Czy opony całoroczne poradzą sobie na śniegu?

1363

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Czy opony całoroczne poradzą sobie na śniegu?

Gdy tylko zaczynają się opady śniegu, powyższe pytanie nasuwa się na usta wielu kierowcom. Czy koniecznie muszę zmieniać moje opony całoroczne na zimowe? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Jeżeli mamy do czynienia z śniegiem i lodem na drodze, a bezpieczeństwo jest dla nas bardzo ważne, powinniśmy zmienić ogumienie na zimowe gdy tylko temperatury spadają regularnie w okolice zera stopni.

W internecie można znaleźć wyniki niezliczonych testów opon zimowych i całorocznych. Jak dotąd nie udało nam się znaleźć badań, w których opony całoroczne miałyby lepsze wyniki od opon zimowych w testach przeprowadzanych na drogach pokrytych lodem i śniegiem. Opony całoroczne spisywały się nie najgorzej, ale bez cienia wątpliwości w zimowych warunkach w każdej sytuacji warto mieć na kołach zimowe ogumienie. Wyniki badań wykazują wyższość opon zimowych nad całorocznymi zwłaszcza podczas hamowania i pokonywania zakrętów.

Kupowanie i korzystanie z opon zimowych nie musi być uciążliwe. Wystarczy przestrzegać kilku zasad. Pamiętaj, aby kupić cztery równe opony. Próby oszczędzania i kupowanie tylko dwóch opon zimowych mogą  nieść za sobą fatalne skutki. Samochód będzie niesterowny, a w takiej sytuacji o wiele łatwiej o wypadek. Pamiętaj, aby nie jeździć na zimowym ogumieniu zbyt długo. Zakładaj ponownie opony całoroczne lub letnie gdy temperatura na stałe utrzymuje się na plusie. Opony zimowe wykonane są z miękkiej mieszanki, co powoduje, że w plusowych temperaturach zużywają się o wiele szybciej od opon całorocznych.

Nie można także zapominać o przechowywaniu opon. Komplet, który zdejmujesz składuj w suchym i niezbyt gorącym miejscu. Olbrzymim błędem jest składowanie opon na słońcu. Opony przechowywane w takich warunkach mogą okazać się bezużyteczne.

Wielu kierowców traktuje kupowanie dodatkowego ogumienia jako niepotrzebny wydatek. Pomyśl o tym w inny sposób. To nie jest podwójny wydatek, a sposób na zwiększenie żywotności ogumienia. Dzięki temu nowe opony będziesz kupować dwa razy rzadziej.

Wreszcie pamiętaj także o najważniejszym. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na nowe opony, czy używane, nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. W zimowych warunkach zdejmij nogę z gazu, zwiększ odległość od poprzedzającego cię pojazdu i skup się przede wszystkim na prowadzeniu. Warto jechać dwa razy dłużej, ale dojechać do celu.

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia