Mandaty dla rowerzystów. Za co grozi Ci mandat?

3363

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Mandaty dla rowerzystów. Sprawdź, za co grozi Ci mandat!

Sezon rowerowy trwa w pełni. Kolejne przejechane kilometry, wycieczki weekendowe, lepsza forma i lepsze samopoczucie. Jeśli również jesteś fanem roweru, koniecznie zobacz, na co musisz zwracać uwagę. Mandaty dla rowerzystów mogą być równie bolesne jak te, które otrzymują kierowcy samochodów. Nie wiesz kiedy grozi Ci mandat? Dowiedz się więcej i spraw, żeby twoja jazda na rowerze była jeszcze bardziej bezpieczna.

Mandaty dla rowerzystów – jazda po chodniku oraz przejścia dla pieszych

Mandaty dla rowerzystówMożna śmiało stwierdzić, że jest to jedno z częściej popełnianych wykroczeń. Rowerzystom bardzo często zdarza się jechać po chodniku w miejscach, w których powinni poruszać się po jezdni lub po ścieżce rowerowej. Jazda po chodniku w nieuzasadnionej sytuacji może być ukarana mandatem w wysokości 50zł.

Podobny problem występuje na przejściach dla pieszych. Jeśli przez przejście nie prowadzi ścieżka, nie możemy przez nie przejeżdzać. W takiej sytuacji należy zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę. Przejazd przez przejście równa się z mandatem w wysokości 200 zł. Przejechałeś przez przejście tysiące raz i nic się nie stało? Uważaj, ponieważ w ostatnim czasie policja o wiele częściej wystawia mandaty dla rowerzystów.

Mandaty dla rowerzystów – drobne wykroczenia rowerem

Mandaty dla rowerzystówWarto zwrócić również uwagę na te wykroczenia, o których często nie zdajemy sobie sprawy. Większość z nich karana jest pięćdziesięciozłotowym mandatem. To lista sytuacji, w których możecie otrzymać 50 zł mandatu:

  • jazda z dzieckiem do lat 7 bez odpowiedniego siodełka
  • jazda poza drogą lub pasem dla rowerów, jeśli taka występuje w kierunku, w którym jedziemy
  • nieopuszczenie śluzy rowerowej, jeśli w danym kierunku istnieje taka możliwość
  • nieustąpienie miejsca pieszym podczas korzystania ze wspólnej drogi dla pieszych i rowerów
  • jazda bez trzymania min. 1 ręki na kierownicy i nóg na podnóżkach/pedałach

Mandaty dla rowerzystów – stuzłotowe mandaty

Mandaty dla rowerzystówIstnieją również wykroczenia, za które możemy dostać 100 zł mandatu. Jednym z nich jest jazda bez odpowiednich dokumentów. Przypominamy, że osoby powyżej 18 roku życia mogą poruszać się rowerem bez dodatkowych uprawnień. Niepełnoletni muszą mieć przy sobie kartę rowerową lub uzyskać prawo jazdy kat. B.

Dodatkowe wykroczenia, za które zapłacimy 100 zł to np. zatrzymywanie się lub zwalnianie bez uzasadnienia, co może spowodować zagrożenie dla nas oraz dla innych uczestników ruchu. Taka kara grozi również za czepianie się innych pojazdów oraz za jazdę wzdłuż przejścia dla pieszych.

Przeczytaj również:

Kuba Wojewódzki i nowe Lamborghini Urus

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia