Podróż – jest wielką szansą jako medium edukacyjno-informacyjno-profilaktyczne na rzecz poprawy warunków środowiska niepełnosprawnych i na ograniczenie powstawania niepełnosprawności nabytej.

Dobro społeczne to priorytet naszych działań, wierzymy, że mając wsparcie władz i mieszkańców będziemy mogli zwiększyć zakres naszej pomocy wobec osób niepełnosprawnych, jak i wspomóc lokalne instytucje w działaniach na ich rzecz i rzecz naszego wspólnego dobra, jakim jest lokalna społeczność.

Przekaż 1% na pomoc i wsparcie

Radio Bezpieczna Podróż funkcjonuje przede wszystkim dzięki Fundacji Emanio Arcus.

Fundacja została stworzona z myślą o osobach niepełnosprawnych. Biorąc pod uwagę, że niepełnosprawność nabyta spowodowana jest głównie przez wypadki drogowe, nikogo nie dziwi fakt, że Fundacja jest twarzą naszej Akcji. Kierowcy znajdą u nas darmową pomoc prawną ze strony Anuluj Mandat. Na dzień dzisiejszy udało nam się pomóc ponad 50 tys. poszkodowanym kierowcom. A my chcemy pomagać dalej…

Dzięki 1 % będziemy mogli utworzyć Biuro Wsparcia Kierowcy, w którym nikt nie zostanie pozostawiony bez pomocy. W BWK znajdziesz:

  • porady prawne dotyczące mandatów ale nie tylko, prawnicy z Anuluj Mandat zrobią wszystko, żebyś mandatu nie otrzymał, a sprawę w sądzie miał wygraną (koszty ponosimy my w razie nie skuteczności)
  • pomoc w rozwiązywaniu problemów z windykatorami (przeterminowane kredyty)
  • pomoc w walce o odszkodowanie ( za wyrządzoną szkodę oraz za uszczerbek na zdrowiu)
  • pomoc w znalezieniu zniżek ubezpieczeniowych (monitoring samochodów)
  • aplikacja dotycząca zdarzeń drogowych (np. jak zachować się podczas kontroli drogowej, wypadku, kontroli przy urządzeniu do pomiaru prędkości itp., znajdą się również wszystkie wzory pism jakie będą Ci potrzebne od ręki)

Ponadto będziemy w dalszym ciągu działać na rzecz kierowców ciągle ich edukując i starać się zmieniać prawo na przejrzyste i uczciwe. Po swojej stronie poza prawnikami mamy również Posłów na Sejm, którzy są za słusznością prawa i jego przestrzegania a nie łatania dziur w budżecie państwa.

Potrzebujemy Twojego wsparcia by móc pomagać poszkodowanym kierowcom.

Zapamiętaj ten numer! KRS: 0000406931