Jak dobrze wybrać ubezpieczenie podróżne?

212

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ubezpieczenie podróżne

Jak dobrze wybrać ubezpieczenie podróżne?

Sezon urlopowy tuż tuż… Kupujemy wycieczkę w biurze podróży i zwykle nie zastanawiamy się na dodatkowym ubezpieczeniem podróżnym. Dopóki nic złego się nie stanie, to w ogóle nie myślimy, jakie opcje ma polisa podróżna, którą jesteśmy objęci. Gdy jednak potrzebujemy pomoc lekarskiej po nieszczęśliwym wypadku czy w razie nagłej choroby w czasie wakacji, wtedy zaczynamy wertować nasze dokumenty i sprawdzać ubezpieczenie podróżne. Ubezpieczenie podróżne, zwane też ubezpieczeniem turystycznym obejmuje ochroną nasze życie, zdrowie oraz mienie w zakresie określonym w czasie jego zawierania.

ubezpieczenie podróżneKiedy niezbędne jest ubezpieczenie podróżne?

Jeśli wypoczywamy w Europie i państwach przynależnych do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, to w pewnym zakresie opiekę medyczną zapewni nam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Gdy jednak wybieramy się dalej, w szczególności poza Europę, wtedy niezbędne jest ubezpieczenie podróżne.

Co można ubezpieczyć w polisy turystycznej?

Koszty leczenia będące następstwem nieszczęśliwego wypadku lub nagłego zachorowania. Ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia do określonego limitu wskazanego w polisie. Koszty leczenia to koszty leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego, koszty leków, transport medyczny.

Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym to element w ramach którego ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie osobie trzeciej, której wyrządziliśmy szkodę. Np. gdybyśmy kogoś potrącili jadąc rowerem albo nasza pociecha plażując wybija piłką okno w plażowym barze.

Ubezpieczenie bagażu będzie wypłacone gdyby nasz bagaż został zniszczony, zgubiony w czasie podróży lub skradziony. Dzięki temu ubezpieczeniu będziemy mogli odkupić utracone mienie w ramach kwoty, do której był bagaż ubezpieczony.

Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej zadziała wtedy, gdy zdarzenie losowe zmusi nas do zmiany planów. Uniemożliwi wyjazd na wakacje. W takiej sytuacji ubezpieczyciel pokryje koszty związane z rezygnacją z podróży, np. koszty anulowania noclegów, biletów, itd.

Assistance to opcja która obejmuje bardzo ważne elementy, między innymi organizację i pokrycie kosztów akcji ratowniczej, transport do kraju lub przyjazd i pobyt osoby bliskiej gdyby nasz stan nie pozwalał na powrót do domu. Assistance to również pomoc w razie utraty dokumentów, zastrzeżenie kart kredytowych, pomoc prawna, informacja o placówkach dyplomatycznych oraz wiele innych usług.

Przy polisach podróżnych mogą pojawiać się dodatkowe opcje, między innymi ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), rekompensata w razie braku śniegu, pokrycie kosztów kontynuacji leczenia w Polsce, itp.

ubezpieczenie podróżneKiedy ubezpieczenie podróżne nie zadziała?

Zakres ochrony ubezpieczeniowej może się różnić w zależności od towarzystwa, w którym wykupimy polisę. Wybierając polisę należy zwrócić uwagę, że ubezpieczenie zwykle nie zadziała, jeśli w czasie urlopu będziemy wyczynowo uprawiać sport albo lubujemy się w sportach ekstremalnych. Do wyłączeń należą zajęcia wysokiego ryzyka, np. wspinaczka wysokogórska i skałkowa, sporty motorowodne, narciarstwo poza wyznaczonymi trasami, bungee jumping, itd.

Bardzo istotnym ograniczeniem odpowiedzialności jest alkohol i środki odurzające. Jeśli ulegniemy nieszczęśliwemu wypadkowi na skutek zażycia narkotyków lub po spożyciu alkoholu, może się okazać, że nasz ubezpieczyciel nie pokryje kosztów leczenia. Zdarza się, że jeśli chorujemy na choroby przewlekłe, np. nadciśnienie czy cukrzyca, to ubezpieczyciel ograniczy limit w ramach, którego możemy liczyć na pomoc lekarską, jeśli będzie ona niezbędna w związku z chorobą przewlekłą.

Kupiliśmy polisę i co dalej?

Obecnie większość ubezpieczycieli wysyła wiadomość sms z podstawowymi informacjami o polisie, m.in. numer polisy, numery telefonów do centrum operacyjnego, z którymi należy się skontaktować, gdy będziemy potrzebować pomocy.

Pamiętajmy by zabrać ze sobą na wyjazd polisę i cieszmy się wakacjami.

Przeczytaj także Bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne poza granicami kraju, czyli karta EKUZ

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia