Jazda podczas burzy – to warto wiedzieć

582

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

jazda podczas burzy

Jazda podczas burzy – to warto wiedzieć

Warunki jazdy w okresie letnim są dużo bardziej sprzyjające dla kierowcy niż w okresie zimowym. Pomimo tego podczas podróży latem mogą nas zaskoczyć nagłe zmiany pogody, a co za tym idzie znaczne pogorszenie warunków do jazdy. Szczególnie latem podczas podróży samochodem jesteśmy narażeni na występowanie nagłych zjawisk atmosferycznych takich jak chociażby burze. Choć wielu kierowców nie uważa podróżowania podczas burzy za coś niebezpiecznego, to jest to błędne twierdzenie. Oto kilka zasad, które powinniśmy mieć na uwadze jeżeli zdarzy się nam podróżować podczas burzy. Pamiętajmy o tym, że jazda podczas burzy również może być niebezpieczna.

Jazda podczas burzy – uważajmy na wyładowania atmosferyczne

jazda podczas burzy
Burze w połączeniu z deszczem znacznie pogarszają warunki jazdy

Jeżeli podczas burzy znajdujemy się w samochodzie to możemy czuć się bezpiecznie. Dzieje się tak, ponieważ jest on w większości wykonany z metalu oraz posadowiony na gumowych oponach. O ile same uderzenie pioruna w dość bezpiecznych warunkach przeczekamy w samochodzie, o tyle podczas jazdy w momencie jego uderzenia może dojść do poważnej awarii układu elektrycznego i elektronicznego. To z kolei będzie skutkowało unieruchomieniem samochodu na drodze, a to już jest niebezpieczne. W warunkach słabej widoczności inni kierowcy mogą nie zauważyć stojącego pojazdu co może skutkować wypadkiem.

Eksperci zlecają, aby w miarę możliwości podczas burzy zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu, wyłączyć zbędne odbiorniki prądu i włączyć światłą awaryjne. Pamiętajmy też o tym, aby nie dotykać elementów metalowych oraz zdjąć nogi z pedałów. Dopiero po osłabnięciu burzy zaleca się kontynuację jazdy.

Jazda podczas burzy – deszcz również jest niebezpieczny

Zazwyczaj wyładowaniom atmosferycznym towarzyszą obfite opady deszczu. W znaczący sposób mogą one pogorszyć warunki jazdy poprzez dość mocne ograniczenie widoczności. W takich warunkach warto zredukować prędkość oraz zwiększyć dystans odpoprzedzającego pojazdu. Jeżeli widoczność podczas opadów spadnie poniżej 50 metrów należy włączyć tylne światło przeciwmgielne. W warunkach złej widoczności dozwolone jest także używanie przednich świateł przeciwmgielnych o ile nasz pojazd jest w nie wyposażony.

Deszcz niesie ze sobą zagrożenie w postaci głębokich kałuż. Jeżeli ze zbyt dużą prędkością wjedziemy w taką kałużę, możemy doznać zjawiska jakim jest akwaplanacja (ang. aqua planning). Inaczej mówiąc jest to poślizg wodny, który powoduje utratę kontroli nad samochodem co w konsekwencji może doprowadzić do wypadku. Zbliżając siędo kałuży warto także zmniejszyć prędkość ze względu na duże dziury, które często kryją sięw głębokich kałużach. Zbyt szybki przejazd może skutkować uszkodzeniem zawieszenia samochodu. Zaleca się także, aby podczas przejazdu przez kałużę nie używać hamulca, ponieważ w momencie jazdy na hamulcu amortyzatory pojazdu nie pracują w prawidłowy sposób i są narażone na uszkodzenie.

Zobacz również: Czarny lód, czyli niewidzialny wróg kierowców

 

 

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia