Nie można stać w miejscu. Ale zatrzymać się warto czyli dwa słowa o hamulcach.

254

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

We wszystkich autach przyśpieszenie jest kluczową sprawą pozwalającą sprawnie poruszać się po drogach, ale po co nam auto które na światłach przyspieszeniem do setki niszczy nam jelita skoro możemy nie być w stanie zatrztymać samochodu w bezpiecznej odległości. Co zrobić jeśli auto przyspiesza jak Bugatti, a hamuje jak wielbłąd na pustyni?

Myśląc tuning kojarzymy sobie samochody mocno zmodyfikowane mechanicznie. Najczęściej są to auta mocno przewyższające mocą auta seryjne. O ile w seryjnych autach moc jest odpowiednio przygotowana technicznie, chociażby poprzez większe i szersze koła lub większe hamulce w stosunku do aut cywilnych, o tyle w aucie modyfikowanym wszystko musimy przygotować sami. Oczywiście, dbanie o hamulce nie jest tylko domeną aut tuningowanych. Tu nasuwa się pytanie: co wybrać odmawiając swój układ hamulcowy?

Płyn hamulcowy.

mms_img-1607274599Podstawową sprawą jest odpowiednio dobrany płyn hamulcowy. Każdy płyn jest ogromie higroskopijny. Przekładając to na język zrozumiały, bardzo łatwo pochłania wode. Nawet kiedy znajduje się w szczelnym układzie. Drugim parametrem opisującym jest temperatura wrzenia. O ile na higroskopijnośc płynu nie mamy większego wpływu to na temp wrzenia owszem. Przy mocniejszej eksploatyacji samochodu potrzebujemy 270+ stopni. Gdy jednak nasza przygoda z motoryzacją kończy się na sklepie z bułkami i sporadycznym wypadzie za miasto, walka o wyższą o kilka stopni temperaturę wrzenia płynu mija się z celem. Na opakowaniach z płynami hamulcowymi możemy zobaczyć oznaczenia DOT 4 czy DOT 5.1. Który jest lepszy? Ogólna zasada jest taka, że DOT 5.1 jest bardziej zalecany do systemów bezpieczeństwa typu ABS. Należy jednak pamiętać, że bezwzględnie trzeba co 2lata go wymienić, ponieważ jest bardziej higroskopijny niż DOT 4.

Tarcze i klocki.

FB_IMG_1461841656684Tutaj zasada jest taka sama jak przy wyborze innych części do samochodu. Nie kupujemy najtańszych. Chyba, że koniecznie chcemy płacić dwa razy za tą samą część. Żeby uniknąć syzyfowej pracy polecam założyć tarcze renomowanej firmy takiej jak ATE, Brembo, Ferodo, Jurid, Textar, TRW czy Zimmermann. Wiadomo, tarcze będziemy wymieniać rzadziej niż klocki więc warto trochę dołożyć i kupić naprawdę solidne tarcze. Przy doborze klockow musimy określić czy nasze auto będzie chociaż po części traktowane agresywnie. Jeżeli auto będzie użytkowane przez nastolatka trzeba się jednak nastawić na kupno lepszych klocków. Trzeba pamiętać że na te elementy oddziałuje silnie tarcie, a co za tym idzie wysoka temperatura. Różne zestawy klocków i tarcz posiadaja inne wykresy w zależności od wysokich temperatur. Przykładowo, jedne klocki zachowują się idealnie do prędkości 100km/h, a wypadają słabo jeśli przekraczamy i utrzymujemy prędkości powyżej 130km/h. Na to należy zwrócić szczególną uwagę.

Warto wspomnieć, że istnieją klocki które naszych wspaniałych felg nie zabrudza pyłem. 

Pamiętajmy że nawet najlepsze firmy posiadają produkty które mają jakies wady. Sporadycznie,ale oczywiście sie zdarzaja.

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji oraz dowiedzieć się na co należy zwrócić uwagę przy wymianie i jakie czynności należy wykonać zapraszam do przeczytania mojego następnego artykułu, który już wkrótce. Teraz natomiast zapraszam do lektury mojego artykułu na temat zawieszenia samochodowego.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia