Test VW Tiguan DSG TDI 150 oraz nawigacja MiVue Drive 65 LM
Nowy restylizowany Tiguan nie jest rewolucyjnie zmieniony ale jest odświeżony, jedną z ważniejszych rzeczy jest 7 biegowe DSG. Do tej pory były one zbyt mało wytrzymałe do takiego momentu obrotowego oraz takiej masy. Wyścigi na ilość biegów jakie robi mercedes z bmw są jakimś szaleństwem bo oszczędności między 8 a 9 biegów są nikłe. Oczywiście jest to lepsze rozwiązanie jak skrzynia bezstopniowa ale wydaje się że 7 biegów jest optymalne. Test VW Tiguan DSG TDI 150 oraz nawigacja MiVue Drive 65 LM ma pokazać jakie zmiany zaszły poza skrzynią. Siedem biegów to kompromis między ceną skrzyni a kosztami eksploatacji. Kiedyś był poważny problem ze skrzyniami DSG, rzadko która dolatywała do 150tys km. Padały zaraz po gwarancji a koszt remontu przekraczał 5tys zł, teraz wyrosły z chorób wieku dziecięcego i możemy się spodziewać przebiegów ponad 200tys km.
teraz okiem technicznym
Test VW Tiguan DSG TDI 150 oraz nawigacja MiVue Drive 65 LM – Silnik/skrzynia
Silnik to dwu litrowy turbodiesel z commonrailem o mocy 150KM i momencie 320Nm, jednostka stosowana w całym koncernie. Ten model silnika już wyrósł z chorób wieku dziecięcego a było ich bez liku i teraz śmiało można go wybierać. Skrzynia biegów DSG o 7 przełożeniach jest szybkim i sprawnym dwusprzęgłowym automatem. Taka konfiguracja sprawia że auto sprawnie przyspiesza pomimo dość umiarkowanej mocy jak na tak duże auto. W tej konfiguracji auto przyspiesza w 9s do setki co jak na SUVa jest przyzwoitym wynikiem, wydaje się jednak że warto rozważyć wybór silnika 190KM. Różnica polega jedynie na zasilaniu, jest to ten sam silnik ze zmienioną sprężarką i intercoolerem. Różnica w dynamice to ponad sekunda a spalanie jedynie 5% większe.

Test VW Tiguan DSG TDI 150 oraz nawigacja MiVue Drive 65 LM – Zawieszenie/koła/hamulce
Zawieszenie to kolumny MacPherson przód i belka skrętna z multilink z tyłu tyle że amortyzatory mają regulację. Są to amortyzatory z płynem hydromagnetycznym zmieniającym charakterystykę elektronicznie zagęszczając płyn. Hamulce tarczowe na obu osiach, wentylowane. Koła mają 235/40×19 by można było w trybie SPORT poszaleć. Poszaleć? Tak ponieważ poza pracą obu zespołów mamy też możliwość regulacji twardości zawieszenia w 3 stopniach od komfort przez normal po sport.

Test VW Tiguan DSG TDI 150 oraz nawigacja MiVue Drive 65 LM – Ekonomia
Samochód waży ponad 1600kg i ma napęd na 4 koła, jest to stały napęd z kilkoma trybami pracy. W warunkach zimowych spalanie wyszło nam 7,4L/100km ale jadąc w trasę zgodnie z przepisami(kto tak jeździ?) można spodziewać się 5,8. Nawet przy dynamicznej jeździe po mieście nigdy nie wyszło nam więcej jak 8,5L/100km co jest wynikiem przyzwoitym. Z silnikiem benzynowym nawet tym podstawowym 125KM było by to ze 30% więcej.
Test VW Tiguan DSG TDI 150 oraz nawigacja MiVue Drive 65 LM – nawigacja
Jeździmy już 3 tydzień różnymi samochodami z naszym Mio MiVue Drive 65 LM i to co nas utwierdza w przekonaniu potrzeby jej używania to:
- aktualność map, żaden producent tak nie ma.
- możliwość zapisu trasy przejazdu a potem wyeksportowania pliku by np. przekazać komuś jak ma jechać i możemy zaznaczyć punkty ważne.
- możliwość nagrywania przejazdu w HD, poza ewentualnymi problemami w wyjaśnianiu zdarzeń drogowych może pomóc w zarejestrowaniu innych ciekawych rzeczy. To już zależy co kierowca sobie wymyśli(np. na masce na którą skierowany jest obiektyw)
- W samochodzie pomimo że mamy np. fabryczną nawigację, ta będzie lepsza a my na displayu auta możemy wyświetlać dane do eko jazdy itp.

Test Renault Clio TCe GT Line oraz nawigacji Mio MiVue Drive 65 LM koniecznie zobacz