Gluten

Na Zdrowie 9 – Gluten

Na Zdrowie – Gluten – 03.07.20

„Gluten skraca życie” – to hasło jak grom z jasnego nieba spada na nas już w pierwszych minutach rozmowy Pawła Kubalskiego i Ryszarda Cichego wyemitowanej na falach Radia Bezpieczna Podróż. Jeżeli uwielbiacie pszenne, a nawet chrupiące żytnie pieczywo, z pewnością zaskoczy Was jaki wpływ na nasze zdrowie ma gluten. Uważnie przesłuchajcie całą audycję!

Czym jest gluten? Wielu Suchaczy wie zapewne, że jest to nic innego jak białko, którego największe ilości znajdziemy we wszystkich odmianach pszenicy. Oprócz niej, ważnymi nośnikami glutenu są powstające z pszenicy kasze: manna i bulgur i kuskus. Gluten zawierają również inne zboża: jęczmień i powstająca z niego kasza pęczak, a także żyto i pszenżyto.

Bohater tego odcinka jest najlepszym przyjacielem każdego piekarza. Stanowi doskonałe spoiwo dla wszystkich wypieków. To właśnie dzięki niemu bułki, chleby, tarty, a także makarony zachowują swój spójny kształt. Gluten jest też świetnym nośnikiem aromatów i smaków. Jednak te cechy glutenu, które są pożądane w przemyśle spożywczym, stają się największym zagrożeniem dla prawidłowej pracy naszego przewodu pokarmowego. A to dopiero początek długiej listy niszczycielskich możliwości glutenu.

Składnika tego powinny wystrzegać się nie tylko osoby cierpiące na zdiagnozowaną celiakię lub nadwrażliwość na gluten, a także diabetycy. Czy wiedzieliście, że ponad 90% populacji ludzkiej jest w mniejszym lub większym stopniu uczulona na gluten? W świetle tej sensacyjnej informacji warto uważniejszym okiem przyglądać się naszym kanapkom, naleśnikom czy makaronowi.

Czy wobec tego powinniśmy całkowicie zrezygnować z jedzenia produktów zbożowych? Niekoniecznie. Na szczęście nie wszystko stracone: autorzy programu podają całkiem długą listę produktów, które z powodzeniem mogą zastąpić pszenicę w naszym jadłospisie. Podkreślają też, że kupując pieczywo, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy jest ono wypieczone na zakwasie. Dlaczego? Z audycji dowiecie się więcej szczegółów na ten temat.

Jakie rodzaje pieczywa powinniśmy jeść? W których jeszcze, mniej oczywistych produktach, oprócz pieczywa, znajduje się gluten? Czy istnieją alkohole, w których kryje się ta substancja? Jakie groźne choroby, z nowotworami na czele, może wywołać nadmierne spożycie glutenu? Jaki związek ma gluten z autyzmem? Jaki wpływ ma on na naszą odporność i zdrowie psychiczne? Czy dorośli, u których jak dotąd nie wykryto uczulenia na gluten, mogą czuć się bezpieczni? Audycja poświęcona glutenowi wyjaśnia te i wiele innych kwestii związanych z tą substancją.