Koniec ery diesla – czeka nas zmiana prawa w całej Europie

5351

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Koniec ery diesla - ograniczenia ruchu w miastach
Koniec ery diesla - ograniczenia ruchu w miastach

Koniec ery diesla? Czas pożegnać się z dieslem? – Europa mówi mu NIE !

Koniec ery diesla - znikające diesle z dróg
Koniec ery diesla

Niemiecki Automobilklub ADAC sprawdził zawartość spalin 77 modeli nowych samochodów napędzanych dieslem pod kątem emisji tlenku azotów. Wyniki są przerażające – większość z nich znacznie przekracza normy (nawet do 900%!). Specjaliści oszacowali, że w atmosferze znajduje się ok. 8 ton tlenków azotów z czego ponad 1/3 emituje branża transportowa. Czy będzie to koniec diesla ? Wszystko na to wskazuje, ponieważ kolejne miasta w Europie planują surowe ograniczenia dla właścicieli posiadających auta z takimi silnikami.

Koniec ery diesla – dlaczego tak ważny jest dla ADAC poziom emisji tlenków azotu?

Związki tlenków azotu NOx wydzielane do atmosfery są bardzo szkodliwe dla zdrowia i życia zarówno ludzi, zwierząt i roślin – wywołują m.in. nowotwory, choroby serca oraz układu oddechowego. Nic więc dziwnego, że znaczne przekroczenie norm zaniepokoiło władze licznych miast Europejskich postanowiły wprowadzić nowe ograniczenia. I tak już na początku roku w Paryżu, Madrycie, Atenach oraz Meksyku rozporządzono, że w ciągu najbliższych 8 lat (tj. Do 2025r.) wprowadzone zostaną zakazy wjazdu do centrów miast dla pojazdów z silnikami Diesla.

Koniec ery diesla - przecz z czarnym dymem z rury wydechowej
Koniec ery diesla – przecz z czarnym dymem z rury wydechowej

Z kolei u naszych zachodnich sąsiadów, a konkretnie w Berlinie, Monachium i Hamburgu już obowiązuje zakaz wjazdu samochodom z dużą emisją spalin (spowodowane to było upomnieniem Komisji Europejskiej, która stwierdziła że poziom związków tlenków azotów w tamtych regionach występuje zbyt często w zbyt dużych ilościach). Walka ze smogiem jest podejmowana także od dłuższego czasu przez władze angielskie. Tam, aby wjechać do Londynu należy zapłacić (11,5 funta) – ta strefa na razie obejmuje kilka centralnych dzielnic, jednak w najbliższym czasie ma się rozrosnąć dziesięciokrotnie. Dodatkowo do 2019 roku ma zostać wprowadzona ustawa mówiąca o tym, że aby wjechać do centrum miasta samochodem z silnikiem wysokoprężnym opłata ta będzie wynosić ok. 120 zł.

Kolejne miasta zapowiadają zakazy dla diesli – czy Polska będzie następna?

Jeśli chodzi o Polskę, Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że z powodu zanieczyszczeń rocznie umiera ok. 45 tysięcy osób. U nas również planowane są ograniczenia dla aut z silnikiem diesla – zakaz wjazdu dla tych samochodów obejmowałby 16 polskich miast m.in. Warszawę, Kraków, Wrocław i Gdynię. Na razie jednak są to tylko plany.

Koniec ery diesla - ograniczenia ruchu w miastach
Koniec ery diesla – ograniczenia ruchu w miastach

Oczywiście, wprowadzone ograniczenia będą miały swoje konsekwencje – nie tylko pozytywne. Przekonają się o tym właściciele aut z silnikiem diesla, a w szczególności Ci, którzy taki pojazd będą chcieli sprzedać. Chociaż wg portalu OTOMOTO nadal te samochody królują wśród kupujących (ponad 80%) to należy zauważyć również wzrost zakupu aut z silnikiem benzynowym. Jeśli chodzi o Europę, odnotowuje ona znaczny wzrost sprzedaży hybryd (28,8%) oraz niewielki, ale jednak wzrost aut elektrycznych (ok.3%).

 

Przeczytaj nasz test: Suzuki Baleno SHVS test hybrydy SOFT

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia