Bezpieczeństwo na przejeździe

263

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Podróżując samochodem często na naszej drodze spotykamy przejazdy kolejowe. W Polsce na około 380 000 km dróg publicznych, występuje prawie 16 000 przejazdów kolejowych…

przejazd2

W starciu samochodu osobowego lub nieco większego, kierowca ma niewielkie szanse na przeżycie. Często przyczyną jest pośpiech, lekceważenie znaku ograniczenia prędkości oraz STOP, a także omijanie (gdy występują na przejeździe) szlabanów.

Warto także przypomnieć, że w naszym kraju występuje wiele przejazdów kolejowych bez szlabanów, sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej. W tym przypadku występuje tylko znak A-10. Ważny jest również znak G-3 krzyż św. Andrzeja przed przejazdem kolejowym jednotorowym oraz G-4 krzyż św. Andrzeja przed przejazdem kolejowym wielotorowym.

przejazd_kolejowy_bez_zapor                                                krzyzkrzyz2

Przejazd przez tory nie jest trudnym manewrem, jednak wymaga od kierowcy wyobraźni i uwagi. Mimo iż przy przejeździe nie ma ustawionego znaku STOP i ograniczenia prędkości należy zmniejszyć prędkość, a także zatrzymać się i spojrzeć tak jak na przejściu dla pieszych. Nauka jazdy również uczy nas by na przejazdach nigdy nie zmieniać biegów!

Zbliżając się do przejazdu kolejowego pamiętajmy, że na przejeździe pierwszeństwo ma zawsze pociąg. Pociąg to pojazd nie do zatrzymania. Wynik to z jego masy, prędkości oraz drogi ogromnej hamowania. Wystarczy wyobrazić sobie, że pociąg jadący z prędkością 100 km/h potrzebuje około 600 do 1000 m do zatrzymania się. W sytuacji, gdy maszynista zobaczy przeszkodę na swojej drodze, nie pozostaje mu nic innego jak nacisnąć klakson oraz hamulec i czekać.

Aby wystrzyc się niebezpiecznych sytuacji należy zachować ostrożność i stosować się do znaków oraz sygnalizacji. Należy także pamiętać o tym, że urządzenia zabezpieczające przejazdy mogą być uszkodzone. Dlatego przy przejeździe przez tory zwiększajmy uwagę i czujną obserwację, a na pewno poprawi to nasze bezpieczeństwo.

Każdy wypadek to tragedia dla poszkodowanych i rodzin. W zderzeniach z pociągiem konsekwencje są poważne. Zachowujmy ostrożność, uważnie obserwujmy to, co się dzieje na torach. Tak na prawdę poświęcenie kilku sekund uwagi nic nas nie kosztuje, a to one mogę zadecydować o naszym życiu…

Poczytaj również o: CIĄGŁE PODWYŻKI W UBEZPIECZENIACH

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia