Volvo S60 Polestar AWD

1
266
Volvo S60 Polestar AWD

Volvo S60 Polestar AWD

 

Volvo od kiedy zostało przejęte przez chińczyków dzieje się tam coraz lepiej, jak widać amerykańskie rządy nie sprawdziły się i zbawienne było porzucenie przez Forda będącego właścicielem Volvo przed chińczykami z Geely. Kluczem do sukcesu okazało się dokapitalizowanie firmy i pozostawienie wolnej ręki szwedzkim inżynierom by mogli wreszcie się wykazać. Jednym z przełomów było postawienie na silniki 4 cylindrowe a jak pamiętamy amerykanie zaczęli wkładać ośmiocylindrówki z natury paliwożerne. Testowaliśmy najnowszego Polestara, najmocniejszego w historii Volvo z 360 KM czterocylindrowym 2L. Polestar czyli Gwiazda Polarna to najbardziej sportowe wersje Volvo ale zawsze jedynie ze strony parametrów i zachowania na drodze. Wygląd jest niewyzywający. Volvo S60 Polestar AWD jest na razie wisienką na torcie jaki to coraz większy wykraja z rynku.

Volvo S60 Polestar AWD

 

A teraz okiem technicznym

 

Volvo S60 Polestar AWD – Silnik/skrzynia

 

Silnik to oczywiście cztery cylindry na benzynę z doładowaniem, jest to silnik znany z wersji T6 gdzie ma 306KM tutaj jest podkręcony do 367KM. Nie jest to jedynie przeczipowanie ale permanentna ingerencja w silnik. Są to wzmocnione korbowody, wydajniejszy układ paliwowy, zmieniony dolot i cały układ wydechowy. To wszystko powoduje że auto ma 470 Nm momentu obrotowego pozwalające na wykorzystanie napędu AWD. Auto przyspiesza w 4.7s do 100km/h a nowa skrzynia o ośmiu przełożeniach działa bardzo szybko i bez szarpnięć. Układ AWD działa neutralnie nie powodując ani nad ani podsterowności, pokonywanie szybkich łuków jest nad wyraz przyjemne i bezpieczne.

Volvo S60 Polestar AWD

 

 

Volvo S60 Polestar AWD – Zawieszenie/koła/hamulce

 

Zawieszenie z przodu na kolumnach McPherson a z tyłu belka skrętna to już coraz większy standard u wszystkich tu jednak jego zestrojenie jest typowo sportowe. Nasze auto wyposażono w koła 255/35×21 więc przy sportowym nastawie zawieszenia tak niski profil powoduje iście sportowe trzymanie się drogi. Cierpi na tym trochę komfort ale my to wybraliśmy bo po pierwsze twardsze zawieszenie z niskim profilem to lepsze trzymanie się drogi na zakrętach ale też i hamowanie jest bardziej skuteczne. Hamulce z tyłu tarczowe wentylowane i z przodu tarczowe wentylowane są odporne na przegrzanie nawet w czasie upału dohamowując z 200km/h. Hamulce pochodzą od Brembo więc są skuteczne w każdych warunkach, wielkość zacisków wielotłoczkowych jest imponująca.

Volvo S60 Polestar AWD

 

Volvo S60 Polestar AWD – Ekonomia

 

To nie jest auto dla amatorów jazdy o kropelce, koniki trzeba nakarmić nawet jeśli ich nie używamy. Nawet przy spokojnej jeździe nie zejdziemy poniżej 8l w mieście i 7l na autostradzie. Nam w cyklu mieszanym wyszło 11l/100km co wydaje się do zniesienia. Oczywiście przy ostrej jeździe możemy spodziewać się wyniku ponad 15l ale radość z jazdy jest ogromna. Tu gdzie większość ekonomicznych aut przestaje już przyspieszać Polestar ma jeszcze duże wartości przyspieszeń nawet przy 180km/h.

zobacz Test Volvo XC60 D5 Bestseller w swojej klasie