światła mijania, światła do jazdy dziennej.

kiedy używać świateł mijania a kiedy do jazdy dziennej, poznaj przepis regulujący to zachowanie.

12700

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

światłą mijania, światła do jazdy dziennej
światła mijania i światła do jazdy dziennej

czy wiesz jak używać świateł, światła mijania a światła do jazdy dziennej czym się różnią? jak używać świateł mijania?

światła mijania, światła do jazdy dziennej – przepisy

Zgodnie z art.51 ust.1 Ustawy z dnia 20.06.1997r. „Prawo o ruchu drogowym” kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. W ust. 2 w/w artykułu otrzymujemy rozwiązanie alternatywne: „W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza zamiast świateł mijania kierujący może używać świateł do jazdy dziennej”.

Świt i zmierzch jesteśmy w stanie w miarę łatwo i bezsprzecznie określić. Światła mijania możemy przełączyć na te do jazdy dziennej kiedy słońce będzie całkowicie na horyzoncie, natomiast kiedy zacznie się chować za horyzontem przełączamy światła do jazdy dziennej na światła mijania.
Oczywiście, w warunkach panującego zachmurzenia, gdy określenie świtu bądź zmierzchu jest utrudnione, bezpieczniej jest jeździć z włączonymi światłami mijania. Ustawodawca wyraźnie nas do tego zobowiązuje bez żadnych dodatkowych warunków.

Ustawodawca nie definiuje warunków normalnej bądź zmniejszonej przejrzystości powietrza tę ocenę zostawia kierującemu. Czynnikami, które powodują zmniejszenie przejrzystości powietrza są: opady atmosferyczne, zamglenie, dym, kurz, itp. Występowanie jednego bądź kilku z podanych wyżej czynników ograniczających przejrzystość powietrza, zobowiązuje kierującego do włączenia świateł mijania.
Należy jednak pamiętać – jeśli mamy jakąkolwiek wątpliwość w ustaleniu czy przejrzystość powietrza jest normalna czy zmniejszona, włączmy światła mijania. Nie narazimy się wówczas na żaden mandat. W Skandynawii już od lat 60tych był przepis mówiący o konieczności jazdy w dzień na światłach mijania bądź używania świateł do jazdy dziennej.

światła mijania, światła do jazdy dziennej - przełącznik
światła mijania, światła do jazdy dziennej – przełącznik

światła mijania, światła do jazdy dziennej – nowe źródła, LED

Pamiętam jak to u nas ja jako jeden z nielicznych jeździłem na światłach mijania inni kierowcy mówili że to bez sensu, że prąd i żarówki zużywam. Jak można palić światła w dzień jak i tak jest widno cóż ciemnogród dekretem Unii Europejskiej oświecił się bezdyskusyjnie. Na szczęście mamy teraz do dyspozycji nowe źródła światła 10 lat temu niedostępne, diody LED są zbawieniem. Ich ceny spadły znacząco ale mają też kilka zalet, poza niebywałą jasnością i ciepłym światłem nie są jedno punktowe. Źródło światła liczy zawsze kilka lub nawet kilkadziesiąt punktów LED więc utrata jednego nie powoduje znaczących zmian w oświetleniu, to ma wpływa na bezpieczeństwo.

światła mijania, światła do jazdy dziennej - przełącznik
światła mijania, światła do jazdy dziennej – przełącznik światła wyglądają dobrze a jeszcze lepiej świecą

przeczytaj o 50 plus w zabudowanym czyli jak nie stracić prawa jazdy

Słuchaj nas online! – Radio Bezpieczna Podróż (bezpiecznapodroz.org)

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia