Sprzęgło wielopłytkowe – jak to działa?

2485

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Sprzęgło wielopłytkowe

Sprzęgło wielopłytkowe jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem, realizującym napęd obu osi. Jaka jest zasada działania takiego mechanizmu?

W opinii wielu zagorzałych miłośników motoryzacji, prawdziwy napęd na cztery koła to taki, za który odpowiada międzyosiowy mechanizm różnicowy. Tymczasem standardem w dzisiejszych czasach jest sprzęgło wielopłytkowe, które pełni analogiczną funkcję, co klasyczny dyferencjał. W tym przypadku moment obrotowy nie jest rozdzielany pomiędzy osie w trybie ciągłym – mechanizm dołącza jedną z osi wyłącznie wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba. Można się krzywić na tego typu pomysły, nie zmienia to jednak faktu, że klasyczny centralny dyferencjał należy dziś do mniejszości, nie wspominając o zapinanym na sztywno napędzie wszystkich czterech kół, który praktycznie zarezerwowany jest już wyłącznie dla prostych wołów roboczych. Czy sprzęgło wielopłytkowe rzeczywiście stara się jedynie imitować „jedyny słuszny” napęd 4×4? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

O zaletach stałego napędu wszystkich kół można pisać w nieskończoność. Lepsza trakcja w każdych warunkach drogowych lub, zależnie od przeznaczenia pojazdu, także poza drogą, pewność ruszania na śliskiej albo oblodzonej nawierzchni – to ledwie kilka przykładów z bardzo długiej listy. O ile stały napęd 4×4 ma za zadanie zapobiegać poślizgom, to nieco inaczej działa mechanizm oparty o sprzęgło wielopłytkowe. W tym przypadku jedna z osi (najczęściej tylna, choć nie jest to obowiązującą regułą) jest dołączana dopiero w momencie, w którym układ elektroniczny wykryje poślizg kół napędzanych, mówimy tu zatem nie o zapobieganiu, a o niwelowaniu skutków utraty przyczepności. Mimo to producenci coraz chętniej sięgają po takie rozwiązania. Dlaczego? To dość proste – sprzęgło wielopłytkowe jest rozwiązaniem tańszym i lżejszym od międzyosiowego mechanizmu różnicowego, a biorąc pod uwagę fakt, że w normalnych warunkach drogowych jedna z osi pozostaje odłączona, wyraźnemu zmniejszeniu ulega zużycie paliwa.

Sprzęgło wielopłytkowe niejedno ma imię

Sprzęgło wielopłytkowe - Skoda Yeti
Skoda Yeti wykorzystuje sprzęgło wielopłytkowe Haldex

O ile zasada działania sprzęgła wielopłytkowego jest niemal identyczna dla każdego ze stosowanych mechanizmów, to poszczególne rozwiązania różnią się od siebie sposobem aktywacji. Pod tym względem sprzęgła wielopłytkowe należy podzielić na: lepkościowe (wiskotyczne), elektromagnetyczne, elektromechaniczne, hydrauliczne i elektrohydrauliczne. Każdy z mechanizmów sterowania ma swoje wady i zalety, a największe różnice uwidaczniają się w reakcji, czyli w czasie, w którym część momentu obrotowego zostaje przeniesiona na oś o lepszej przyczepności. Każdy z producentów nazywa stosowany układ po swojemu – Syncro, xDrive, Quattro to tylko kilka przykładów. W niektórych przypadkach stosowane oznaczenia mogą wprowadzić nieco zamieszania, jak choćby w przypadku Audi. Niemiecki producent stosuje identyczne oznaczenie dla modeli, w których napęd przenoszony jest za pomocą centralnego mechanizmu różnicowego typu Torsen, oraz dla tych, w których za przeniesienie napędu odpowiada sprzęgło Haldex.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia