Tunel Laerdal to zdecydowanie najdłuższy tunel drogowy na świecie.
W poprzednim tekście traktującym o najdłuższym moście na świecie zawędrowaliśmy aż do Chin. I chociaż była to niesamowicie ciekawa wycieczka, to tym razem postanowiłem skupić się na nieco bliższych rejonach. Kiedy zacząłem szukać budowli, którą mógłbym opisać w artykule, dość szybko trafiłem na informacje o niewielkiej miejscowości leżącej na południu Norwegii – miasteczku Laerdal. Ta, z pozoru zupełnie zwyczajna, miejscowość dała nazwę najdłuższemu tunelowi drogowemu, jakie kiedykolwiek został zbudowany. Jest to niesamowita konstrukcja, która udowadnia, że jesteśmy w stanie, jeśli nie przenosić gór, to przynajmniej przewiercać je na wylot. To, co również zaskakuje to wygląd tunelu, jednak na nim skupimy się za moment. Skoro wiemy już, dokąd wybierzemy się tym razem, to nie pozostaje nam nic innego jak tylko ruszać w podróż. Tunel Laerdal czeka, by go zwiedzić!
Tunel Laerdal – o czym w ogóle tu mówimy?
Standardowo zaczniemy od wyjaśnienia sobie najważniejszej kwestii. Czym jest tunel? Z tym pozornie prostym pytaniem łączy się dość skomplikowana odpowiedź. Otóż tunel to budowla przebiegająca pod przeszkodą i umożliwiająca jej pokonanie. Znajduje się ona pod wodą lub pod ziemią i ma kształt długiego korytarza. Wyróżnia się między innymi tunele kolejowe (przeznaczone dla pociągów), drogowe (dla ruchu samochodowego) oraz kanałowe (dla jednostek pływających). Nas oczywiście interesują te drugie, gdyż do tej kategorii należy tunel Laerdal. Jeśli ktokolwiek z Was jechał kiedyś nieco dłuższym tunelem, wie, że jest to niezwykle ciekawe doznanie. Teraz pomyślcie, że tunel Laerdal ma ponad 24 kilometry.
Tunel Laerdal – ustalmy fakty
Chociaż z budową tunelu Laerdal łączy się wiele niezwykle ciekawych historii, to na początku należy ustalić fakty. Tunel Laerdal jest najdłuższym tunelem na świecie, jego długość wynosi 24510 metrów, a znajduje się w Norwegii, gdzie łączy ze sobą dwie niewielkie miejscowości Laerdal i Aurland, jednak naprawdę ważny jest z innego powodu – stanowi on niezwykle istotny fragment trasy łączące stolicę kraju Oslo z dużym i niezwykle popularnym miastem Bergen leżącym na zachodzie kraju. Budowę tunelu rozpoczęto w 1995 roku i ukończono w 2000. Koszt budowy wyniósł blisko 120 milionów dolarów.