CB radio w samochodzie – czy ma jeszcze sens?

2449

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

CB radio w samochodzie

CB radio w samochodzie – czy ma jeszcze sens?

CB radia były bardzo popularnym sposobem komunikacji szczególnie w latach 90 XX wieku. Na wielu budynkach można było zobaczyć wysokie maszty antenowe, a podstawowa czterdziestka kanałów była wręcz oblegana przez odzywające się stacje. CB radio w samochodzie także nie należało do rzadkości. Z biegiem lat wraz z rozpowszechnieniem telefonii komórkowej cb radio straciło na popularności. Jednak do dnia dzisiejszego poza ciężarówkami, można spotkać na trasie lub w mieście samochody osobowe z charakterystycznymi antenami. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy tak naprawdę, w erze mobilnego internetu i aplikacji ostrzegających dla kierowców, CB radio ma sens? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

CB radio w samochodzie – szybki przepływ informacji

CB radio w samochodzie
By Gophi – Praca własna, GFDL

Do dnia dzisiejszego wielu kierowców decyduje się na zamontowanie CB radia w swoim samochodzie. Przewagą tego typu urządzenia nad popularnymi aplikacjami dla kierowców jest fakt, że bardzo szybko i na bieżąco dostajemy informację o zmieniającej się sytuacji na drodze. Kierowcy informują się nawzajem o utrudnieniach już praktycznie w momencie ich wystąpienia. Poza ważnymi informacjami, przez CB radio możemy uzyskać przydatne informacje związane z topografią miasta. W wielu większych miastach działają tak zwane stacje bazowe, które pomagają kierowcom na przykład dojechać pod wskazany adres. Osoby te znając topografię miasta informują o sposobie dojazdu znacznie dokładniej niż nawigacje samochodowe.

Największą zaletą CB radia jest szybkość przepływu informacji. Bardzo często kierowcy informują się o nadjeżdżających pojazdach uprzywilejowanych dzięki czemu można szybciej zareagować na zmieniającą się sytuację i stworzyć na przykład korytarz ratunkowy. CB radio jest także legalnym antyradarem. Kierowcy na bieżąco informują się o kontrolach policyjnych oraz nieoznakowanych radiowozach kręcących się w okolicy. Dzięki temu kierowcy mając taką informację jadą wolniej i ostrożniej. W wielu przypadkach kierowcy samochodów ciężarowych wykorzystują CB radio do rozmów podczas długich tras. Dzięki temu droga nie jest tak monotonna oraz później dopada nas znużenie. Warto nadmienić w tym miejscu, że używanie mikrofonu do rozmów podczas jazdy jest legalne i nie dostaniemy za to mandatu jak w przypadku rozmowy przez telefon komórkowy.

CB radio w samochodzie – są też minusy

Niestety każda róża ma też kolce. Od momentu kiedy zostały zniesione pozwolenia na użytkowanie CB radia spadł też poziom kultury prowadzonych rozmów. Niejednokrotnie możemy usłyszeć wulgaryzmy wypowiadane przez innych kierowców. Jest to szczególnie niekomfortowe kiedy podróżujemy z dzieckiem. Od pewnego czasu bardzo „modne” stało się dokuczanie innym na przykład poprzez stawianie tak zwanej nośnej lub puszczanie muzyki przez CB radio na kanale 19 czyli kanale drogowym.Kolejny minus to zakłócenia. Pasmo 11 metrów, na którym pracuje CB radio jest podatne na zakłócenia również te pochodzące z instalacji elektrycznej i elektronicznej naszego samochodu, a stosowanie coraz większej liczby elektroniki we współczesnych autach na pewno tej sytuacji nie poprawia.

Zobacz też: W tych państwach CB radio jest karalne

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia