Przegląd techniczny, kiedy musimy go robić?

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przegląd techniczny
dla jednych niepotrzebny wydatek, dla innych ostatni dzwonek by móc coś zrobić w swoim pojeździe. Tak na prawdę chodzi o bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu. W tym artykule omówimy pojęcie przeglądu technicznego.

Już od kilku lat każdy pojazd ma wbijany przegląd w dowodzie rejestracyjnym. Niestety nie każdy pojazd może go od razu przejść, inną sprawą są drobnostki w postaci przepalonej żarówki oświetlającej tablicę. Natomiast jeśli diagnosta stwierdzi, że nasz pojazd ma nie sprawny hamulec ręczny lub nożny, nie dopuści go do ruchu.

stacja

Czy przegląd musimy robić tylko okresowo ?

W Polsce każdy posiadacz robi ważne badanie, które ma na celu wyeliminowanie usterek oraz zły stan pojazdu. Dokładnie co roku każdy właściciel owego pojazdu musi wykonać przegląd. Inaczej wygląda to w sprawie nowych samochodów. Pierwszy przegląd techniczny w takim aucie możemy zrobić po 3 latach od zarejestrowania pojazdu. Gdy po 3 latach nasze auto pomyślnie przejdzie przegląd, kolejny możemy zrobić już za 2 lata, a kolejne już co rok. Natomiast pojazdy takie jak TAXI, samochody do nauki jazdy tak zwane „L” oraz pojazdy wyposażone w LPG mają wykonywane przeglądy od początku co rok, nie patrząc na to, że są one nowe.
Inną kwestią jest obowiązkowe skierowanie naszego pojazdu przez policję lub Inspekcję Transportu Drogowego na takie badanie. Podczas kontroli, sprawdzane są wszystkie światła, stan ogólny przede wszystkim elementów nośnych pojazdu oraz ogumienie. Gdy jednak coś się nie spodoba, zostaje wypisany mandat oraz zatrzymany zostaje dowód rejestracyjny. Osoba zatrzymująca, daje nam ważne pokwitowanie na okres 7 dni, abyśmy mogli w tym czasie dopełnić zaniedbań.

 

Brak postów do wyświetlenia