Chiptuning samochodu – na czym polega?

634

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Chiptuning samochodu

Chiptuning samochodu – na czym polega?

Chiptuning ma na celu poprawienie parametrów silnika, podnosi komfort i bezpieczeństwo jazdy. Chiptuning nie jest to nic innego jak zmiana oprogramowania silnika. Serce naszego samochodu jest jedno i zadbajmy o nie u profesjonalisty, który zna się na tym co robi, w innym przypadku może to się skończyć tragicznie dla naszego silnika.

Chiptuning samochodu

Chiptuning samochodu – wydobycie mocy silnika

W nowszych modelach samochody opierają się na chipach sterujących, gdzie każdy steruje jakimś programem pracy naszego silnika. Te chipy można tuningować, by wydobyć z nich jeszcze więcej mocy i poprawić parametry silnika.

Chiptuning samochodu – jednostki podatne na tuning

Skoro można ulepszyć silnik, dlaczego nie robią tego producenci? Otóż, odpowiedź jest prosta, muszą oni brać pod uwagę masę czynników. Każda jednostka napędowa zjeżdżająca z taśmy trochę różni się od innych, a oprogramowanie jest przygotowywane do całej serii silników. Dla producentów samochodów liczą się takie aspekty jak niskie spalanie i wydłużenie żywotności podzespołów. Najbardziej podatne na chiptuning są jednostki Diesla, które można podkręcić nawet o 30 %. Natomiast najmniej podatne na tuning są silniki wolnossące, których wzrost mocy i momentu obrotowego można podkręcić zaledwie o 5-8 %.

Chiptuning samochodu

Chiptuning samochodu – korzyści tuningu silnika

Jakie są korzyści z tuningowanego silnika? Wiadomo, że pierwsze co nam przychodzi do głowy to prędkość, ale takie silniki są również bezpieczniejsze. Dzięki zmodyfikowanym chipom można szybciej wykonywać manewry takie jak omijanie i wyprzedzanie, łatwiej jest również pokonywać wzniesienia.

Chcąc wykonać chiptuning trzeba liczyć się z wydatkiem w granicach 1000-3000 zł. Ale na tym naprawdę nie warto oszczędzać i należy wybrać się do fachowca w tej dziedzinie, który nam doradzi i zrobi zmiany rzetelnie nie ryzykując np. wytrzymałością skrzyni biegów czy zawieszenia.

Przeczytaj również Tuning mechaniczny czyli jak poprawić osiągi samochodu

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia