Klasyk – żółte tablice część pierwsza

2731

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Kiedy pojazd staje się zabytkiem i jakie kryteria musi spełniać?

Takie pytanie zadaje sobie nie jeden posiadacz klasyka. Żółte tablice rejestracyjne mogą zdobyć właściciele samochodów zabytkowych, czyli takich, który musi mieć, co najmniej 25 lat aby uzyskać status „pojazdu zabytkowego i 30 lat aby uzyskać status pojazdu kolekcjonerskiego. Trzeba przy tym pamiętać, że pojazd taki musi posiadać 75% oryginalnych części, w tym najważniejsze główne podzespoły.

12576310_902382066549946_1802110685_n
Jest też możliwość rejestracji pojazdu którego wiek ma mniej niż 25lat, musi on spełniać kilka kryteriów by mógł się takim pojazdem. A mianowicie musi posiadać dokumentuje znaczącą etapy rozwoju techniki, że był związany ważnymi wydarzeniami historycznymi, posiada on oryginalne wykonanie lub pozostał odrestaurowany. Jest także odtworzony zgodnie z technologią z okresu jego produkcji, dokumentuje etapy znaczące rozwój techniki motoryzacyjnej, bądź był w przeszłości użytkowany przez osobę powszechnie znaną lub uważaną za ważną, ewentualnie posiada unikalne rozwiązania konstrukcyjne i ma związek z osiągnięciami sportowymi.
12606830_902381939883292_305720685_n
Kolejnym etapem są starania o wpis do rejestru zabytków,średnio zajmuje od 2 do 4 tygodni więcej czasu  niż w przypadku starania się o zwykłe tablice.
Zaczynamy od złożenia Karty Ewidencyjnej Zabytków Ruchomych Techniki (zwanej potocznie „białą kartą”) w siedzibie właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Dokument (w dwóch egzemplarzach) można wypełnić samodzielnie, jednak nie będzie to proste. W praktyce jest on akceptowany przez konserwatora wtedy, gdy sporządzi go rzeczoznawca samochodowy.

Pomoc rzeczoznawcy w zależności od stopnia trudności zdobycia informacji o aucie kosztuje od 300 do nawet 800 złotych, jednak rzeczoznawca w tej cenie wykona także opis techniczny pojazdu, który należy przedstawić podczas badania dopuszczającego auto do ruchu. Innych wydatków na tym etapie nie będzie, bowiem procedura wpisania do rejestru zabytków jest bezpłatna.
Po uzyskaniu wpisu i pozytywnym przejściu badania technicznego pozostaje wizyta w wydziale komunikacji i odbiór tablic oraz dowodu rejestracyjnego z wpisem auto zabytkowe” .Teraz jest łatwiej: Ostatnie zmiany w przepisach ułatwiły rejestrację aut zabytkowych. Po pierwsze, zniesiono ustawowy wymóg, by od zakończenia produkcji danego modelu minęło co najmniej 15 lat. Po drugie, Prawo o ruchu drogowym dopuszcza obecnie możliwość zarejestrowania pojazdu zabytkowego nie mającego dowodu.
Warszawy

Dzięki obecnie dokonanym zmianą w prawie, auta które niszczeją na złomowiskach bądź zostały wyrejestrowane. Wystarczy nam jedynie umowa Kupna-Sprzedaży z poprzednim właścicielem lub inny dowód własności.
W kolejnej części powiemy jakie korzyści i obowiązki wiążą się autem zarejestrowanych na ,,Żółte tablice”.

 

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia