Sprawdź, jakie błędy najczęściej popełniają młodzi kierowcy

376

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Błąd kierowcy

Niezależnie od coraz bardziej zaostrzonych przepisach dotyczących ruchu drogowego w Polsce oraz trudności związanych z nowymi zasadami zdawania na prawo jazdy, kierowców na drogach wciąż przybywa. Błąd kierowcy. Jakie błędy są najczęstsze wśród nowych uczestników na drogach?

W Polsce od początku lat 90-tych wciąż możemy mówić o wzroście liczby zarejestrowanych pojazdów. Na przestrzeni ostatnich 10 ilość ta wzrosła o ponad 50 %. Młodych kierowców wciąż przybywa, niekiedy mając już 18 lat osoby decydują się na przystąpienie do kursu na prawo jazdy, aby jak najszybciej taki dokument uzyskać. Jednak zaraz po ukończeniu egzaminu zdarza im się zaliczyć pewne wpadki.

Jednym z wielu problemów dla początkujących kierowców stanowi manewr wyprzedzania to podstawowy błąd kierowcy. Na początku naszej przygody z pojazdem nie jesteśmy jeszcze w stanie idealnie określić odległości od innych pojazdów, dlatego tez chcąc wyprzedzić innego uczestnika ruchu podjeżdżamy zbyt blisko, przez co zdecydowanie trudniej jest nam zauważyć pojazd z naprzeciwka i ocenić odległość, która nas od niego dzieli. Dodatkowo młodzi kierowcy zapominają o tym, że pojazd przed nami może się radykalnie zatrzymać doprowadzając do stłuczki.

wykroczenia

Kolejnym często popełnianym błędem jest niedbałe korzystanie z lusterek i kierunkowskazów. Zdarza się, że chcąc zmienić pas patrzymy jedynie na pojazdy przed nami, a zapominamy spojrzeć za siebie. To również może doprowadzić do wypadku, bo kiedy wjedziemy na lewy pas nie zdając sobie sprawy z tego, że ktoś jest za nami, możemy doprowadzić do bardzo poważnej kolizji, a przy okazji utrudniamy jazdę innym uczestnikom ruchu.

Nagminnym błędem jest też lekceważenie znaków drogowych.  Młodzi kierowcy czują się na tyle pewnie, że jadą przed siebie i nie patrzą na znaki znajdujące się drodze. Często myślą, że znają dobrze okolice i wiedzą, jak poruszać się na tych drogach, a dojeżdżając do skrzyżowania wprowadzają chaos, bo nie do końca wiedzą, jak się zachować.

Poważnym problemem wśród początkujących jest nagminne przekraczanie prędkości. Młodzi kierowcy, którzy dopiero co ukończyli kurs, na którym musieli przecież jeździć uwzględniając ograniczenie prędkości, wreszcie chcą rozwinąć skrzydła. Często wynika to również z chęci zaimponowania innym i pokazania, na co ich naprawdę stać.

Największym jednak błędem młodych kierowców jest pewność siebie. Niestety, nowicjusze myślą, że skoro mają już prawo jazdy, to są wykwalifikowanymi kierowcami, a przecież tak nie jest. To doświadczenie uczy nas być dobrym kierowcą, a nie samo posiadanie dokumentu uprawniającego nas do prowadzenia pojazdu.

przeczytaj także Mandaty 2017 zmiany – czyli nie umkniesz fiskusowi

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia