Montaż bagażnika dachowego – co warto wiedzieć?

1253

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Montaż bagażnika dachowego

Montaż bagażnika dachowego – o tym należy pamiętać

Tzw. “boxy” coraz częściej stają się towarzyszami w naszych wakacyjnych podróżach. Coraz częściej zdarza się, że przestrzeń bagażowa samochodu jest niewystarczająca, żeby bez problemu zmieścić wszystkie pakunki rodziny. W takiej sytuacji, to rozwiązanie okazuje się niezastąpione. Montaż bagażnika dachowego nie jest szczególnie skomplikowany, niemniej jednak warto pamiętać o kilku zasadach.

Montaż bagażnika dachowego – wybieramy “box”

Zanim przystąpimy do pracy, najpierw musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. W zakresie bagażników dachowych, rynek oferuje masę rozwiązań. Rozstrzał cenowy? Mieści się w granicach od kilkuset do kilku tysięcy złotych. W tym przypadku, różnice nie ograniczają się wyłącznie do pojemności bagażnika. Jakość wykonania, system mocowania i otwierania bagażnika, zabezpieczenia przed kradzieżą – aby móc skorzystać z pewnych udogodnień, trzeba zapłacić więcej, jednak tańsze bagażniki też spełnią swoją funkcję. W tym miejscu warto zadać sobie pytanie – jak często będę podróżował z “boxem” i na jakich dystansach?

Warto też zastanowić się, do czego tak naprawdę będzie wykorzystywany bagażnik. Jeżeli zamierzamy przewozić w nim wyłącznie torby, bardzo dobrze sprawdzą się modele stosunkowo krótkie, za to szerokie. Jeżeli “box” ma posłużyć także do transportu sprzętu sportowego, lepszym wyborem będzie długi model.

Montaż bagażnika dachowego – od czego zacząć?

Montaż bagażnika dachowego
Montaż bagażnika dachowego jest łatwiejszy w samochodzie wyposażonym w relingi.

Prace montażowe warto rozpocząć od rozłożenia wszystkich elementów i zapoznania się z zawartością zestawu. W pierwszej kolejności należy przygotować uchwyty. W tym celu, łączymy obudowę z mocowaniem. W zależności od producenta, mogą być stosowane różne rozwiązania w tym zakresie – śrubowe lub na wcisk. Tak przygotowane uchwyty łączymy z aluminiowymi belkami, które będą bazą do montażu samego “boxu”. Następnie, określamy punkty mocowań.

W niektórych samochodach, producenci przewidzieli miejsca odpowiednie do montażu bagażnika. W wielu przypadkach (także gdy samochód został wyposażony w relingi), należy jednak określić je samodzielnie. Zamontowany “box” nie może ograniczać dostępu do bagażnika, co jest szczególnie istotne w przypadku samochodów 3- i 5-drzwiowych. Nie może zatem nadmiernie zachodzić za tylną szybę. Odległość między belkami powinna kształtować się na poziomie 75 cm.

Sam bagażnik powinien być rozłożony na belkach w proporcjach 33% i 66%. Pozwoli to na równomierne rozłożenie ciężaru.

Po około 20 kilometrach, warto zrobić krótki postój i upewnić się, czy żaden z elementów nie uległ obluzowaniu. Pamiętaj, bagażnik dachowy wpływa nie tylko na własności aerodynamiczne samochodu, ale także na położenie środka ciężkości. Warto zatem zmienić styl jazdy na znacznie spokojniejszy, a na autostradzie nie rozpędzać się do prędkości wyższej niż 120 km/h.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia