Dacia Duster 90KM dCi manual niespodziewanie ekonomiczny

689

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dacia Duster 90KM dCi manual

Dacia Duster 90KM dCi manual

Testowaliśmy już kilka Dusterów, zawsze były w bardzo wysokiej konfiguracji, pisaliście czemu nie opiszemy wersji popularnej. Oto więc dziś mamy na tacy wersję popularną i ekonomiczną w zakupie io eksploatacji. Najsłabszy Dacia Duster 90KM dCi manual oraz skrzynia manualna i napęd tylko na przednią oś. Żeby było skromnie to i audio i nawigacja w najskromniejszej wersji. Światła na żarówki a felgi zwykłe stalowe, żadnych magnezowych bajerów. Tapicerka też w najtańszej wersji i co? Nadal jest to przyjemne auto bez zadęcia. Dustera nie kupują niedoszli właściciele BMW ale ludzie bez kompleksów, potrzebujący niezawodnego auta do codziennej jazdy. Pomimo 20KM słabszego diesla jazda jest do zaakceptowania ale jeśli zobaczymy że i tak w mocnym dieslu wysoka ekonomia tu jest jeszcze lepsza to wstrząs. Tym autem możemy w codziennej eksploatacji zejść poniżej 5l/100km a w trasie nawet poniżej 4l/100km. Tak więc można mieć tanie auto które jest duże i wygodne a przy tym niezwykle trwałe i ekonomiczne. Jak wspominałem na wstępie jest to bardzo skromna wersja dla osób bez kompleksów jednak pamiętajcie że jest to nr. 1 w sprzedaży SUVów w ostatnich 3 latach w Polsce. Inni producenci mogą sobie pomarzyć!!!

Dacia Duster 90KM dCi manual

teraz okiem technicznym

Dacia Duster 90KM dCi manual – Silnik/skrzynia

Auto nowe a tu niespodzianka, stary dobry znajomy 1.5 dCi znany i z Renaulta i z Nissana z różnych modeli o różnej mocy. Silnik nie jest ferią nowinek technologicznych, nie zachwyca kulturą pracy ale wyrósł już dawno z chorób wieku dziecięcego i możemy zapomnieć o jego istnieniu poza interwałami serwisowymi. 90KM jest generowanych przy 3750 obr/min a 200Nm momentu mamy już od 1750 obr/min, nie są to wartości supersportowe ale da się jeździć dynamicznie. Choć w porównaniu z mocniejszym dieslem mamy 20KM mniej i aż 70Nm mniej to daje radę w 13s zrobić stówkę. Najważniejszymi jednak cechami dla nas jest niezawodność napędu oraz ekonomia jazdy. Napęd jest przenoszony na przednią oś za pośrednictwem 6 biegowego manuala który jest równie niezawodny co silnik.

Dacia Duster 90KM dCi manual

Dacia Duster 90KM dCi manual – Zawieszenie/koła/hamulce

Jak w poprzednich wersjach Dustera z przodu zamontowano kolumny MacPhersona a z tyłu belkę skrętną z wahaczami ze sprężynami śrubowymi. Rozwiązanie stare i sprawdzone, jak patrzę na innych producentów to jeszcze chyba nikomu nie udało się zrobić takiego rozwiązania jak MacPhersonowi. Niezależnie od nacji i kontynentu jego kolumny są w co trzecim modelu auta, dziś najbardziej liczy się bezawaryjność i cena ale też i koszty eksploatacji. Hamulce z przodu tarcze wentylowane a z tyłu… niezpodzianka! Bębny, prawie bezobsługowe. Koła 215/60×17 przy tak małej masie auta powodują że przyczepność jest co najmniej wystarczająca.

Dacia Duster 90KM dCi manual

Dacia Duster 90KM dCi manual – Ekonomia

I tu najprzyjemniejsze fakty dla naszego portfela. Średnie zużycie przy naszej dość dynamicznej jeździe to 4,9l/100km ale koleżanki z redakcji mają lżejszą nóżkę i im wyszło 4,3l/100km. Autostrada do ciut ponad piątkę ale na zwykłej drodze przy 90km/h pali jedynie 3,8l/100km a w mieście ciut ponad piątkę. Nie znam drugiego SUVa z taką ekonomią a już na pewno nie za takie pieniądze. To właśnie są fakty dzięki którym Duster od kilku lat jest nr. 1 sprzedaży w segmencie SUV w Polsce.

Dacia Duster 90KM dCi manual

poznaj pozostałe wersje Dacii Duster, zacznij od 4WD mocnym dieslem

zobacz jak wygląda produkcja Dustera!!!

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia