Holowanie przyczepy kempingowej

7156

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

holowanie przyczepy kempingowej

Holowanie przyczepy kempingowej – o czym należy pamiętać?

Sezon wakacyjnych wyjazdów rozpoczął się w pełni. Jedni na upragniony urlop jadą pociągiem, samochodem i samolotem, a jeszcze inni w podróż zabierają przyczepę kempingową. Z roku na rok Polacy coraz bardziej doceniają tę formę podróżowania. Choć wyjazdy z przyczepą są wygodne, pozwalają nam na zwiedzenie nawet najmniejszych miejscowości i zatrzymania się tam, gdzie tylko chcemy, to wiążą się z nim i również pewne ograniczenia. Jednym z nich jest holowanie przyczepy kempingowej. Kiedy możemy ją holować, jakie musimy spełnić warunki oraz gdzie holowanie jest zabronione? W tym artykule postaramy się wyjaśnić wszystkie aspekty holowania przyczepy.

Holowanie przyczepy kempingowej – niezbędne uprawnienia

holowanie przyczepy kempingowej autem osobowym
holowanie przyczepy kempingowej autem osobowym

Pierwszą, podstawowym aspektem, który musimy sprawdzić jest ważne prawo jazdy. Holowanie przyczepy kempingowej możliwe jest, jeśli jesteśmy posiadaczami prawa jazdy kat. B. Mamy wówczas uprawnienia do prowadzenia pojazdów o DMC do 3,5 tony (3500 kg) oraz:

 • Do kierowania zespołem pojazdów złożonym z pojazdu (DMC do 3,5 tony) oraz z przyczepy lekkiej (MMC mniejsze bądź równe 750 kg)
 • Do kierowania zespołem pojazdów złożonym z pojazdu (DMC do 3,5 tony) oraz z przyczepy innej niż lekka (MMC większe od 750 kg), o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 tony,
 • Do kierowania zespołem pojazdów złożonym z pojazdu (DMC do 3,5 tony) oraz z przyczepy innej niż lekka (MMC większe od 750 kg), o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, pod warunkiem zdania części praktycznej egzaminu państwowego, co potwierdzone będzie stosownym wpisem do prawa jazdy (tzw. kod 96).

  Choć kierowcy zazwyczaj doskonale wiedzą, kiedy mogą holować przyczepę, to bardzo często bagatelizują ograniczenie dotyczące DMC pojazdu. O ile w Polsce kontrole masy pojazdu zdarzają się bardzo rzadko, to już za naszą zachodnią granicą sprawa wygląda nieco inaczej. W Niemczech, Holandii i innych krajach Europy Zachodniej za przekroczenie dopuszczalnej DMC grozi nam bardzo wysoki mandat.

  Holowanie przyczepy kempingowej – sprawdzenie możliwości technicznych

  holowanie przyczepy kempingowejJeśli wiemy już, kiedy możemy zdecydować się ha holowanie przyczepy kempingowej, kolejnym krokiem jest sprawdzenie „możliwości” naszego zestawu, czyli samochodu osobowego i przyczepy. Aby to zrobić, musimy sprawdzić dowód rejestracyjny holownika oraz przyczepy. Wakacyjny wyjazd z przyczepą jest możliwy, jeśli:

 • DMC przyczepy jest mniejsze niż wartość z pola O.1 lub O.2 dowodu rejestracyjnego auta (w zależności czy nasza przyczepa posiada hamulec najazdowy, czy nie).
 • Suma wartości DMC przyczepy i DMC pojazdu są mniejsze niż wartość z pola F.3 dowodu rejestracyjnego auta.
 • Stosunek DMC holownika do DMC przyczepy wynosi minimum 1,33, jeżeli przyczepa posiada hamulec najazdowy.

DMC pojazdu jest większe od DMC przyczepy.

Jeśli nie dysponujemy swoją przyczepą i zamierzamy ją wynająć, warto najpierw sprawdzić parametry naszego auta. Będziemy mogli wówczas sprawdzić, na jaką przyczepę możemy się zdecydować i która zmieści się w limicie kilogramów, który nam został. Pamiętajmy jednak, że oprócz pojazdu i przyczepy, musimy zostawić „wolne kilogramy” na paliwo, które znajdzie się w baku, dla pasażerów oraz dla bagażu, który zamierzamy ze sobą zabrać.

Holowanie przyczepy kempingowej – właściwy hak holowniczy

Przygotowana do wyjazdu z przyczepą to znacznie więcej niż tylko samochód i przyczepa. Kolejny element niezbędnego wyposażenia to hak holowniczy, który powinien być zalegalizowany przez Okręgową Stację Kontroli Pojazdów. Wszystko jest w porządku, jeśli hak montowany był przed ostatnim badaniem technicznym. Wtedy mamy pewność, że został on sprawdzony, oraz że adnotacja o haku została umieszczona w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli natomiast hak został dopiero zamontowany, czeka nas wizyta w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów. Po dokonaniu badania technicznego możemy spokojnie ruszać w drogę.

Holowanie przyczepy kempingowej – ograniczenia prędkości

holowanie przyczepy kempingowej - rysunek
holowanie przyczepy kempingowej – rysunek

Holowanie przyczepy kempingowej wiąże się również ze znacznym ograniczeniem prędkości na drodze. Niestety lub być może na szczęście, mając przyczepę musimy trzymać się sztywno ustalonych zasad. Oto główne restrykcje dotyczące jazdy z przyczepą kempingową:

 • 50 km/h w terenie zabudowanym;
 • 70 km/h poza terenem zabudowanym;
 • 80 km/h na autostradach, drogach ekspresowych i dwujezdniowych mających co najmniej dwa pasy ruchu.

O ile nie ma problemu z jazdą po mieście, czy drogami krajowymi, to na autostradach kierowcy bardzo często łamią ograniczenie. Konsekwencją takiego zachowania może być nie tylko wysoki mandat. Pamiętajmy, że holując przyczepę kempingową znacznie wydłużamy drogę hamowania pojazdu. Na autostradach bardzo często mają miejsce niebezpieczne sytuacje i awaryjne hamowania. Warto więc przestrzegać przepisów, aby nie dopuścić, by wakacyjny urlop skończył się znacznie szybciej niż planowaliśmy.

Holowanie przyczepy kempingowej – dobre praktyki na drodze

holowanie przyczepy kempingowej - pick up
holowanie przyczepy kempingowej – pick up

Jeśli mówimy o osobie, która nie pierwszy rok planuje wakacje z przyczepą, ten fragment tekstu najprawdopodobniej nie będzie zbyt przydatny. Jeśli jednak planujesz wakacje na kempingu po raz pierwszy, warto poznać dobre praktyki poruszania się po drodze z przyczepą.
Jedną z najistotniejszych rzeczy jest płynne pokonywanie zakrętów. Pamiętajmy, że przyczepa ścina zakręt i w związku z tym musimy go pokonywać szerokim łukiem, aby zmieścić się w wyznaczonym pasie ruchu.

Kolejny aspekt to wspomniane już wcześniej hamowanie. Jadąc z przyczepą należy odpowiednio wcześniej rozpocząć manewr, aby zostawić sobie odpowiednią ilość czasu. Podobnym zagrożeniem jest wyprzedzanie, które z definicji jest najniebezpieczniejszym manewrem. Jeśli kierujemy autem z przyczepą zastanówmy się kilka razy, czy możemy pewnie i bezpiecznie wykonać ten manewr. Jeśli nie mamy takiej pewności, warto zwolnić i poczekać, aż auto przed nami zjedzie.

O holowaniu biegami mówi się bardzo często, że jest bezpieczniejsze, oraz że pozwala nam ograniczyć spalanie paliwa. Ta umiejętność jest szczególnie istotna, kiedy jedziemy z przyczepą. Jej holowanie w bardzo dużym stopniu obciąża hamulce naszego pojazdu, które bardzo łatwo mogą się przegrzać. Jeśli będziemy wytrącać prędkość za pomocą redukcji biegów, wspomagamy działanie naszych hamulców i sprawiamy, że są o wiele bardziej efektywne.

Holowanie przyczepy kempingowej – czy warto?

holowanie przyczepy kempingowej dwuosiowej
holowanie przyczepy kempingowej dwuosiowej

Jeśli nigdy nie jeździłeś z przyczepą, ale się nad tym zastanawiasz, to po przeczytaniu tego artykułu bez wątpienia będziesz miał jeszcze więcej wątpliwości. Ograniczenia i warunki, które należy spełnić z pozoru nie zachęcają do takiej formy wypoczynku. Pamiętajmy jednak, że sprawdzenie DMC pojazdów, czy montaż haka to tylko jednorazowe czynności. Ponadto po każdej podróży mamy większe doświadczenie i pewniej poruszamy się kierując zestawem.

Przyczepa kempingowa daje wolność, spokój wypoczynku oraz pełnię możliwości. Cała podróż jest uzależniona wyłącznie od naszych potrzeb i oczekiwań. Jeśli więc masz taką możliwość, warto zastanowić się nad taką formą wakacji. Holowanie przyczepy kempingowej nie należy do najłatwiejszych, ponieważ wymaga skupienia, umiejętności, cierpliwości i doświadczenia. Pamiętajmy jednak, że wspomnienia z udanych wakacji są warte znacznie więcej.

Przeczytaj również:

Nowe ograniczenia dla kierowców. Kolejne zmiany?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

 • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
 • KRS: 0000406931
 • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia