Instalacja LPG w samochodzie – garść przydatnych informacji

10422

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

instalacja LPG w samochodzie

Instalacja LPG w samochodzie – garść przydatnych informacji

Pomimo upływu lat instalacje LPG montowane w samochodach w Polsce nadal są bardzo popularne. Wpływa na to bardzo wiele czynników. Instalacja LPG w samochodzie to nadal spore oszczędności w codziennej eksploatacji pojazdu. Przede wszystkim chodzi o różnicę ceny między litrem autogazu a litrem benzyny. Szczególnie teraz kiedy na stacjach mamy rekordowo wysokie ceny za litr benzyny bezołowiowej, montaż instalacji LPG się opłaca. Jednak, aby montaż instalacji gazowej LPG się opłacał, a eksploatacja przebiegała bezproblemowo, musi zostać spełnionych kilka warunków.

Przede wszystkim musimy policzyć, czy tak naprawdę taka inwestycja się nam opłaca. Aby montaż instalacji gazowej LPG się opłacał muszą zostać spełnione co najmniej dwa warunki. Pierwszy z nich mówi o tym, że instalacja LPG musi być w prawidłowy sposób dobrana do naszej jednostki napędowej. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele typów instalacji autogazu o których wspomnimy niżej. Drugi warunek jest taki, że musimy miesięcznie robić odpowiednio duże przebiegi, aby koszt montażu instalacji nam się zwrócił.

Instalacja LPG w samochodzie – pamiętaj o regularnym serwisie

instalacja LPG w samochodzie  - gniazdo napełniania
Regularny serwis instalacji gazowej zagwarantuje nam długą, bezproblemową eksploatację

Eksploatując na co dzień samochód wyposażony w instalację zasilania silnika gazem LPG musimy pamiętać o kilku zasadach, których nieprzestrzeganie może doprowadzić do szybkiej awarii instalacji jak i samej jednostki napędowej. Najważniejsza jest regularna wymiana oleju silnikowego. Jednak w przypadku silników wyposażonych w instalację LPG olej musimy wymieniać znacznie częściej. Zaleca się aby olej wymieniać co 7 – 8 tysięcy kilometrów. Jednak regularna częstsza wymiana oleju to nie wszystko. Musimy pamiętać także o częstszej wymianie świec zapłonowych, które zużywają się szybciej. Świece mają bardzo duże znaczenie ponieważ zapewniają równą pracę silnika zarówno na benzynie jak i na gazie.

Nie możemy zapominać także o regularnym serwisie samej instalacji gazowej. Mowa tu przede wszystkim o wykonywaniu okresowych przeglądów. Podczas takiego przeglądu należy wymienić filtry, zarówno fazy lotnej jak i ciekłej. Wielu ekspertów zaleca wymianę obydwu co 10 tysięcy kilometrów. Jest to dość istotne, ponieważ regularna ich wymiana zapewnia bezproblemową eksploatację samej instalacji gazowej przez długi czas. Poza wymianą filtrów podczas przeglądów okresowych powinniśmy w odpowiedni sposób wyregulować parametry pracy instalacji LPG. Mowa tutaj o ustawieniu między innymi odpowiedniej dawki paliwa. Nie zapominajmy też o tym, że w konstrukcji instalacji gazowej znajdują się podzespoły, które z czasem będą wymagały wymiany ze względu na stopień zużycia.

Instalacja LPG w samochodzie – instalacje sekwencyjne

instalacje LPG w samochodzie - zbiornik we wnęce na koło zapasowe
Instalacje sekwencyjne oferują dobry stosunek jakości do ceny, instalacje LPG w samochodzie – zbiornik we wnęce na koło zapasowe

W dalszym ciągu najbardziej popularne są sekwencyjne instalacje gazowe z bezpośrednim wtryskiem gazu.. Cena ich założenia może wahać się od około 2 tysięcy złotych do nawet 4,5 – 5 tysięcy. Wszystko zależy od naszego samochodu, a konkretniej od silnika w jaki jest wyposażony. Instalację tego typu można z powodzeniem montować zarówno w nowych jak i kilkunastoletnich samochodach. Warunek jest jeden. Silnik musi być zasilany wielopunktowym, elektronicznym wtryskiem paliwa. Przy tego typu rozwiązaniu gaz podawany jest bezpośrednio do kolektora dolotowego w pobliżu wtryskiwaczy benzynowych. W skład zestawu sekwencyjnego wchodzą: butla, reduktor, elektrozawór, układ sterujący, czujnik ciśnienia gazu oraz listwa wtryskowa.

Tego typu instalacje gazowe cechują się bardzo dużą precyzją. Jednak, aby parametry pracy były prawidłowe do wykonania instalacji muszą zostać użyte podzespoły wysokiej jakości, a układ sterujący musi zostać precyzyjnie dostrojony do danej jednostki napędowej. Jeżeli wszystkie te warunki zostaną spełnione przy jednoczesnym zachowaniu regularnego serwisu, to możemy być prawie pewni, że instalacja gazowa posłuży nam bezproblemowo przez dłuższy czas.

Instalacja LPG w samochodzie – wtrysk gazu w fazie ciekłej

instalacja LPG w samochodzie, agregat pod maską
Instalacje z wtryskiem gazu w fazie ciekłej pozwalają na zastosowanie mniejszej liczby podzespołów

Pomimo iż na rynku w dalszym ciągu najpopularniejsze są instalacje IV generacji (instalacje sekwencyjne) to klienci nie musza decydować się na ten typ instalacji. Na popularności zyskują także instalacje gazowe z wtryskiem gazu w fazie ciekłej. Warto jednak na wstępie zaznaczyć, że tego typu rozwiązania nie można zastosować w silnikach z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Korzyści z montażu tego typu instalacji jest naprawdę sporo.

Przede wszystkim praktycznie niewyczuwalna jest różnica w pracy silnika zarówno na benzynie jak i na gazie. Jednak to nie koniec korzyści. W przypadku tej generacji instalacji zminimalizowane zostały negatywne skutki pracy silnika na gazie. Oznacza to, że w przeciwieństwie do instalacji z wtryskiem gazu w fazie lotnej, mniej narażone na wypalenie i uszkodzenie są gniazda zaworowe jak i same zawory. W najnowszej generacji instalacji gazowych gaz wtryskiwany jest bezpośrednio do kolektora dolotowego gdzie następuje rozprężenie. Warto nadmienić, że w takim przypadku gaz dodatkowo schładza powietrze oraz zawory ssące.

Rozwiązania tego typu cechują się także mniejszą liczbą podzespołów użytych do jej zamontowania. W instalacjach gazowych IV generacji i nie tylko występuje parownik oraz dodatkowe przewody, które zapewniały chłodzenie parownika. Jest to niewątpliwie zmiana na plus, ponieważ parownik w wielu przypadkach to właśnie parownik sprawiał wiele kłopotów. Co do zasady parownik należy wymieniać co 40 – 50 tysięcy kilometrów, a to są dodatkowe koszty. Brak tych elementów oznacza potencjalnie mniejszą liczbę podzespołów, które mogą się popsuć. Niestety największą wadą instalacji z wtryskiem gazu w fazie ciekłej nadal jest cena, która może być wyższa nawet o połowę od instalacji z wtryskiem gazu w fazie lotnej.

Instalacja LPG w samochodzie – im starszy silnik tym tańsza instalacja

instalacja LPG w samochodzie
Im starszy i prostszy silnik tym mniejsza cena za montaż instalacji gazowej

Jest w tym stwierdzeniu dużo prawdy. Im mniej zaawansowany silnik posiadamy w naszym samochodzie, tym mniejsze będą koszty założenia instalacji LPG. Wynika to z mniejszej liczby podzespołów, które musimy wykorzystać. W przypadku silnika z jednopunktowym wtryskiem wystarczy wykorzystać zestawy złożone z podstawowych elementów. Jednak nawet w przypadku tego typu instalacji warto zastosować układ sterujący, który będzie dawkował odpowiednią ilość paliwa podawanego do silnika.

Jeszcze mniej za montaż instalacji LPG zapłacimy jeżeli posiadamy samochód wyposażony w silnik gaźnikowy. W skład instalacji montowanych w tego typu silnikach wchodzą: elektrozawory, butla, reduktor oraz przełącznik w kabinie. Mając silnik gaźnikowy możemy zrezygnować z układu sterującego dobierającego odpowiednie dawki paliwa. To oznacza z kolei jeszcze mniejsze koszty montażu w myśl zasady im mniej podzespołów tym taniej. Jeżeli jednak posiadamy samochód japoński z tamtych lat to w niektórych przypadkach będziemy musieli zamontować urządzenie sterujące. Dzieje się tak dlatego, że silniki montowane w samochodach japońskich były wyposażane w jednostkę sterującą podawaniem benzyny.

Zobacz również: Instalacja LPG zimą – jak uniknąć problemów?

 

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia