Czego nie nauczysz się na kursie prawa jazdy?

1150

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

na kursie prawa jazdy

Czego nie nauczysz się na kursie prawa jazdy?

Regularnie zalewają nas informacje, że kursy na prawo jazdy kat. B zmienią się. Zmienia się forma egzaminów teoretycznych, dokładane są nowe zadania lub zmienia się lista manewrów do wykonania. Zmiany mają zagwarantować wyższy poziom nauki oraz większe bezpieczeństwo na drogach. Bardzo rzadko mówi się jednak o tym, czego nie można się nauczyć. Zarówno kursanci, jak również instruktorzy i egzaminatorzy zgadzają się, że jest wiele braków. Oto lista rzeczy, których nie nauczysz się na kursie prawa jazdy.

Czego nie nauczysz się na kursie prawa jazdy – przestrzeganie przepisów

Czego nie nauczysz się na kursie prawa jazdyW teorii przestrzeganie przepisów na kursie powinno być bazą do dalszej nauki. Niestety realia bardzo często są inne. Oczywiście podczas kursu uczymy się przepisów i staramy się ich przestrzegać. Problem jest jednak z ich respektowaniem. Bardzo często kursanci słyszą, że w takiej sytuacji można złamać przepis, bądź, że nic się nie stanie. Konsekwencją tego jest sytuacja, w której bagatelizujemy nakazy, zakazy i ograniczenia.

Czego nie nauczysz się na kursie prawa jazdy – szybkość reagowania

Czego nie nauczysz się na kursie prawa jazdyPodczas prowadzenia samochodu kluczową umiejętnością jest szybkie reagowanie na sytuację. Nagłe hamowanie, skręt czy ucieczka na pobocze w wielu momentach mogą uratować nam życie. Aby się tego nauczyć, powinniśmy jeździć o różnych porach dnia oraz w różnych miejscach. Dziś jazda w korku, jutro autostrada a jeszcze innego dnia jazda małymi, wiejskimi drogami. Gdyby nasze kursy wyglądały właśnie w taki sposób, po zdaniu egzaminu bylibyśmy o wiele lepiej przygotowani do samodzielnej jazdy.

Czego nie nauczysz się na kursie prawa jazdy – zdobycie pewności siebie

Czego nie nauczysz się na kursie prawa jazdyJedną z umiejętności po zakończeniu kursu bez wątpienia powinna być pewność siebie za kierownicą. Instruktor powinien być trenerem, który pomoże nam skutecznie osiągnąć cel. Niestety bardzo często kursanci zapominają, że to nie samo zdanie egzaminu powinno być ich celem. Ważne jest, abyśmy naprawdę nauczyli się jeździć i nie bali się uczestniczenia w ruchu drogowym. W przeciwnym razie samo posiadanie „prawka” nie ma najmniejszego sensu.

Czego nie nauczysz się na kursie prawa jazdy – utrwalenie teorii

Wbrew pozorom nauka teorii nie jest banałem. To właśnie dzięki niej potrafimy zapamiętać sekwencje zdarzeń, a co za tym idzie właściwie zareagować w nerwowych sytuacjach. Jeśli doskonale znamy teorię to wiemy, jak w danej sytuacji postąpić. Co najważniejsze, odpowiednie reakcje przychodzą nam automatycznie i nie musimy się nad nimi zastanawiać.

Kursy prawa jazdy wymagają wielu zmian, aby mogły być perfekcyjne. Niestety na razie ważne jest to, aby zdać egzamin, a nie to, aby nauczyć się jeździć. Mamy jednak nadzieje, że lista rzeczy, których nie nauczymy się na kursie prawa jazdy, będzie sukcesywnie maleć.

Przeczytaj również:

Sprowadzanie auta zza granicy. Co warto wiedzieć?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia