Nowy Ford Focus

Ford Focus 150 KM trzy cylindry

Ford Focus 150KM
Moto Magazyn Radia Bezpieczna Podróż – Ford Focus – 26.05.2020

Nowy, nie nowy Ford Focus

Nowy Ford Focus to auto będące na rynku od ponad półtora roku. Jest bezpośrednim konkurentem np. Golfa. Od kilku lat Ford zaczął dbać o jakość wykończenia wnętrza swoich samochodów. Zwłaszcza tych produkowanych dla klienta europejskiego ale nie tylko. Zyskał również rynek amerykański. Wnętrze stało się bardziej przestrzenne. Jest z pewnością bardziej przestrzenne niż wspomniany Golf. Focus sprawia subiektywne wrażenie jakby był o „rozmiar” większy od średniego hatchbacka. A jest to efekt mądrego rozplanowania wnętrza, które jest bardzo dobrze wyciszone. Siadając mamy poczucie naprawdę wygodnych siedzeń. Cieszy wysoka jakość tapicerki. Dodatkowo przy połączeniu z wysokiej jakości sprzętem nagłośnieniowym, a Bang and Olufsen to zdecydowanie najwyższa półka, mamy poczucie bardzo dobrej jakości słuchanego dźwięku. W ogóle, elektronika zastosowana w Focusie daje poczucie i nowoczesności i wysokiej jakości.

Ford Focus 150 KM Silnik/Skrzynia

Testowany przez nas Ford Focus w wersji ST Line, jest wyposażony w trzycylindrowy silnik o mocy 150 KM. 1500 cm3 pojemności w benzynie. Osiąga 240 Nm już przy 1600 obrotów na minutę. W tej wersji daje to elastyczność porównywalną z wydajnością diesli. Do tego ośmiobiegowy automat, jedno-sprzęgłowy. A hydrokinetyczne sprzęgło jest o wiele mniej awaryjne niż sprzęgła podwójne. W dodatku jest naprawdę bardzo szybkie. To sprzęgło bardzo podobne do tych w skrzyniach stosowanych przez BMW. Z pewnością jest to mniej awaryjna skrzynia niż skrzynie dwu-sprzęgłowe. Natomiast osiem biegów daje już bardzo dużą płynność jazdy. A to zdecydowanie poprawia komfort.

Ford Focus. Właściwości jezdne. Zawieszenie/koła/hamulce

Niezależne zawieszenie typu McPherson ze sprężynami śrubowymi, belka skrętna z wahaczami z tyłu, amortyzatory gazowe więc nic nowatorskiego na rynku. Twardsze i sztywniejsze niż w Golfie ale dzięki temu auto pewniej trzyma się podłoża. Jest również bardziej odporne na gwałtowne ruchy kierownicą i pozwala na lepszą kontrolę trakcji. W naszej wersji, opony to 235/40/18, które dają wrażenie sportowej jazdy, a jednocześnie tłumią nierówności drogi. Krótko mówiąc szeroka i wysoka. Na pewno polepszająca komfort jazdy. Układ hamulcowy Focusa to niemałe tarcze, co czyni go bardzo wydajnym. 308 mm średnica tarcz z przodu, 302 mm średnica tarcz z tyłu – co daje pewność hamowania. Przy hamowaniu ze 100 km/h, długość drogi hamowania to niewiele ponad 35 m. Przy czym tarcze testowane przez nas intensywnie – nie rozgrzały się. A samochód nie traci stabilności nawet w krytycznych warunkach. Oczywiście wszelkie udogodnienia elektroniczne ułatwiają jeszcze kontrolę nad bezpieczeństwem jazdy.

Ford Focus – Ekonomia.

Silnik z wtryskiem bezpośrednim przekłada się na niższe zużycie paliwa. Zbiornik paliwa to 52 litry pojemności. Jeśli chodzi o spalanie, producent podaje średnią 4,9 l/100 km. W naszym teście średnie spalanie to ok 6 litrów. Co przy wadze pustego auta 1420 kg jest zadowalającym wynikiem. Krótko mówiąc, Ford Focus w tej wersji ma spore szanse podgryźć pozycję Golfa. Zwłaszcza, że za mniejsze pieniądze niż Golf. Polecamy.