Nowy CEPIK już działa – wszyscy gotowi?

0
111
CEPIK już działa

Nawet jadąc autem bez żadnych dokumentów, stanowimy otwartą księgę dla każdego, kto ma dostęp do Ewidencji. Nowy, lepszy CEPIK już działa!

Już jest! Z trwogą wypatrywany przez kierowców, z niepewnością witany przez urzędników. Kilkakrotnie przesuwany termin, ostatecznie nadszedł dość niespodziewanie. Nowy CEPIK już działa – Prezydent Andrzej Duda podpisał stosowne przepisy i dokładnie od 13 listopada 2017 roku zaczyna obowiązywać zaktualizowany kodeks drogowy. Zmian nie jest wiele, ale są znaczące – bo odnoszą się do istotnych obszarów w życiu każdego kierowcy. Gotowi?

Co się odwlecze…

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców jest dla administracji państwowej narzędziem centralizującym wiele baz danych i pozwalającym na śledzenie informacji o kierowcach i samochodach. Ministerstwo Cyfryzacji i Centralny Ośrodek Informatyki z początku niezbyt radziły sobie z ambitnym zadaniem wdrożenia tak skomplikowanego projektu. Zapowiadano wprowadzenie zmian już w 2016 roku. Okazało się, że jednak się nie uda. Po konsultacjach i lekkim chaosie informacyjnym, wreszcie ogłoszono iż CEPiK wraz z towarzyszącymi mu zmianami zacznie funkcjonować dopiero w czerwcu 2018. Tymczasem, ku zaskoczeniu wielu, nagle zmieniono datę na 13 listopada 2017. Dziś – CEPIK już działa.

Zmiany, zmiany

Co wprowadza Centralna Ewidencja? Z pewnością szerszy dostęp do wszelkich informacji z poziomu różnych organów państwowych. Głównie o charakterze kontrolnym, rzecz jasna. Największą chyba zmianą, jest nadanie dostępu oraz nowych uprawnień funkcjonariuszom straży granicznej. Ta formacja nabyła właśnie prawo do kontroli pojazdów na analogicznych zasadach, jak policja. Może ona także stosować podobne sankcje – łącznie z możliwością zatrzymania dowodu rejestracyjnego czy uprawnień do kierowania samochodem. Wszelkie informacje będą dostawały się natychmiast do systemu CEPIK i będą dostępne dla wszystkich służb.

CEPIK już działa

Kodeks drogowy, na mocy którego zmodernizowany CEPIK już działa, wnosi także istotną zmianę do zasady opłacania badań technicznych. Od dziś za badania należy zapłacić z góry – zanim samochód zostanie podstawiony na stanowisko. Zapłacona kwota i informacja o wyniku badania w CEPIK właśnie, ma być gwarancją uczciwie wykonanej usługi.

CEPIK już działa – baza wiedzy

Oprócz historii kierowcy – od posiadanych uprawnień, przez zdobywane punkty, po informacje o ograniczeniu w posiadanych kategoriach prawa jazdy – CEPIK zawiera dane o samochodach. Pojemność silnika, poziom emisji spalin, masa auta, data wydania dowodu rejestracyjnego, średnie zużycie paliwo to jeszcze nie wszystko. Organy kontrolne widzą także datę ważności polisy ubezpieczeniowej oraz datę kolejnych badań technicznych (no i wynik poprzednich). Szkody komunikacyjne, istotne naprawy lub uszkodzenia, komunikowane przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe. Pełna inwigilacja. Nawet jadąc autem bez żadnych dokumentów, stanowimy otwartą księgę dla każdego, kto ma dostęp do Ewidencji. CEPIK już działa!

Czytaj także:

https://bezpiecznapodroz.org/tempomaty-obowiazkowo