Jelcz RTO 043 – polski kultowy ogórek

Jelcz Ogórek to poczciwy RTO 043 zbudowany we współpracy z Czechosłowacją. To kolejne auto jakie produkowaliśmy z południowymi sąsiadami.

1440

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jelcz RTO 043 ogórek
Autobus Ogórek

Autobus OGÓREK to legendarny podmiejski a czasem międzymiastowy transporter z czasów PRLu. Podmiejski Autobus Jelcz RTO 043 bo tak brzmi jego pełna nazwa to niestrudzony podróżnik który do dziś jeszcze jeździ gdzieś w Polsce.

Jelcz RTO 043 przez większość znany jako „ogórek” produkowany był w latach 1959–1986 w miejscowości Jelcz-Laskowice przez firmę z Jelcza.

Nasz Jelcz Ogórek, był licencyjną odmianą czechosłowackiego autobusu Skoda 706RTO.

Jelcz RTO 043 – polski kultowy ogórek
Jelcz RTO przemierzał polskie wioski i miasteczka.

Fabryka Jelcz zaraz w okresie powojennym, znana była z produkcji wyrobów metalowych. Powstawały w niej wiadra, łopaty, gwoździe oraz pługi. W czerwcu 1945 r, stała się częścią Zjednoczenia Przemysłu Taboru i Sprzętu Kolejowego „Tasko” z siedzibą w Poznaniu.

Produkując wagony, tramwaje czy przyczepy ciągnikowe. Trwało to aż do roku 1950 w którym fabryka Jelcz, stała się producentem motoryzacyjnym. Jako pierwszy w fabryce Jelcz powstał liczący 10 metrów długości, Fiat 666RN.

W końcówce roku 1959, zaczęły powstawać pierwsze licencyjne sześciocylindrowe autobusy Jelcz RTO 043, służące do przewozu 42 pasażerów na stałych miejscach oraz na 10 miejscach rozkładanych. Jeśli dołączyć do tego przyczepę dopinaną do „ogórka” w drogę mogło się zabrać nawet 230 osób.

Jak już wcześniej wspomniałam autobus Jelcz „Ogórek” napędzany był sześciocylindrowym, rzędowym silnikiem wysokoprężnym o pojemności skokowej 11 781 cm sześciennych i mocy maksymalnej 117,6 kW (160 KM). Silnik umieszczony został nad przednią osią, co było charakterystyczne dla pojazdów produkowanych w okresie powojennym.

Jelcz RTO 043 – Autobus Ogórek

Ogórek był podstawą dzięki której powstało wiele innych autobusów oraz autobusy turystyczne.

Jelcz 043 produkowany był ponad trzydzieści lat a dokładnie przez całe trzydzieści sześć lat.

Odrestaurowany Jelcz nadal kursuje w Poznaniu, ciesząc oko miłośników dawnej, kultowej polskiej motoryzacji.

O komforcie podróży z całą pewnością nie było mowy. Zimą aby przednia szyba nie zamarzała i aby kierowcy było cieplej, podkładało się coś pod klapę od silnika.

Jelcz RTO 043 – polski kultowy ogórek
Autobus Ogórek RTO 043 przemierzał miasteczka PRLu

Poprzednikiem Jelcza był San, o wiele mniejszy i nie nadający się do przewozu międzymiastowego. San jednak był autobusem czysto polskim, zaprojektowanym w Polsce, produkowanym z polskich podzespołów. Długo po tym fakcie czekaliśmy na polską firmę, producenta autobusów i doczekaliśmy się Solarisa który podbija Europę. Powinieneś jednak przeczytać o Sanie bo to ciekawa historia SAN H 100 czyli całkowicie polski autobus 

Jelcz RTO 043 – polski kultowy ogórek
RTO 043 Jelcz Ogórek

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia