Subaru BRZ 2,0 200 KM

1380

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Subaru BRZ 2,0 200 KM

Subaru zawsze było znane z napędu 4×4 a tu… Subaru BRZ

niezależnie czy to SUV, czy zwykłe auto, a Impreza wypromowała Subaru w sporcie i tak też marka ta kojarzy się z rajdami. Rajdy nie do wszystkich przemawiają, radość bycia kibicem WRC to jedno, a być użytkownikiem auta rajdowego 4×4 to drugie. Subaru nigdy nie celowało w masowego odbiorcę i tu jest pewien problem, jak zrobić auto całkowicie nowe, od podstaw, jeśli koszty uruchomienia produkcji są ogromne a sprzedaż będzie nieduża z założenia. Inspiracją były alianse firm japońskich z innymi producentami jak np. Nissan/Renault, by przygotowywać razem nowe modele i dzielić się produkcją podzespołów tak powstało Subaru BRZ 2,0 200 KM.

Tak oto Subaru nawiązało współpracę z Toyotą, gdzie model BRZ w Toyocie jest GT 86. Subaru oczywiście zajęło się napędem, stąd mamy pierwszy w Toyocie silnik boxera. Ten samochód okazał się strzałem w dziesiątkę. Jest dużo chętnych na klasyczne coupe z klasycznym napędem, czyli silnik z przodu, a napęd na tył. Jeśli dodamy do tego możliwość wyłączenia wszystkich elektronicznych gadżetów i asystentów jazdy, to mamy idealną zabawkę do driftu. Zabawkę która jest fenomenalnie wyważona i ma nisko środek ciężkości.
Subaru BRZ 2,0 200 KM

A teraz okiem technicznym

 

Subaru BRZ 2,0 200 KM – Silnik/skrzynia

BOXER 2.0 cztery cylindry, cztery zawory na cylinder i bezpośredni wtrysk paliwa. To wszystko czyni z tej atmosferycznej jednostki maszynkę do wywoływania radości. Zacznijmy od brzmienia… jest niesamowite i kompletnie wyścigowe. Tylko boxer daje tak twarde i pełne siły brzmienie, bo niewprawne ucho rozpozna co najmniej 6 cylindrów. Silnik mimo jedynie 2L pojemności generuje 200KM przy 7000 obr/min i tych co nie mieli do czynienia ze sportowymi silnikami w osłupienie wprawia fakt, że silnik kręci się ponad 7000 obr/min i robi to z niezwykłą lekkością.

Moment obrotowy jest generowany w maksymalnej wartości przy 5000 obr/min i ma 205 Nm. Co jest zdumiewające silnik, który kręci się wysoko już od 1500 obr/min przyśpiesza bez protestu choć nie ma turbiny. Jednostka ma w całym zakresie obrotów spontaniczny charakter, tyle, że powyżej 5000 obr/min jest naprawdę agresywny. Szkoda, że Subaru zdecydowało się na 2L, choć ma w produkcji genialne 2.5L boxera i przystosowanie jego zwiększyło by masę auta o 30kg, ale mielibyśmy do dyspozycji pewnie 25% więcej mocy i momentu i to dopiero by się działo.

Subaru BRZ 2,0 200 KM

 

Subaru BRZ – Zawieszenie/koła/hamulce

Naczelną zasadą projektowania auta była masa i środek ciężkości. Masa jak najniższa, w tym przypadku 1220kg i środek ciężkości jak najniżej, więc silnik boxer, ale i nadwozie ma jedynie 130cm wysokości. To powoduje, że przy twardym zawieszeniu ten samochód może pokonywać zakręty z niewiarygodnymi prędkościami niedostępnymi dla innych super sportowych aut. Zawieszenie jest z przodu oparte na MacPhersonach, a tył to podwójne wahacze. Dzięki temu, poza niezawodnością, jest bardzo stabilne, auto jest jak przyklejone do asfaltu.

Szkoda, że nie ma możliwości wyboru opcjonalnego zawieszenia regulowanego z przynajmniej dwoma stopniami twardości. Jeśli ten „normal”, byłby tylko trochę miększy od tego w standardzie, a tryb „sport”, byłby twardszy, to w normalnym ruchu ulicznym nie wypadały by nam plomby z zębów, a przy ostrej jeździe byłoby jeszcze więcej emocji. Hamulce tarczowe wentylowane na obu osiach, a koła 215/45×17, są przy tej masie wystarczające do tego by zatrzymać auto na 33 metrach ze 100 km/h.

Subaru BRZ 2,0 200 KM

Subaru BRZ 2,0 200 KM – Ekonomia

Ekonomia tego auta jest zadziwiająca, przyzwyczaiłem się do tego, że sportowe auta palą duuużo…, a tu zaskoczenie. Jazda po mieście zamyka się w zależności od temperamentu pomiędzy 6,5 a 8L, natomiast trasa z prędkością 100km/h to jedynie 5,5L/100 km !!! Taaak, benzynowy silnik, sportowe auto i takie zużycie. To zasługa wtrysku bezpośredniego i zmiennych faz rozrządu zarówno po stronie ssącej jak i wydechowej, ale myślę, że największy wpływ ma masa pojazdu. Oczywiście aerodynamika i mały przekrój czołowy powodują, że jazda z prędkością autostradową 140km/h zamyka się wynikiem poniżej 7L/100km. Okazuje się, że auto o właściwościach super sportowych, może być ekonomiczne i tanie w zakupie, bo cena w okolicach 100 tys zł w tym przypadku jest niewygórowana.

Subaru BRZ 2,0 200 KM

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia