Nissan Micra IG-T 90KM model 2017

0
419
Nissan Micra IG-T 90KM

Nissan Micra IG-T 90KM

Rynek samochodów małych się kurczy na rzecz małych ale suvów i crossoverów, Nissan Micra IG-T 90KM stara się znaleźć miejsce dla siebie. Okazało się że nowy model jest znacznie większy i przestronniejszy od poprzednika, czyżby producent się dostosował? Kiedyś Nissan żył z terenówek których w klasycznej formie już nikt nie produkuje oraz właśnie z Micry. Teraz Micra w porównaniu z pierwszą edycją jest okazalsza ale też jakość wykończenia jest o niebo lepsza. I choć nie jest to premium to jak na tani samochód wygląda to wszystko bardzo dobrze. Okazuje się że mądrze dobierając materiały można w tani sposób zrobić auto sprawiające wrażenie dużo droższego niż jest. Również gama silnikowa to wreszcie downsizingowe 900 cm3 z turboładowaniem.

Nissan Micra IG-T 90KM
Nissan Micra IG-T nowej generacji jest wyraźniej przestronniejszy

teraz okiem technicznym

Nissan Micra IG-T 90KM – Silnik/skrzynia

Silnik jest efektem aliansu z Renault, właśnie razem opracowują i wdrażają małą rewolucję. Ten silnik ma zastąpić docelowo jednostki atmosferyczne z zakresu 1000-1600 cm3 dzięki różnemu zasilaniu. W naszym przypadku jest to 90KM i 140NM czyli tyle ile kiedyś generował silnik 1400cm3. Silnik ma 3 cylindry więc wpisuje się w oczekiwania księgowych producenta, ma jedynie 900cm3 więc pokochają go ekolodzy. Ma również 90KM i dobrą dynamikę już z niskich obrotów więc polubią go kierowcy. Dzięki doładowaniu jest bardzo elastyczny i 5 biegów jest wystarczającą ilością. Na piątym biegu sprawnie przyspiesza już od 60km/h więc nie trzeba ciągle zmieniać biegów choć to manual nie irytuje. Skrzynia pracuje płynnie a zmiana przełożeń jest precyzyjna i nie sprawia problemów.

Nissan Micra IG-T 90KM
Nowa Micra, nowy wygląd

Nissan Micra IG-T 90KM – zawieszenie/koła/hamulce

Zawieszenie to już standard, McPhersony z przodu oraz belka skrętna z tyłu, jest to przyzwoite rozwiązanie i bardzo trwałe. Hamulce z przodu są tarczowe i wentylowane natomiast z tyłu są bębny, szkoda bo jednak to technologicznie odstaje od napędu. Tym bardziej że koła jakie zastosowano do tak małego auta to 205/45×17 czyli bardzo sportowe. Właśnie te koła zapewniają o niebo lepsze prowadzenie i hamowanie jak poprzedniczka. Nam udało się zatrzymać auto na 38.3m ze 100km/h co na małe budżetowe auto jest dobrym osiągnięciem.

Nissan Micra IG-T 90KM

Nissan Micra IG-T 90KM – Ekonomia

Zużycie paliwa jest rozsądne ale nie tak niskie jakby wskazywało zaangażowanie nowoczesnej techniki. Jesteśmy rozczarowani zwłaszcza jazdą miejską, auto przy dynamicznej jeździe po mieście a to przecież jest jego naturalne środowisko pali dość dużo. Nam wyszło 7.8l/100km, skoro mamy tyle mocy to ją używamy, dopiero przy spokojnej jeździe udało się zajść do poziomu 5.6l. Okazuje się że to domniemane miejskie auto lepiej czuje się na trasie, choć dość duże to potrafi zadowolić się 4.6l/100km na zwykłej drodze i 5.8 na ekspresówce. Trzeba jednak pamiętać że to nie jest diesel więc będzie bardzo wrażliwe na styl jazdy. Przeczytaj o większym Nissanie czyli o Navarze nowej generacji.

 

Paweł Kubalski

Nissan Micra IG-T 90KM

obejrzyj film poniżej

https://www.youtube.com/watch?v=mFqaA2577j0