Test VW Tiguan DSG TDI 150 oraz nawigacja MiVue Drive 65 LM

411

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Test VW Tiguan DSG TDI 150 oraz nawigacja MiVue Drive 65 LM

Test VW Tiguan DSG TDI 150 oraz nawigacja MiVue Drive 65 LM

Nowy restylizowany Tiguan nie jest rewolucyjnie zmieniony ale jest odświeżony, jedną z ważniejszych rzeczy jest 7 biegowe DSG. Do tej pory były one zbyt mało wytrzymałe do takiego momentu obrotowego oraz takiej masy. Wyścigi na ilość biegów jakie robi mercedes z bmw są jakimś szaleństwem bo oszczędności między 8 a 9 biegów są nikłe. Oczywiście jest to lepsze rozwiązanie jak skrzynia bezstopniowa ale wydaje się że 7 biegów jest optymalne. Test VW Tiguan DSG TDI 150 oraz nawigacja MiVue Drive 65 LM ma pokazać jakie zmiany zaszły poza skrzynią. Siedem biegów to kompromis między ceną skrzyni a kosztami eksploatacji. Kiedyś był poważny problem ze skrzyniami DSG, rzadko która dolatywała do 150tys km. Padały zaraz po gwarancji a koszt remontu przekraczał 5tys zł, teraz wyrosły z chorób wieku dziecięcego i możemy się spodziewać przebiegów ponad 200tys km.

Test VW Tiguan DSG TDI 150 oraz nawigacja MiVue Drive 65 LM

teraz okiem technicznym

Test VW Tiguan DSG TDI 150 oraz nawigacja MiVue Drive 65 LM – Silnik/skrzynia

Silnik to dwu litrowy turbodiesel z commonrailem o mocy 150KM i momencie 320Nm, jednostka stosowana w całym koncernie. Ten model silnika już wyrósł z chorób wieku dziecięcego a było ich bez liku i teraz śmiało można go wybierać. Skrzynia biegów DSG o 7 przełożeniach jest szybkim i sprawnym dwusprzęgłowym automatem. Taka konfiguracja sprawia że auto sprawnie przyspiesza pomimo dość umiarkowanej mocy jak na tak duże auto. W tej konfiguracji auto przyspiesza w 9s do setki co jak na SUVa jest przyzwoitym wynikiem, wydaje się jednak że warto rozważyć wybór silnika 190KM. Różnica polega jedynie na zasilaniu, jest to ten sam silnik ze zmienioną sprężarką i intercoolerem. Różnica w dynamice to ponad sekunda a spalanie jedynie 5% większe.

Test VW Tiguan DSG TDI 150 oraz nawigacja MiVue Drive 65 LM
wokół lewark mnóstwo przełączników, okrągły do trybów pracy napędu

Test VW Tiguan DSG TDI 150 oraz nawigacja MiVue Drive 65 LM – Zawieszenie/koła/hamulce

Zawieszenie to kolumny MacPherson przód i belka skrętna z multilink z tyłu tyle że amortyzatory mają regulację. Są to amortyzatory z płynem hydromagnetycznym zmieniającym charakterystykę elektronicznie zagęszczając płyn. Hamulce tarczowe na obu osiach, wentylowane. Koła mają 235/40×19 by można było w trybie SPORT poszaleć. Poszaleć? Tak ponieważ poza pracą obu zespołów mamy też możliwość regulacji twardości zawieszenia w 3 stopniach od komfort przez normal po sport.

Test VW Tiguan DSG TDI 150 oraz nawigacja MiVue Drive 65 LM
już analogów nie będzie

Test VW Tiguan DSG TDI 150 oraz nawigacja MiVue Drive 65 LM – Ekonomia

Samochód waży ponad 1600kg i ma napęd na 4 koła, jest to stały napęd z kilkoma trybami pracy. W warunkach zimowych spalanie wyszło nam 7,4L/100km ale jadąc w trasę zgodnie z przepisami(kto tak jeździ?) można spodziewać się 5,8. Nawet przy dynamicznej jeździe po mieście nigdy nie wyszło nam więcej jak 8,5L/100km co jest wynikiem przyzwoitym. Z silnikiem benzynowym nawet tym podstawowym 125KM było by to ze 30% więcej.

Test VW Tiguan DSG TDI 150 oraz nawigacja MiVue Drive 65 LM – nawigacja

Jeździmy już 3 tydzień różnymi samochodami z naszym Mio MiVue Drive 65 LM i to co nas utwierdza w przekonaniu potrzeby jej używania to:

  1. aktualność map, żaden producent tak nie ma.
  2. możliwość zapisu trasy przejazdu a potem wyeksportowania pliku by np. przekazać komuś jak ma jechać i możemy zaznaczyć punkty ważne.
  3. możliwość nagrywania przejazdu w HD, poza ewentualnymi problemami w wyjaśnianiu zdarzeń drogowych może pomóc w zarejestrowaniu innych ciekawych rzeczy. To już zależy co kierowca sobie wymyśli(np. na masce na którą skierowany jest obiektyw)
  4. W samochodzie pomimo że mamy np. fabryczną nawigację, ta będzie lepsza a my na displayu auta możemy wyświetlać dane do eko jazdy itp.
Test VW Tiguan DSG TDI 150 oraz nawigacja MiVue Drive 65 LM
mnogość dróg alternatywnych

Test Renault Clio TCe GT Line oraz nawigacji Mio MiVue Drive 65 LM koniecznie zobacz

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia