Konserwacja samochodu – praktyczny poradnik!

4
4967
Konserwacja samochodu - praktyczny poradnik!

Konserwacja samochodu – praktyczny poradnik

Dzisiaj postaramy się omówić w jaki sposób i jakie preparaty zastosować przed nałożeniem konserwacji w naszym samochodzie. To juz trzecia i zarazem ostatnia część naszego mini poradnika.

Poprzednio opisaliśmy bardzo ważny wątek, czyli konserwacje profili zamkniętych: Konserwacja – czyli zabezpieczamy nasz samochód część pierwsza

Konserwacja samochodu - praktyczny poradnik
Konserwacja samochodu – praktyczny poradnik

Następnie omówiliśmy temat co zrobić, gdy przy korkach spustowych wyleciały zaślepki lub miejsca skorodowały: Konserwacja – czyli zabezpieczamy nasz samochód część druga

Konserwacja samochodu - praktyczny poradnik podwozie
Konserwacja samochodu – praktyczny poradnik podwozie

Dzisiaj dokończymy temat. Zakładam, że mamy umyte podwozie, ale jak to często bywa są miejsca skorodowane, czyli pordzewiałe.

Konserwacja samochodu – praktyczny poradnik – Co teraz? 

Musimy dołożyć wszelkich starań by wyeliminować tyle rdzy, ile tylko się da. Można do tego użyć wszelkich szczotek na wiertarkę, co na pewno ułatwi nam zadanie i zaoszczędzi czas. Po wyczyszczeniu pozostają niestety najczęściej wżery, których już nie da się wyeliminować. I co dalej? Na rynku są dostępne tak zwane neutralizatory rdzy.

Jak to działa? Neutralizator ma za zadanie spenetrować, zneutralizować rdzę i zabezpieczyć częściowo przed dalszą korozją. Dostępne na rynku są preparaty z podkładem epoxydowym, który zżera rdzę i stworzy powłokę zabezpieczającą trwale metal. Są to preparaty godne polecenia, ja używam te specyfiki w lakiernictwie jak i przy zabezpieczaniu  przy konserwacji podwozia. Po zastosowaniu i dokładnym wyschnięciu, musimy zastosować na gole elementy blachy jak i elementy poprzednio wyczyszczonej rdzy,  podkład antykorozyjny. Myślę znanym przez większość osób jest preparat antykorozyjny zwany minią. Oczywiście to tylko przykład można zastosować inny podkład, musimy tylko pamiętać by miał właściwości antykorozyjne. Pamiętamy, żeby nie nakładać  za grubych warstw. Polecam nakładać dwie warstwy pistoletem ewentualnie na rynku są dostępne preparaty w spreyu. Po zagruntowaniu co robimy dalej? Oryginalnie samochód zazwyczaj ma powłokę ochronną na bazie żywic syntetycznych.

Konserwacja samochodu – praktyczny poradnik – Co daje taka powłoka?

Powłoka syntetyczna strukturalna to znany potocznie preparat nazywany często barankiem. Tworzy powłokę elastyczną co daje mu dobre właściwości ochronne przed uderzeniami kamieni i chroni przed innymi czynnikami atmosferycznymi. Możemy go  zastosować w miejsca naprawiane w podłodze jak i na progi. Dodatkowym  plusem jest to, że możemy pokrywać ją wszystkimi rodzajami lakierów. Czyli po  zastosowaniu na progach śmiało pokryjemy ją lakierem samochodowym. Pamiętajmy tylko, tu przytoczę duży błąd jaki popełniają fachowcy, nakładają tzw. baranek na nieoczyszczone często elementy. Co z kolei prowadzi, że powłoka bardzo szybko zaczyna odpadać. Pamiętajmy, że miejsca na które chcemy zastosować omawiany środek musimy dokładnie oczyścić i odtłuścić. To da nam gwarancje, że za rok nie powrócimy do ponownej konserwacji.

Pamiętajmy – zawsze jakość ponad wszystko!

Preparat nakładamy pistoletem lub dostępnymi na rynku preparatami również w spreyu. Tą powlokę nakładamy wtedy, gdy nasza stara powłoka została zniszczona po naprawie blacharskiej lub zdarza się, że nowe auta jej nie posiadają. Jeśli chcemy tylko odświeżyć nasze podwozie (czyli starą warstwę konserwacji) nakładamy wtedy powlokę trochę inną. Ale po kolei, już tłumaczę o co chodzi. Zakładam, że mamy  podłogę po naprawie i nałożyliśmy już podkład, potem pomalowaliśmy tzw barankiem. To teraz cała podłogę zabezpieczamy środkiem do konserwacji podwozia na bazie bitumiczno-kauczukowej. Środki tego typu doskonale chronią całe podwozie przed solą, wodą i innymi czynnikami pochodzenia mechanicznego. Nakładamy za pomocą pistoletu, spreyu jak i za pomocą pędzla, środek działa również dźwiękochłonnie.

Konserwacja samochodu - praktyczny poradnik podwozie 02
Konserwacja samochodu – praktyczny poradnik podwozie 02
Konserwacja samochodu - praktyczny poradnik podwozie golf mk1 projekt zycia 482
Konserwacja samochodu – praktyczny poradnik podwozie 03

Pamiętajmy zawsze o przepisach BHP.

I tak dotarliśmy do końca tematu, który trochę mnie wymęczył 🙂 wolałbym trzy auta zakonserwować niż raz jeszcze to opisać. Mam nadzieję, że coś ciekawego i pomocnego Wam przekazałem. Myślę, że konserwacja podwozia nie jest trudna i wiele osób zna bardzo dobrze temat. O wiele gorzej jest z konserwacją profili zamkniętych, dlatego jeszcze raz zapraszam do przeczytania, bo to bardzo ważny temat zapomniany wśród wielu osób: Konserwacja – czyli zabezpieczamy nasz samochód część pierwsza